"Nadal mamy szereg wątpliwości". Bodnar wskazuje, czego nie widać na filmie sprzed celi Kosteckiego

Rzecznik Praw Obywatelskich uważa, że publikacja monitoringu sprzed celi Dawida Kosteckiego nie rozwiewa wszystkich wątpliwości związanych ze śmiercią byłego pięściarza. W TOK FM dr Adam Bodnar wskazywał, czego nie widać na filmie z aresztu.
Zobacz wideo

Służba więzienna opublikowała zapis monitoringu sprzed celi Dawida Kosteckiego - pięściarza, który miał popełnić samobójstwo w areszcie śledczym na warszawskiej Białołęce. Służba poinformowała, że przekazany prokuraturze materiał wideo umożliwia precyzyjne wskazanie czasu kontroli celi, w której mężczyzna przebywał oraz daje możliwość określenia, czy cela była otwierana i czy ktokolwiek do niej wchodził lub z niej wychodził. Zabezpieczono zapis z nocy z 1 na 2 sierpnia (wtedy umarł Kostecki), między godzinami od 19 do 9 rano. Mediom pokazano dwa fragmenty: z godz. 22:17 i 4:28, na których widać przechodzącego korytarzem strażnika. Wcześniej Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar zarzucał służbom, że monitoringu sprzed celi sprawdzić nie można. 

W Poranku Radia TOK FM dr Adam Bodnar ocenił, że po analizie materiału monitoringu z całej feralnej nocy - bo taki posiada RPO - nadal jest sporo wątpliwości. - Nie widać, co się działo. Tam jest taka sytuacja, że przy wyłączonym świetle wchodzi się w czarną dziurę. Nie widać, co się dzieje na całym korytarzu - mówił gość Jacka Żakowskiego. Dr Bodnar wskazywał też na inną ważną kwestię, której na monitoringu nie widać. - Do tego korytarza prowadzą drugie drzwi, z drugiej strony, nie wiemy, czy ktoś przez nie wchodził, czy nie - tłumaczył Rzecznik Praw Obywatelskich.

Bodnar mówił, że jego urząd nadal ma "szereg wątpliwości" w sprawie okoliczności śmierci Dawida Kosteckiego. - Nie mamy odpowiedzi na nasze zapytania od prokuratury. Nie mogliśmy porozmawiać z oddziałowym i wychowawcą, bo od śmierci Kosteckiego są na zwolnieniach lekarskich. Zbieramy te materiały - powiedział Bodnar i podkreślił: Moim zdaniem wyłączenie światła na korytarzu powoduje, że nie możemy skorzystać w pełni z monitoringu.

Rzecznik podkreślał, że to na państwie spoczywa obowiązek "superdokładnego" sprawdzenia okoliczności śmierci człowieka, który przebywał w areszcie. - Spójrzmy, co się dzieje w sprawie śmieci Epsteina w USA. To był miliarder, człowiek bardzo wpływowy. Tam w sprawę angażuje się FBI, jest specjalny prokurator, bo wszyscy wiedzą, że nie może się w tej sprawie pojawić nawet cień wątpliwości - wskazywał dr Adam Bodnar.

Zagadkowa śmierć Kosteckiego

Do śmierci Dawida Kosteckiego doszło 2 sierpnia nad ranem w celi Aresztu Śledczego Warszawa-Białołęka. Mężczyzna miał się powiesić w łóżku na pętli z prześcieradła, przykryty kocem - co zdaniem służby więziennej uniemożliwiło natychmiastową reakcję współosadzonych. Następnie - jak informowała Służba Więzienna - zaalarmowani funkcjonariusze reanimowali mężczyznę do przyjazdu pogotowia ratunkowego. Ekipie pogotowia nie udało się go uratować.

Zlecona przez prokuraturę sekcja zwłok wykluczyła udział w jego śmierci osób trzecich, potwierdzając samobójstwo. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga.

"Gazeta Wyborcza" donosiła, że prokurator, który pierwszy oglądał ciało Dawida Kosteckiego, odkrył dwa maleńkie - jak po igle - nakłucia na szyi Kosteckiego. Podejrzewał, że mógł zostać najpierw odurzony, a potem uduszony tak, by wyglądało to na samobójstwo. Podczas sekcji zwłok tych śladów nie zbadano. W wersję z samobójstwem nie wierzy rodzina Kosteckiego i jej pełnomocnicy. 

