Mike Pence zamiast Donalda Trumpa w Polsce. To on wygłosi przemówienie na placu Piłsudskiego

W niedzielę, podczas obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, wiceprezydent USA Mike Pence wygłosi przemówienie na pl. Piłsudskiego - powiedział PAP w piątek szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.
Zobacz wideo

Prezydent USA Donald Trump odwołał w czwartek zaplanowaną na 1 i 2 września wizytę w Polsce. Przemawiając w Ogrodzie Różanym Białego Domu, uzasadniał to nadciągającym nad Florydę huraganem Dorian. Zapowiedział też, że uda się do Polski w bliskiej przyszłości. Zamiast Trumpa do Polski przyleci wiceprezydent USA Mike Pence. Podczas wizyty w Warszawie Donald Trump miał wziąć udział w uroczystościach związanych z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej. Na pierwszy dzień zaplanowane było jego przemówienie. Drugi dzień przeznaczony był m.in. na spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą i premierem Mateuszem Morawieckim.

Szef gabinetu prezydenta powiedział PAP, że program obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej nie zmienia się. Obok prezydentów Polski i Niemiec, przemówienie na pl. Piłsudskiego wygłosi wiceprezydent USA. - Wysłuchamy amerykańskiego przesłania z ust Mike'a Pence'a, to będzie przesłanie Stanów Zjednoczonych - mówił.

Szczerski nie wykluczył też, że po odwołaniu wizyty w Warszawie przez Trumpa, niektóre z państw zmienią swój swoich delegacji. Udział w uroczystościach na pl. Piłsudskiego zapowiedziało 40 delegacji zagranicznych.

Szczerski przekazał, że w związku z nieobecnością Trumpa, drugi dzień planowanej wizyty w Polsce ulegnie modyfikacjom. W tej sprawie trwają rozmowy ze stroną amerykańską. - Teraz będziemy pracować ze stroną amerykańską, które z punktów chcą utrzymać - dodał. Zdaniem szefa gabinetu prezydenta, prawdopodobnie dojdzie do "konsultacji politycznych polsko-amerykańskich na szczeblu wiceprezydenta USA". Szczerski poinformował też, że najprawdopodobniej dojdzie do rozmowy w "cztery oczy" między prezydentem Polski a wiceprezydentem USA Mike'iem Pencem.

Do sprawy odniosła się też ambasador USA w Polsce. - Aby podkreślić, jak ważne dla nas są relacje Polski z USA, w weekend do Polski przyleci wiceprezydent Pence, podczas gdy prezydent Trump pozostanie w USA, by upewnić się, że Amerykanie są bezpieczni podczas huraganu Dorian - napisała Georgette Mosbacher na Twitterze. 

Pobierz Aplikację TOK FM i słuchaj sprytnie:

DOSTĘP PREMIUM