Huragan Dorian coraz groźniejszy. Wiatry wieją z prędkością 169 km na godzinę

Zbliżający się do wschodniego wybrzeża USA huragan Dorian osiągnął już drugą kategorię w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona - poinformowało w czwartek wieczorem czasu lokalnego Narodowe Centrum Huraganów (NHC). Wiatry wieją z prędkością 169 km na godzinę.
Zobacz wideo

To właśnie zbliżającym się nad wybrzeże USA huraganem Dorian prezydent Trump tłumaczył odwołanie wizyty w Polsce. Jak mówił, "wygląda na to, że Dorian może być absolutnym potworem". Zamiast Donalda Trumpa do Warszawy, na obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, przyleci wiceprezydent Mike Pence. 

Według najnowszych raportów huragan Dorian osiągnął już drugą kategorię w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona. Wiatry wieją z prędkością 169 km na godzinę. Meteorolodzy podkreślają, że siła żywiołu wciąż rośnie i Dorian najprawdopodobniej stanie się huraganem trzeciej kategorii.

Huragan Dorian w piątek nad ranem znajdowało się już 470 km na północny wschód od Bahamów i oczekuje się, że w niedzielę lub poniedziałek żywioł uderzy we Florydę. Huragan przemieszcza się obecnie na północny zachód z prędkością 19 km na godzinę.

Dorian nadciąga. Ludzie gromadzą zapasy

W związku ze zbliżającym się huraganem stan wyjątkowy na Florydzie ogłosił w środę gubernator Ron DeSantis. Z kolei w czwartek stanem wyjątkowym objęto część terytorium sąsiedniej Georgii. Gubernator Brian Kemp ostrzegł, że huragan "może mieć katastrofalne skutki" dla mieszkańców nadmorskiej części stanu.

Z powodu nadejścia Doriana koncert w Miami przesunął z soboty na piątek legendarny zespół Rolling Stones. Grupa już w lipcu przesunęła koncert w Nowym Orleanie w związku z przejściem burzy tropikalnej Barry. 

Mieszkańców Florydy wezwano do "pilnego śledzenia" trasy huraganu Dorian oraz zgromadzenia zapasów żywności, wody i leków na okres siedmiu dni. W Miami ludzie tłumnie ruszyli do sklepów, które zaczynają mieć kłopoty z zaopatrzeniem w towary.

W Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie:

TOK FM PREMIUM