Dlaczego afera Piebiaka i "Emi" powinna interesować wszystkich Polaków? W Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (92)
Śmierć Kosteckiego. Wideo z więzienia. Adam Bodnar mówi, czego na nim nie widać
Zaloguj się
 • getz54

  Oceniono 44 razy 36

  Mozna powiedziec, ze mamy juz do czynienia w Polsce z dobrze zorganizowaną falangą. Dzięki posiadanej dotąd wiedzy mozna przypuszczac, ze ma ona doprowadzic do opuszczenia Unii Europejskiej i utworzenia czegoś na podobieństwo rezimów południowoamerykańskich, Salwadoru, Wenezueli, Chile, opartych na oligarchii, WOT, i
  słuzbach specjalnych. Meldunek złozony Krystynie Pawłowicz przez sędziego Dudzicza po przyjęciu do falangi ,, Pani profesor, melduję się na rozkaz. Słuzyc takiemu generałowi, to czysta przyjemnośc i zaszczyt,, rzuca światło na inną rolę Pawłowicz w KRS. Ona jest generałem, kontroluje Mazura i Johanna, Piebiak hersztem, Dudzicz, ,,Emilia,, Cichocki, Iwaniec są ,,zołnierzami wyklętymi,, cała KRS i nowo powstałe izby przy Sądzie Najwyzszym są częścią Ziobrowego NKWD. Na samym początku niejaki Lech K. w euforii po sukcesie wyborczym tez złozył meldunek o wykonaniu zadania. Złozył go twórcy i jedynemu dowódcy falangi, swojemu bratu Jarosławowi Kaczyńskiemu. Falanga stworzona przez Kaczyńskiego po przejęciu prokuratury i sądów moze czuc się bezkarna. Zeby uratowac swojego posła przed zarzutem pedofilii, Jezow zmienił kwalifikację prawną pedofilii w znowelizowanym kodeksie, i od tego momentu seks płatny z nieletnią nie jest pedofilią. Ale dowody pedofilii istnieją, więc muszą ginąc kolejni świadkowie, mogący swoimi zeznaniami doprowadzic do upadku dyktatury. Gdyby nie niezalezne media, niezawisły i niezalezny Rzecznik Praw Obywatelskich, którego kadencja upływa niestety za rok, nikt nie upomniałby się o prawdę w sprawie śmierci pana Kosteckiego, nadal chciwa i chora z nienawiści ,,Emilia,, hejtowałaby kolejne ofiary, samoloty rządowe dowoziłyby członków falangi na Podkarpacie co weekend, niech się chłopaki zabawią, a co ? Jak mówiła posłanka Łyzwińska. I tak krok po kroku, po cichu junta wprowadza w Polsce karę śmierci, i tak jak w czasach w PRL wykonywana jest ona w więzieniu.

 • pasjakub

  Oceniono 42 razy 32

  To nie monitoring tylko film z wakacji. Nie ma daty ani godziny, ktora powinna byc widoczna na kazdym filmie z monitoringu. Najprawdopodobniej zostala usunieta bo odrazu widac ze pora dnia sie nie zgadza.

 • marudna.maruda

  Oceniono 24 razy 18

  <na państwie spoczywa obowiązek "superdokładnego" sprawdzenia okoliczności śmierci człowieka, który przebywał w areszcie>-" państwo" ma teraz inne zgryzoty, a RPO jest im solą w oku od zawsze, najlepiej go zdyskredytować w oczach społeczeństwa

  "najdroższe" zwłoki/ szczątki po katastrofie rozgrzebywali i rozkładali, bo był w tym interes przedwyborczy, teraz- wręcz przeciwnie

 • alef.omega

  Oceniono 19 razy 15

  To juz nie jest nawet "ch..j, du..a i kamieni kupa", ale państwo w kompletnym rozkładzie. Wielki, śmierdzący kibel zawłaszczany przez mafię przy poklasku Ciemnego Luda, któremu z pańskiego stołu łaskawe pany rzucają ochłapy. Jak kundlowi i gardzą Ciemnym Ludem jak kundlem. Kiedyś wyraził to dosadnie Kur..ski i wciąż jest aktualne.

 • biesczad1

  Oceniono 20 razy 14

  W TVPiSzczujni powiedzą, że nikogo i nic na tym filmie nie widać: i tu się z nimi mogę zgodzić - reżyser doskonale wywiązał się ze swojej roli!

 • harry.s.totteles

  Oceniono 16 razy 12

  Przecież nie opublikowaliby filmu, na którym cokolwiek widać. Nie ma co sobie zawracać głowy publikacjami reżimu. Można liczyć na skruszonych, może któryś strażnik?

 • druga_wieza

  Oceniono 13 razy 9

  Ja też mam film, na którym nie widać zamachu!
  Widać za to paprotki, drzewa i ciocię Basię na spacerze.

 • czechy11

  Oceniono 15 razy 9

  Pocięty filmik bez dat godzin i mierzonego czasu. Miejmy nadzieje ze chociaż z tego samego budynku😂😂

 • eclipse23

  Oceniono 15 razy 9

  Państwo polskie to koorva okładana po gębie, klęcząc na kolanach ciągie koscielnego qtasa, z wdziecznosci szczerząc bezzębną zbydlęconą facjate,.. A służby mundurowe są po to rzeby pilnować aby koorva nie wstsła z kolan i nie zadusiała pasożyta

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX