"Pierwszy budżet bez deficytu od początku transformacji". Premier zachwala projekt budżetu na 2020 rok

Rząd przyjął projekt budżetu na 2020 rok. Zakłada on, że po raz pierwszy od 1989 roku, wydatki i przychody państwa mają być równe: na poziomie prawie 429,5 miliardów złotych.
Zobacz wideo

- Mamy na dwóch szalach  - po stronie dochodów i wydatków - taką samą liczbę. Jest to bardzo rozsądnie budżet; zrównoważony również pod względem wydatków. To pierwszy budżet bez deficytu od początku transformacji - zachwalał Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu. Jak dodał premier, wydatki na służbę zdrowia przekroczą 5 proc. PKB. Natomiast wydatki na cele społeczne mają wynieść ponad 66 mld zł. 

W projekcie budżetu założono, że dochody z VAT w 2020 r. wyniosą 200,2 mld zł. - 186 mld zł mają wynieść dochody z VAT w 2019 r. wobec 179,6 mld zł planowanych w ustawie budżetowej - podkreślił premier Morawiecki. 

Zapewnił, że w projekcie budżetu zapewniono środki na wypłatę 500 plus i innych świadczeń dla obywateli. - Podobnie zresztą, jak na cele polityki obronnej i inne kwestie, które są bardzo ważne dla polityki gospodarczej państwa - podkreślił.

Jednym ze źródeł dodatkowych dochodów ma być opłata związana z przekształceniem Otwartych Funduszy Emerytalnych. A także m.in. ze wzrostu akcyzy na alkohol i papierosy.

TOK FM PREMIUM