Sondaż po aferze Piebiaka. PiS z wyraźnym spadkiem

Poparcie dla PiS spadło i wynosi 39 procent - tak wynika z najnowszego sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24. W poprzednim, przeprowadzonym miesiąc temu badaniu partia rządząca miała 5 punktów procentowych więcej.
Zobacz wideo

Nowy sondaż przeprowadzono już po wybuchu afery wiceministra Piebiaka, który miał stać za nagonką na sędziów krytycznych wobec "dobrej zmiany" w sądownictwie.

Respondentów pytano o to, na kogo oddaliby swój głos w wyborach parlamentarnych, gdyby te odbyły się w najbliższym czasie.

39 procent z nich zadeklarowało, że oddałoby głos na Prawo i Sprawiedliwość.

To spadek o 5 punktów procentowych w porównaniu do poprzedniego badania Kantar z 13 sierpnia, kiedy w mediach głośno było o lotach byłego już marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego. 

Koalicja Obywatelska (PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni), zyskała względem poprzedniego badania 3 punkty procentowe. Wybrałoby ją 30 procent respondentów. 

Trzecie miejsce należy do Lewicy (SLD, Wiosny i Razem), która w badaniu uzyskała 11 procent głosów. 

Listę ugrupowań, które zgodnie z sondażem dostałyby się do Sejmu zamykają Koalicja Polska, czyli Polskie Stronnictwo Ludowe połączone z częścią posłów z klubu Kukiz'15 i Konfederacja (KORWiN i Ruch Narodowy). Oba uzyskały wynik 6 procent. 

Sondaż przeprowadzono 22 sierpnia na próbie 1012 osób w wieku powyżej 18 lat.

Pobierz aplikację i słuchaj na smartfonie

DOSTĘP PREMIUM