To nie Dorian miał decydujący wpływ na decyzję Trumpa. "Pogłoski o odwołaniu wizyty dotarły do mnie grubo przed huraganem"

Donald Trump, oficjalnie ze względu na docierający do Florydy huragan Dorian, odwołał wizytę w Polsce. Dorian jest ważny z punktu widzenia amerykańskich polityków, bo coraz bliżej do wyborów prezydenckich. Zdaniem Ryszarda Schnepfa wpływ na decyzję prezydenta USA mogą mieć też jesienne wybory w Polsce.
Zobacz wideo

Donald Trump nie przyjedzie do Polski na obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Amerykański prezydent odwołał wizytę z powodu nadciągającego ku Florydzie huraganu Dorian.

Zdaniem Ryszarda Schnepfa, byłego ambasadora w USA i Hiszpanii, tak naprawdę nigdy nie poznamy rzeczywistego powodu odwołania wizyty. - Na pewno nie lekceważyłbym huraganu, bo to kataklizm ogromnych rozmiarów. Z pewnością też Biały Dom nie lekceważy rocznicy wybuchu II wojny światowej – wyliczał w TOK FM.

Jak dodał, praktyką amerykańskiej polityki jest to, że prezydenci unikają zaangażowania się w sprawy kraju, w którym wkrótce odbędą się wybory parlamentarne. - Administracja o tym wiedziała. Pogłoski o odwołaniu wizyty dotarły do mnie już dwa tygodnie temu, grubo przed huraganem – zdradził były ambasador. 

Podkreślał, że Biały Dom ze względów wizerunkowych nie mógłby sobie pozwolić na niedopuszczenie do wizyty Trumpa w Polsce. - Ale na zasadzie "plasterkowania", cały czas skracano plan wizyty. Najpierw o element wojskowy, czyli wizytę w Powidzu, potem opóźniono przylot do Polski prezydenta – wyliczał Ryszard Schnepf. Jego zdaniem istnieje duże prawdopodobieństwo, że ludzie prezydenta Trumpa doszli do wniosku, iż wynik wyborów w Polsce jest niepewny. - A interesy USA w naszym kraju są długofalowe, rozłożone na dekady. Myślę, że w Białym Domu jest rozważana ewentualność współpracy z opozycją po wyborach. Więc obecność prezydenta Trumpa w Polsce na kilka tygodni przed wyborami, byłaby jasnym wskazaniem, z kim chce pracować. Polityczna rola Polski wymaga pewnej wstrzemięźliwości. Amerykański prezydent, przyjmując to rozważanie, powstrzymuje się od poparcia rządu – podsumowywał były ambasador.

"Gdyby chciał, to by zdążył"

Jak mówił w Poranku TOK FM Tomasz Lis, były korespondent TVP w USA, a obecnie redaktor naczelny "Newsweeka", powód odwołania wizyty jest "zupełnie niemeteorologiczny". - Czytam ten PiS-owski przekaz, że Floryda jest bardzo ważna i tak dalej. Ale sprawdziłem prognozy pogody. Według nich epicentrum huraganu uderzy we Florydę z poniedziałku na wtorek, więc Donald Trump spokojnie by zdążył wrócić - mówił Lis.

Jak dodał, obecny prezydent USA nie może sobie pozwolić na wpadkę, jaką była kilka lat spóźniona reakcja George'a W. Busha na huragan Katrina w Luizjanie. - Jedzie się dzień czy dwa po. Dlatego, gdyby tylko chciał, to Trump mógłby przyjechać do Polski. Co miałby tam teraz robić? Zabijać dechami okna w swojej posiadłości? To jest abstrakcja - ocenił Tomasz Lis.

Były korespondent TVP w USA przekonywał, że na decyzję Trumpa raczej nie miały wpływu sprawy polityczne. - To jest podobna sytuacja do tej, jaka miała miejsce we Francji w listopadzie ubiegłego roku. Donald Trump oznajmił, że nie pójdzie na cmentarz wojskowy, bo za mocno leje. A po prostu mu się nie chciało. Ot i cała filozofia. Andrzej Duda do niego pojechał, wszystko dał na tacy, zaoferował gotówkę. Nie ma teraz żadnego deal'u do zrobienia. To też nie Benjamin Netanjahu z Izraela czy Kim Dzong Un z Korei, żeby na spotkanie z nimi przyjechały kamery z całego świata - przekonywał Tomasz Lis.

Lis dodawał, że cała historia ma też jednak poważne konsekwencje polityczne. - Nastąpiła kompletna detonacja pieczołowicie planowanej inauguracji PiS-owskiej kampanii wyborczej. Miała przykryć problemy z Ziobrą i ministerstwem sprawiedliwości czy z początkiem roku szkolnego. Nikogo nie obchodzi ani w Polsce, ani w USA, co powie wiceprezydent Mike Pence, który zastąpi Trumpa - mówił Tomasz Lis. 

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie:

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM