"Jedynka" KO Paweł Poncyljusz tłumaczy, czemu chwali Macierewicza: Ma wiele na sumieniu, ale nie wszystkie decyzje były złe

Paweł Poncyljusz - "jedynka" Koalicji Obywatelskiej w Rzeszowie - przekonywał, że Antoni Macierewicz jako minister obrony wykazał się dobrymi decyzjami. Wśród nich - utworzeniem Wojsk Obrony Terytorialnej.

Paweł Poncyljusz, były polityk PiS, wiceminister gospodarki w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego, w ostatnich latach wycofał się z polityki na rzecz biznesu. Teraz powraca jako "jedynka" na listach KO w Rzeszowie.

- Uderzałem głową w ścianę przy różnych przedsięwzięciach biznesowych, kiedy trzeba było pokonywać cały tor przeszkód w inwestycji, albo przekonywać polityków do rzeczy, wydawałoby się, oczywistych. Nie mówię, że chcę zbawić świat, (...) ale chciałbym zająć się ewangelizowaniem kolegów posłów, pokazywać im, że pewnie rzeczy są oczywiste - mówił w TOK FM.

- Na obywateli, przedsiębiorców, pacjentów spadają całe rzesze takich trochę dziwnych regulacji, które hamują życie. Z drugiej strony, politycy zajmują się rzeczami, które nie mają wpływu na życie człowieka, są w jakiejś warstwie symboli - dodał. 

Prowadzący audycję Jan Wróbel pytał, dlaczego liderem listy w Rzeszowie jest polityk z Warszawy. Jak tłumaczył Paweł Poncyljusz, zdecydował się na kandydowanie m.in. ze względu na swoje doświadczenie z przemysłem lotniczym. - A Dolina Lotnicza to taka sprężyna rozwojowa całego Podkarpacia. Z drugiej strony, to przemysł obronny, czyli np. Stalowa Wola. Więc naprawdę myślę, że mam dużo do zaoferowania i znam specyfikę przynajmniej tej części Rzeszowszczyzny, z której dzisiaj Polacy są dumni. Ten region mocno poszedł do przodu, stał się lokalnym centrum o swojej specyfice związanej z przemysłem, z lokalnymi technologiami  - wyjaśniał.

WOT warto rozwijać

Paweł Poncyljusz odniósł się też do swoich słów na temat Antoniego Macierewicza i Bronisława Komorowskiego. Stwierdził, że byli to jedyni ministrowie obrony narodowej w Polsce," którzy naprawdę byli przygotowani do pełnienia swojej funkcji".

- W żwawej debacie nie dodałem, że Antoni Macierewicz w MON, to nie tylko kwestie armijne, ale cała nadbudowa smoleńska, która bardzo go obciąża. Jeżeli chodzi o część wojskową, możemy się spierać. Były decyzje lepsze i gorsze. Ale prawda jest taka, że komisja smoleńska, "Misiewicze", całe grono ludzi niekompetentnych, którzy zabierali się do rządzenia Polską Grupą Zbrojeniową, to dowód na to, że Antoni Macierewicz ma całą listę rzeczy na sumieniu - krytykował były wiceminister. Ale pochwalił też część dokonań byłego szefa MON.

- Są rzeczy, które nie wyszły najgorzej. Wojska Obrony Terytorialnej są rzeczą, którą warto rozwijać. Przedefiniować, ale nie rezygnować z niej - przekonywał. Jak mówił, WOT sprawdza się np. podczas powodzi.

Ziobro powinien się odnieść

Kandydat KO do Sejmu skomentował też rewelacje ujawnione przez Onet. Według informacji dziennikarzy, wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak sterował akcją hejtu wymierzoną w sędziów, którzy krytykowali zmiany w wymiarze sprawiedliwości.

- Przypomina mi to czasy PRL. Obyczajówka to była specjalność SB. Próbowano szantażować ludzi w oparciu o różne informacje z ich życia prywatnego. To jest rzecz niegodna. Moim zdaniem min. Piebiak nie powinien się już pojawić w ministerstwie jako jego funkcjonariusz. Ale to jest też odpowiedzialność Zbigniewa Ziobry. Powinien powiedzieć, czy popiera takie metody rodem z głębokiego PRL - przekonywał.

Pobierz aplikację i słuchaj na smartfonie

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (105)
Poncyljusz tłumaczy się ze słów o Macierewiczu: ma wiele na sumieniu, ale nie wszystkie decyzje były złe
Zaloguj się
 • lewyprawydlazabawy

  Oceniono 37 razy 31

  Ja pierdzielę. PiS-owiec reprezentantem Platformy! A jakiś opętany narodowiec udaje chłopa z PSL. Polska już całkiem oszalała. Normalnemu człowiekowi pozostała tylko lewica.

 • bacowa

  Oceniono 33 razy 27

  Macierewicz to jeden z największych szkodników IV RP, przebija go jedynie Kaczyński

  jeśli kandydat KO go chwali to mam wątpliwości by głosować na ta opcję

 • fakduck

  Oceniono 25 razy 23

  Szkoda, że tak cienko z KO, że sięga po śpiochów pisuarni.

 • ian Kośki

  Oceniono 20 razy 20

  Oczywiście, że nie wszystkie decyzje Macierewicza były złe najbardziej trafne były wtedy kiedy podejmował takową aby iść spać( chociaż zapewne nawet w trakcie snu mieszał przysłowiowo kijem wisłe).

 • mjs05

  Oceniono 18 razy 18

  Ręce opadają... Nawet jeśli pewne decyzje Macierewicza da się bronić to nie może zaciemniać to ogólnego obrazu, który jest fatalny: zmuszanie do dymisji najlepszych oficerów wyższego szczebla, upokarzanie oficerów i żołnierzy poprzez zmuszanie ich do oddawania honorów misiewiczom i janningerom, deprecjonowanie uroczystości państwowych i wojskowych przez kontrowersyjne apele smoleńskie, rezygnacja z zakupu bardzo potrzebnych śmigłowców transportowych, doprowadzenie do zapaści branży obronnej, praktyczne zawieszenie współpracy wojskowej w ramach UE.

 • mer-llink

  Oceniono 17 razy 15

  Platformie w głowie sie pokreciło, że pana Poncylisza promuje.
  To taki sam wstecznik, jakp an Macierewicz, pan Gowin i pan Giertych.MOże ciut madrzejszy od innego pieszczocha mediów, pana MArcinkiewicza Kazka - byłego męża znanej poetki Izabel, ale nie tak zabawny.
  W każdym razie, PAltformo, nie każdy jest wart promowania...

 • wierny_nie_poddany

  Oceniono 12 razy 12

  KOwcy, to już chyba harakiri z tym poncyliuszem.
  Poncyliusz choćby obejrzyj, jak wojsko macierewicza wysiadające do zbiórki dla poszukiwania dziecka.

 • igoro

  Oceniono 14 razy 12

  Czemu oni wystawiają takie PiS-owe sieroty?
  Nie dość, że wygląda to słabo w oczach wyborców, to jeszcze nie ma żadnej pewności,
  że po wyborach będzie lojalnie głosować przeciw pisowskiemu zaborcy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX