Koniec medialnego serialu z Kuchcińskim? "Kaczyński uważa, że uciął temat, ale myślę, że trupów w szafie jest więcej"

- Kaczyński odwołał marszałka Marka Kuchcińskiego, bo chciał przeciąć różne publikacje medialne. Myślał, że utnie temat, ale ja uważam, że trupów w szafie jest więcej - mówiła w TOK FM Renata Grochal z "Newsweeka".
Zobacz wideo

Komentatorzy w Poranku Radia TOK FM zastanawiali się, jak afera samolotowa z marszałkiem Markiem Kuchcińskim w roli głównej wpłynie na wynik wyborczy Prawa i Sprawiedliwości. Jak zauważyła Renata Grochal z "Newsweeka" media od dwóch tygodni informują, że "władza wykorzystuje przywileje do prywatnych celów". - Jest jeszcze przecież sprawa willi marszałka Karczewskiego. To będzie miało dla PiS konsekwencje. Ja nie mówię, że PiS te wybory przegra, ale nie będzie miał aż tak dużej przewagi, na jaką się zapowiadało – oceniła dziennikarka.

Według Bogusława Chraboty wpływ na wynik PiS-u będą miały dwie sprawy. - Jak elektorat PiS przyjmie sprawę (podróży rządowymi samolotami), czy zrobi to na nim wrażenie, czy zostanie ocenione tylko jako złośliwie obgryzanie nogawek liderów PiS przez opozycję. Oraz czy strona opozycyjna będzie w stanie to dobrze sprzedać – mówił redaktor naczelny "Rzeczpospolitej". 

Będzie kara za kłamstwa?

Marek Tejchman zwrócił uwagę na inny aspekt całej historii. - Najbardziej szokujące są te kłamstwa Kancelarii Sejmu w tej sprawie. To jest niewiarygodne, że kancelaria okłamuje obywateli – dziwił się wicenaczelny "Dziennika Gazety Prawnej".

Kancelaria Sejmu, przypomnijmy, od kwietnia twierdziła, że nie istnieje problem lotów Marka Kuchcińskiego z rodziną. Potem faktycznie przyznała, za pośrednictwem Andrzeja Grzegrzółki, dyrektora centrum Informacyjnego Sejmu, że marszałek podróżował z rodziną. Przedstawiciele kancelarii podawali też kilka razy dość nieprecyzyjną liczbę lotów Kuchcińskiego rządowymi samolotami. - Wy - "Rzeczpospolita" - napisaliście o lotach z rodziną, a marszałek twierdził, że wypuściliście fake newsa. To jest obrzydliwe – ocenił Tejchman, zwracając się do Bogusława Chrabory. 

Redaktor naczelny "Rzeczpospolitej" stwierdził natomiast, że przez lata w różnych sprawa opinia publiczna karmiona była półprawdami. - Marek Kuchciński nie "poleciał" za nielegalne loty, bo na konferencji mówiono, że wszystko było legalne. On musiał odejść za kłamstwa. Za chwilę pewnie "poleci" pan Grzegrzółka. Jarosław Kaczyński rozumie, że zarządzanie kryzysowe polega na odcinaniu w zarodku potencjalnych pól konfliktów  – ocenił Chrabota.

Renata Grochal dodawała, że w jej dwudziestoletniej karierze w mediach nie była nigdy okłamywana przez instytucję publiczną. - Kaczyński odwołał marszałka, bo chciał przeciąć różne publikacje medialne. Myślał, że utnie temat, ale ja uważam, że trupów w szafie jest więcej – powiedziała dziennikarka "Newsweeka".

Pobierz Aplikację TOK FM i słuchaj sprytnie:

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM