Mariusz Kamiński nowym szefem MSWiA. "Właściwy człowiek na właściwym miejscu"

Mariusz Kamiński został zaprzysiężony przez prezydenta na stanowisko ministra spraw wewnętrznych i administracji. Poprzedniczka Kamińskiego, Elżbieta Witek, która na czele MSWiA stała zaledwie od czerwca, została wybrana na stanowisko marszałka Sejmu.
Zobacz wideo

Mariusz Kamiński został szefem resortu spraw wewnętrznych i administracji na dwa miesiące przed wyborami. Zmiana kierownictwa w jednym z najważniejszych resortów to pokłosie afery z podróżami Marka Kuchcińskiego. Po jego dymisji ze stanowiska marszałka Sejmu Prawo i Sprawiedliwość zdecydowało, że pracami Sejmu powinna kierować Elżbieta Witek, która po wyborach do PE zaczęła kierować MSWiA,

Mariusz Kamiński funkcje ministra spraw wewnętrznych łączyć będzie z piastowanym od 2015 roku stanowiskiem koordynatora ds. służb specjalnych. Jak deklarował nowy minister, podczas uroczystości zaprzysiężenia, która odbyła się w Pałacu Prezydenckim, jego celem jest spokojne prowadzenie zadań resortu do końca kadencji.

- Jest mi niezwykle miło, że z tak dobrych rąk przejmuję ministerstwo. Resort nie wymaga żadnych radykalnych zmian, wydaje mi się, że w tej kadencji miał szczęście do dobrych ministrów, którzy niestety z różnych względów krótko pełnili swoje funkcje. Bardzo dobrze oceniam pracę służb podległych ministrowi, i wiem to z własnego doświadczenia, ponieważ jako koordynator służb specjalnych zajmuję się sprawami bezpieczeństwa, na co dzień współpracuję i służby mi podległe współpracowały i współpracują ze służbami resortu spraw wewnętrznych i administracji - mówił Kamiński. 

Andrzej Duda ułaskawił ministra

Przypomnijmy, że Mariusz Kamiński był oskarżony oraz w 2015 roku skazany - za winnego przekroczenia uprawnień - na karę 3 lat pozbawienia wolności. Chodziło o tzw. aferę gruntową. Wyrok sądu nie był prawomocny. Przed jego uprawomocnieniem się - w listopadzie 2015 roku - prezydent Andrzej Duda ułaskawił Mariusza Kamińskiego.

Podczas uroczystości zaprzysiężenie nowego szefa MSWiA, Andrzej Duda stwierdził, że Mariusz Kamiński "to właściwy człowiek na właściwym miejscu".

Prezydent zachwalał zasługi Kamińskiego w kierowaniu i kreowaniu CBA. - Po pierwsze wielkie doświadczenie służby parlamentarnej, ale przede wszystkim służby rządowej. Przed laty kierowanie CBA. Stworzenie tego biura, to było główne, pierwsze i najważniejsze zadanie pana ministra przed laty. Ogromne doświadczenie w kreowaniu niezwykle ważnych instytucji państwa, w kierowaniu tymi instytucjami - mówił Andrzej Duda. Jak dodał, jest przekonany, że Mariusz Kamiński "świetnie sobie poradzi w tej niezwykle odpowiedzialnej misji".

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM