"Wyborcza": Prokuratura Okręgowa w Warszawie nie chce prowadzić śledztwa ws. PiebiakGate

"Prokuratura Okręgowa w Warszawie nie chce prowadzić sprawy dotyczącej działalności hejterskiej w Ministerstwie Sprawiedliwości. Wystąpiła z wnioskiem o wyłączenie i wskazanie innej jednostki" - informuje "Wyborcza". Gazeta powołuje się na nieoficjalne źródła.
Zobacz wideo

Pierwsze doniesienia Onetu na temat hejterskiej akcji wymierzonej przeciwko sędziom, którzy krytykowali zmiany wprowadzane przez PiS, pojawiła się w poniedziałek 19 sierpnia. Głowne role w akcji mieli odbywać ówczesny wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebniak i internetowa hejterka - Emilia. 

"Wyborcza" informuje dziś, że Prokuratura Okręgowa w Warszawie miała wszcząć śledztwo w sprawie "w ubiegły czwartek lub środę". "Wtedy nastąpiły też pierwsze przeszukania w Ministerstwie Sprawiedliwości. Według naszych ustaleń sprawę do prowadzenia dostał prok. Łukasz Pastuszka. Nikomu nie postawiono zarzutów, postępowanie toczy się w sprawie" - podkreśla gazeta. I informuje, że prok. Pastuszka w lipcu 2014 r. został prokuratorem szczebla rejonowego w Piasecznie,a obecnie pracuje - w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie, której szefem jest Paweł Blachowski. "Za czasów Blachowskiego stołeczna prokuratura zasłynęła m.in. umorzeniem spraw głosowania w Sali Kolumnowej, a także przeciąganiem sprawy Srebrnej. Wcześniej Blachowski był szefem praskiej okręgówki i wsławił się odebraniem sprawy prokuratorowi, który wszczął śledztwo w sprawie nieopublikowania przez rząd wyroku Trybunału Konstytucyjnego" - przypomina "Wyborcza".

Z nieoficjalnych źródeł gazeta dowiedziała się, że warszawska okręgówka "nie chce się zajmować śledztwem i skierowała wniosek do Prokuratury Regionalnej o wyłączenie oraz przekazanie dochodzenia innej jednostce". 

Przypomnijmy, że zwierzchnikiem prokuratury jest prokurator generalny i minister sprawiedliwości - Zbigniew Ziobro. Wczoraj (czwartek 29 sierpnia) posłowie PO złożyli wniosek o wotum nieufności dla Ziobry. 

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie:

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM