Ziobro odpowie za aferę Piebiaka? "To jego kompromitacja jako polityka, prokuratora i szefa resortu"

- To kompletna kompromitacja Ziobry jako polityka, prokuratora i szefa resortu sprawiedliwości - powiedziała w TOK FM Ewa Ivanova, dziennikarka "Gazety Wyborczej".

- Jak tylko dowiedziałem się o możliwym naruszeniu standardów przez sędziów zatrudnionych w Ministerstwie Sprawiedliwości, natychmiast podjąłem decyzję o ich zwolnieniu. Nie będę tolerował tego rodzaju zachowań - powiedział w środę minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, komentując sprawę byłego wiceministra Łukasza Piebiaka. Szef resortu zapowiedział, że "jeżeli pojawią się w przyszłości inne osoby, które byłyby zamieszane w ten proceder niezależnie, z której będą strony, to on zareaguje równie stanowczo, czyli odwołanie z ministerstwa, postępowanie dyscyplinarne, jeśli są ku temu przesłanki też oczywiście postępowanie karne". 

Agata Kowalska, prowadząca "Analizy TOK FM", pytała dziennikarkę "Gazety Wyborczej" Ewę Ivanovą, kto w takim razie powinien zająć się wyjaśnianiem tej sprawy. - Skoro resort sprawiedliwości, KRS, prokuratura są ze sobą powiązane - argumentowała Kowalska. 

Ivanova oceniła, że w pierwszej kolejności czynności powinna rozpocząć prokuratura. - Która jest w rękach Zbigniewa Ziobry, a on jest osobą zainteresowaną, bo to w jego resorcie wszystko się działo. Dlatego trudno się spodziewać szybkich i intensywnych działań śledczych. Więc na prokuraturę nie ma co liczyć - wyjaśniła dziennikarka. 

Kowalska dodała, że prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych poprosił o wyjaśnienia w tej sprawie resort sprawiedliwości, ale również Krajową Radę Sądownictwa. Prezes UODO w oficjalnych pismach pyta, czy instytucje gromadzą dane sędziów, ich rodzin oraz bliskich im osób, z jakich źródeł są one pozyskiwane, oraz w jakim zakresie i w jakim celu są one udostępniane. - Miejmy nadzieję, że prezes wypełni swoje kompetencje i obowiązki - oceniła Ewa Ivanova. 

Jak dodawała dziennikarka, konsekwencje w tej sprawie powinien ponieść każdy, kto "miał styczność z tym procederem". - Jak sądzę, Zbigniew Ziobro odpowiada za sytuację w resorcie, którym zarządza. W końcu szedł do niego pod hasłem przejmowania osobistej odpowiedzialności nad prokuraturą i wymiarem sprawiedliwości. Podejmie kroki, które zmierzają do dymisji, bo to kompletna kompromitacja jego jako polityka, prokuratura i szefa resortu sprawiedliwości - powiedziała dziennikarka "Gazety Wyborczej". 

O odsunięcie Zbigniewa Ziobry od pełnienia obowiązków służbowych zaapelowało też dziś do premiera Mateusza Morawieckiego Stowarzyszenie Sędziów Themis. 

Afera Piebiaka

W poniedziałek portal Onet.pl opisał kontakt, który w mediach społecznościowych wiceminister Piebiak utrzymywał z kobietą o imieniu Emilia, która miała prowadzić akcje dyskredytujące niektórych sędziów, m.in. szefa Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" prof. Krystiana Markiewicza. Działania Emilii miały polegać na anonimowym rozsyłaniu, m.in. do mediów i sędziów, materiałów, które miały służyć kompromitowaniu sędziów. Miało to się odbywać za wiedzą wiceministra Piebiaka.

Po tych informacjach Piebiak poinformował w oświadczeniu przesłanym PAP, że podał się do dymisji. Piebiak poinformował również, że złoży pozew przeciwko redakcji Onet.pl, która - jak dodał - "rozpowszechnia pomówienia" na jego temat "oparte na relacjach niewiarygodnej osoby".

Sama Emilia wydała oświadczenie, w którym pisze, że przeprasza "tych których hejtowała" i chciałaby "cofnąć czas". 

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (140)
Afera Piebiaka. Ziobro zabiera głos. Dziennikarka "Wyborczej" krytykuje
Zaloguj się
 • goldberg

  Oceniono 35 razy 29

  Dajcie spokój - to jest kraj ograniczonych umysłowo sutenerów wyklętych, którzy za 500 zł miesięcznie oddaliby własne dzieci do zgwałcenia księżulkowi. Oni nic nie kumają nawet tego że te 500 zł jest na kredyt zaciągnięty w ich imieniu, bez ich zgody i wiedzy który przyjdzie spłacić.

 • marudna.maruda

  Oceniono 23 razy 23

  Ma zgryzotę prezes. Jak tu się takiego dobrego Ziobro pozbyć? I jaką aferę w opozycji nakręcić, zeby przyćmić swoje "osiagniecia"...

 • gapcio2010

  Oceniono 25 razy 23

  Przeciz to ZERO bylo juz na studiach a teraz to mu nawet do ZERA daleko....

 • obeznany

  Oceniono 20 razy 20

  Ziobro nie wolno o tym nie wiedzieć.
  To JEGO ministerstwo! I jest ODPOWIEDZIALNY za WSZYSTKO, co się w nim dzieje.

  Nawet gdyby Ziobro o tym nie wiedział – w co nikt przy zdrowych zmysłach nie uwierzy – to to, co miało miejsce byłoby i tak klasycznym przykładem tzw. "wyprzedzającego posłuszeństwa" a więc działań podwładnych W DUCHU oczekiwań przełożonego.

  W każdym normalnym kraju minister by już dawno ustąpił.

 • batura3

  Oceniono 19 razy 17

  Gdyby magister 3 x Z miał honor i klasę to od razu podałby sie do dymisji, ale to tylko Ziobro:)))

 • teraz8

  Oceniono 14 razy 14

  ...swoją drogą hamlecik może mieć rację, to przecież w Polsce powstało zjawisko patostreamingu, a jak widać po twardych, to popieranie PiS jest stanem umysłu a nie jakichś poglądów..

 • marc.pl

  Oceniono 13 razy 13

  Polska coraz bardziej zbliża się do standardów rosyjskich czy białoruskich - ktoś powiedział że w duszy Polaka tkwi głęboko Homo Sovieticus i myślę że miał rację.

 • mutterpol

  Oceniono 13 razy 13

  W punkt! OSOBISTA ODPOWIEDZIALNOŚĆ - taka była argumentacja połączenia funkcji generalnego prokuratora i ministra sprawiedliwości! (normalnie pisałabym obie te funkcje z dużej litery, ale teraz jakoś nie mogę...)

 • n29a

  Oceniono 12 razy 12

  A bo to pierwszy raz w przypadku tego typka?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX