O co chodzi w aferze Piebiaka? Komentarze i analizy w podcastach TOK FM

Z informacji Onetu wynika, że wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak ma stać za zorganizowaną akcją ataków na sędziów, którzy krytykują działania rządu. Posłuchaj podcastów z komentarzami publicystów, polityków i sędziów w tej sprawie.

- Dla mnie szokujące jest funkcjonowanie mechanizmu, na czele którego prawdopodobnie stoi wiceminister Piebiak, który był zaangażowany w akcje uderzające w sędziów - mówił w TOK FM sędzia Krystian Markiewicz. To on miał być obiektem zmasowanej akcji dyskredytacji, którą miał aprobować zastępca min. Zbigniewa Ziobry.

- Mamy do czynienia z pewną zorganizowaną grupą, która zrobi wszystko, żeby utrzymać się na swoich stanowiskach i z praworządnością nie ma nic wspólnego! Wiceminister Piebiak udostępnił moje prywatne dane osobom postronnym. Za to jest odpowiedzialność karna! - komentował.

Zdaniem dr Roberta Sobiecha z Collegium Civitas dymisja wiceministra Łukasza Piebiaka "jest ewidentna". Ale, jak mówił w TOK FM, ewidentna jest też odpowiedzialność polityczna min. Zbigniewa Ziobry. - Boję się, że ze względu na kampanię wyborczą, PiS będzie udawało, że nic się nie stało - ocenił.

Zwrócił uwagę na to, że po czterech latach rządów PiS wiele osób mogło się już przyzwyczaić do tego, że władza może wykorzystywać wszystkie możliwe środki "do eliminacji symbolicznej swoich przeciwników". - Przecież od czterech lat mamy w telewizji publicznej jasną linię propagandową. I co? I wszyscy kiwają głową: tak musi być, bo taka jest władza. Ale czas powiedzieć, że tak nie powinno być - uważa socjolog.

Sprawę komentowała też w TOK FM  Renata Kim z “Newsweeka”. Podkreśliła, że zgodnie z doniesieniami Onetu, to wiceminister Piebiak czynnie prowokował akcję, zachęcał do niej, obiecał korzyści osobie, która to robiła. - Porównania, że to są metody stalinowskie, ubeckie, nie są przesadzone - oceniła. 

- Kolejna sprawa, która pokazuje, że państwo jest traktowane niepoważnie, jak łup, który się zdobywa. Państwo traktowane jak narzędzie prowadzenia walki politycznej – komentował w TOK FM Maciej Gdula. Kandydat Lewicy do Sejmu podkreślił: - Trzeba odsunąć PiS od władzy. To jest jedyny sposób, żeby uzdrowić sytuację - podkreślał.

"Mamy aferę i nie mamy niezależnego organu, który by mógł ją rozstrzygnąć" - mówił na antenie sędzie Waldemar Żurek ze Stowarzyszenia Sędziów "Themis" i były członek Krajowej Rady Sądownictwa w rozmowie z Mikołajem Lizutem.

- Piebiak powinien podać się do dymisji, ale to jest też odpowiedzialność Zbigniewa Ziobry – albo musi się odciąć, albo potwierdzić, że popiera tego typu metody – mówił - w Poranku Radia TOK FM, a więc przed tym, jak minister złożył rezygnację z urzędu - Paweł Poncyljusz, kandydat Koalicji Obywatelskiej do Sejmu. I dodał: - Rzecz niegodna, skandaliczna! Absolutnie SB-ckie metody.

- To jest wierzchołek góry lodowej. Emilia to jest tylko jedna z osób i w niej obudziły się pewne pozytywne zmiany. Uważam, że trzeba ją otoczyć opieką, jak świadka koronnego. Jestem przekonany, że jest zagrożona - komentował w TOK FM sędzia Waldemar Żurek.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM