Sędzia Szmydt, mąż hejterki Emilii, odwołany z urlopu. Ma złożyć wyjaśnienia ws. ataków na sędziów

- W trybie pilnym kierownictwo KRS odwołało pana dyrektora [Tomasza Szmydta] sędziego z urlopu i zażądało natychmiastowych wyjaśnień. I po złożeniu wyjaśnień będą złożone natychmiastowe decyzje - poinformował rzecznik KRS dr Maciej Mitera.
Zobacz wideo

Na czwartkowej konferencji prasowej rzecznik KRS Maciej Mitera zaprezentował przyjęte przez prezydium Rady stanowisko, w którym odniesiono się m.in. do doniesień portalu Onet, który od poniedziałku opisywał przypadki dyskredytowania niektórych sędziów.

- Prezydium KRS z ogromnym zaniepokojeniem przyjmuje doniesienia medialne, dotyczące zachowań urzędujących sędziów, polegających na inspirowaniu lub nadzorowaniu zorganizowanej akcji insynuacji i oskarżeń pod adresem innych sędziów - mówił Mitera.

Rzecznik KRS podkreślił, że chociaż sędziowie jako osoby sprawujące władze publiczną mogą być zawsze "adresatem krytyki społecznej i medialnej", to należy "stanowczo zaprotestować przeciwko takim działaniom, które zostały ujawnione w ostatnich dniach".

- Taka działalność zasługuje na najwyższe potępienie i uchybia godności urzędu sędziego - podkreślił.

- W ocenie prezydium KRS, niezbędne jest zbadanie wszystkich doniesień medialnych przez organy ścigania oraz przez właściwego rzecznika dyscyplinarnego sędziów. Prezydium KRS oczekuje, że członkowie KRS, których nazwiska pojawiają się w mediach w związku z tą aferą, niezwłocznie złożą pisemne wyjaśnienia co do swojego udziału w tym procederze - powiedział Mitera.

Co z Tomaszem Szmydtem?

Podczas konferencji dziennikarze zapytali rzecznika Miterę o Tomasza Szmydta, który jest dyrektorem Wydziału Prawnego tej instytucji.  - W trybie pilnym kierownictwo KRS odwołało pana dyrektora sędziego z urlopu i zażądało natychmiastowych wyjaśnień. I po złożeniu wyjaśnień będą złożone natychmiastowe decyzje - poinformował rzecznik KRS.

Z ustaleń Onetu i "Gazety Wyborczej" wynikało, że Szmydt także mógł być zaangażowany w rozpowszechnianie hejterskich treści wobec sędziów sprzeciwiającej się reformie sądownictwa wprowadzanej przez PiS. Jak pisze portal, należał też do zamkniętej grupy "Kasta", gdzie dzielono się pomysłami na oczernianie sędziów. Szmydt miał w niej zamieścić m.in. zdjęcie I Prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Gersdorf i napisać: "Radzę się spakować, pożegnać i wypier....ć!!!" - podaje Onet. 

Tomasz Szmydt to mąż hejterki Emilii (para jest obecnie w trakcie rozwodu). Sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. W 2017 roku minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro delegował go do pracy w resorcie. Natomiast we wrześniu 2018 roku Szmydt dostał delegację do biura Krajowej Rady Sądownictwa i został dyrektorem jej Wydziału Prawnego. 

 W czwartek rano Maciej Mitera był gościem Poranka TOK FM. W Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie:

TOK FM PREMIUM