Marek Borowski: Od lat traktuję ministra Ziobrę jako nieszczęście dla Polski, ale też dla PiS

- Zastanawiam się, dlaczego PiS toleruje działalność Zbigniewa Ziobry - mówił w TOK FM senator Marek Borowski. Jego zdaniem, gdyby minister chciał zachować się odpowiedzialnie, natychmiast po doniesieniach medialnych dotyczących organizowania hejtu na sędziów, powołałby specjalny zespół, który dogłębnie zbadałby sprawę i wyciągnął wszelkie konsekwencje.
Zobacz wideo

Nie milkną echa po doniesieniach portalu Onet, który podał, że były już wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak miał aranżować hejt przeciwko sędziom krytykującym zmiany w systemie sprawiedliwości wprowadzane przez PiS. Na zamkniętej grupie w jednym z internetowych komunikatorów w sumie kilkunastu sędziów - oprócz byłego wiceszefa resortu sprawiedliwości m.in. sędziowie Krajowej Rady Sądownictwa i Sądu Najwyższego - miało sterować nagonką na sędziów niepopierających władzy.

Niedługo po ujawnieniu tych informacji wiceminister Piebiak podał się do dymisji, a premier Mateusz Morawiecki poinformował, że to zamyka całą sprawę. Innego zdania jest opozycja, której przedstawiciele rozmawiali o tej sprawie w sobotnich Wyborach w TOK-u. - Pan Piebiak był prawą ręką pana ministra Ziobry i to pan minister Ziobro ponosi odpowiedzialność za to, co działo się w jego resorcie - mówił poseł Platformy Obywatelskiej Marcin Kierwiński.

W aplikacji TOK FM całą audycję Dominiki Wielowieyskiej posłuchasz na telefonie:

Jego zdaniem, jeśli minister Ziobro wiedział o całej sprawie, to "natychmiast powinien być zdymisjonowany i powinno się podjąć wobec niego kroki prawne". - Jeśli zaś nie wiedział, to jest po prostu mało kompetentnym ministrem i także powinien być zdymisjonowany - dodał podkreślając, iż nie wierzy w ten drugi scenariusz.

Kierwiński: To skrajny obraz patologii i zepsucia

Polityk PO nawiązał też do wpisu, który na Twitterze zamieścił były rzecznik Prawa i Sprawiedliwości Adam Hofman. "Patrząc z boku i z doswiadczenia: @ZiobroPLi całą jego ekipa pokazał że wie, jak wygląda współczesne pole walki. Dla JK tylko tacy zawodnicy się liczą. Oczywiście ktoś popełnił błąd, że tego nie outsorcował w całości i się wydało. Ludzie nie powinni widzieć jak się robi parówki" - napisał były polityk.

- Ten tweet ma taki przekaz, że Ziobro doskonale rozumie, jak wygląda współczesne pole walki politycznej, tylko niestety dał się złapać. Jeżeli jest taka filozofia w PiS, a Adam Hofman jednak zna tę partię jak mało kto, to mamy skrajny obraz patologii i zepsucia na szczytach władzy - skomentował poseł PO.

Agnieszka Ścigaj z Kukiz'15 stwierdziła, że to, co zostało ujawnione przez media pokazuje, że w wymiarze sprawiedliwości nie ma i nie było żadnej reformy. - Szybko się okazało, że wymiana personalna na tych podobno lepszych tak naprawdę nic nie daje - powiedziała. Jak dodała, nie wierzy, aby Ziobro podał się dymisji. - A nawet jeśli tak by się stało, to zmiana na tym stanowisku w tym całym układzie niewiele zmieni - oceniła posłanka.

Dymisja Ziobry byłaby symbolicznym znakiem

Z kolei Dorota Olka z Partii Razem przekonywała, że "kwestia dymisji Zbigniewa Ziobry nie jest bez znaczenia". - Choć nie mam złudzeń, jego miejsce zajęłaby osoba, która kierowałaby tym resortem w sposób podobny, ale to [odejście ministra - red.] jednak byłoby jakimś symbolicznym pokazaniem, że nie ma zgody na takie zachowania w przestrzeni publicznej - stwierdziła polityczka.

Olko zaznaczyła też, że "szczucie na ludzi w zorganizowany systemowy sposób nie powinno mieć miejsca w demokratycznym państwie”. Przekonywała jednak, że takie rzeczy się dzieją nie tylko na poziomie centralnym, ale też w lokalnych urzędach i instytucjach. - Przez to ludzie boją się angażować w politykę - stwierdziła.

Bardzo krytycznie działania Zbigniewa Ziobry oceniał w TOK FM także Marek Borowski. Senator przekonywał, że gdyby minister chciał zachować się odpowiedzialnie, natychmiast po doniesieniach medialnych powołałby specjalny zespół, który dogłębnie zbadałby całą sprawę, opracował raport i wyciągnął wszelkie możliwe konsekwencje. - Nic takiego nie miało miejsca - powiedział Borowski. - Ziobro występuje w roli dzielnego szeryfa (…) wyrzuca każdego, kto dał się złapać. Nie ma żadnego systemowego działania w tej sprawie - dopowiedział.

Senator przyznał, że od lat traktuje ministra Ziobrę "za nieszczęście - dla Polski, ale też dla Prawa i Sprawiedliwości". - Zastanawiam się, dlaczego PiS toleruje jego działalność. On przecież tę partię co jakiś czas wsadza na takiego konia - powiedział gość TOK FM przypominając m.in. aferę wokół ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, której inicjatorem także był resort sprawiedliwości i która wpłynęła na pogorszenie relacji z Izraelem i Stanami Zjednoczonymi. - Nie wierzę, że Ziobro jest koalicjantem i stąd ma jakąś siłę. Gdyby Kaczyński zdecydował się na odstawienie go na bok, to i tak wszyscy jego ludzie zostaliby na listach. Tam nie ma przecież żadnej więzi ideowej, więc czy on coś ma w zanadrzu? Nie wiem - zastanawiał się senator Borowski.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo:

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM