PiS obiecywał umiar i pokorę. "Co innego słowa, a co innego czyny" - podsumowuje Tomczyk i wylicza apanaże władzy

- Pamiętam słowa premier Szydło, która mówiła o pokorze i umiarze. A dziś wszyscy możemy zobaczyć, jak to wygląda - mówił Cezary Tomczyk, komentując wypowiedzi Stanisława Karczewskiego na temat rządowej willi, która jest dla niego wynajmowana. Zdaniem posła PO politycy PiS nadużywają przywilejów.
Zobacz wideo

- Gdybym ja nie wynajmował, to mieszkanie stałoby puste - tak o wynajmowaniu rządowej willi mówił w poniedziałek Stanisław Karczewski. Marszałek Senatu stwierdził, że wszystko jest w porządku. - To jest opłacalne dla budżetu, właściwie z jednej kieszeni do drugiej budżetu są przekazywane pieniądze. One zostają w budżecie i w Skarbie Państwa - powiedział. Podobne wyjaśnienia marszałek Senatu złożył w rozmowie z "Super Expressem". Polityk PiS przekonywał w mediach, że sprawa jego mieszkania służbowego to element ataku na PiS, tak, jak wcześniej sprawa podróży rządowym samolotem Marka Kuchcińskiego. Bo opozycja nie ma merytorycznych pomysłów i skupia się na atakowaniu polityków obozu rządowego. 

- Pamiętam słowa premier Szydło, która mówiła o pokorze i umiarze. A dziś wszyscy możemy zobaczyć, jak to wygląda. Pamiętamy rozbite limuzyny, do tego dochodzą samoloty i wille. Każdy może zrobić mały test, przejechać ulicą Belwederską i zobaczyć, czy jest do wynajęcia willa za 5 tys. złotych, która ma całodobową ochronę. Wydaje mi się, że na wolnym rynku takiej nieruchomości nie znajdziemy. A tu jeszcze za tę willę płaci państwo - komentował poseł Cezary Tomczyk z PO. 

Gość Poranka Radia TOK FM przypomniał, że w przeszłości willa, w której dziś mieszka marszałek Senatu, służyła zagranicznym gościom, którzy przyjeżdżali do Polski z oficjalnymi wizytami. - Widzimy, że dziś władza poszła bardzo daleko, a obiecywała zupełnie co innego. Słuchacze pamiętają, z jakimi hasłami szedł PiS do wyborów. Na pewno nie były to wille za 20 tys. zł - mówił poseł Platformy Obywatelskiej. - Ale wyobraża pan sobie partię, która idzie do wyborów z hasłem: Nasi ludzie będą żyć wygodnie i bogato? - pytał Jan Wróbel. - Pamiętajmy, że dymisja premier Szydło pojawiła się po tym, jak przyznała drugie pensje swoim ministrom. Okazało się to ogromną aferą. Tak samo jest w tym wypadku: loty marszałka Kuchcińskiego czy apanaże, które są dodatkiem do życia najważniejszych osób w państwie, jak sami o sobie mówią, często są po prostu nielegalne - ocenił. 

Komentując wypowiedzi posła PO, Jan Wróbel zasugerował, że przebija przez nie "nutka zwykłego populizmu". Tomczyk z tą oceną się nie zgodził. - Ja nie mam problemu z tym, że marszałek Sejmu porusza się służbową limuzyną. Mam problem z tym że marszałek Sejmu oddał samolot (rządowy) żonie - przekonywał polityk. 

Przypomniał też słynną wypowiedzi Stanisława Karczewskiego z czasów strajku lekarzy-rezydentów. W październiku 2017 roku marszałek Senatu mówił, że on pracuje dla idei i tak samo powinni robić protestujący. - Może marszałek pracuje dla idei, ale w wygodnych warunkach - ocenił Jan Wróbel. - Dziś wszyscy widzą różnicę: co innego słowa, a co innego czyny. Władza została złapana za rękę, na oszustwie. A najgorsze, że władza nie dymisjonuje marszałka (Sejmu Marka Kuchcińskiego - red.) za to, że stało się coś złego, doszło do oszustwa, tylko dlatego, że zostali złapani za rękę (na kłamstwie). Bo gdyby nie to, to loty trwałyby w najlepsze - podkreślił Cezary Tomczyk. 

Komitet zarejestrowany. Co ze wspólnymi listami do Senatu?

Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała komitet Koalicji Obywatelskiej. Ale nie wiadomo, jak wyglądać będzie sprawa Senatu. Bo politycy opozycji często mówili o szerokim porozumieniu, które pozwoli odbić Senat z rąk Zjednoczonej Prawicy. Tylko że choć do wyborów dwa miesiące, nie słuchać o wspólnych kandydatach. 

Cezary Tomczyk zapewnia, że porozumienie jest możliwe. - Jutro mają odbyć się spotkania w sprawie Senatu pomiędzy wszystkimi siłami opozycyjnymi. To są sprawy bardzo ważne. Sejm jest najważniejszy, a Senat jest bardzo  ważny - przekonywał polityk PO. Jak dodał, chciałby, żeby doszło do porozumienia z PSL i lewicą w sprawie poparcia dla wspólnych kandydatów na senatorów. 

Jan Wróbel pytał też swojego rozmówcę o Donalda Tuska, który jeszcze niedawno typowany był na lidera opozycji, kandydata w wyborach prezydenckich. - Donald Tusk to mój były szef, którego bardzo lubię i szanuję. Chciałbym, żeby był w polskiej polityce. Nie mam wrażenia, żeby naszą politykę porzucił - podsumował poseł Platformy Obywatelskiej. 

Pobierz Aplikację TOK FM i słuchaj sprytnie:

DOSTĘP PREMIUM