Sejm przyjął ustawę obniżającą stawkę PIT z 18 do 17 procent

Sejm uchwalił ustawę obniżającą stawkę podatku PIT z 18 proc. do 17 proc. Teraz projekt trafi do Senatu.
Zobacz wideo

W piątek wieczorem Sejm przyjął uchwałę dotycząca m.in. obniżki stawki podatku PIT z 18 proc. do 17 proc. To ostatnia obietnica z tzw. piątki Morawieckiego, która pozostała partii rządzącej do zrealizowania. Teraz uchwalony przez posłów projekt trafi pod obrady Senatu

Zgodnie z uchwałą, regulacja dotycząca obniżki stawki PIT ma wejść w życie 1 października, a to oznacza, że obowiązywać będzie wyłącznie w IV kwartale tego roku. 

Efektem obniżenia stawki będzie to, że przy niezmienionej pensji brutto, na konta pracowników trafią wyższe wynagrodzenia (netto).

Podczas piątkowej debaty w Sejmie premier Mateusz Morawiecki przekonywał, że projekt powszechnej obniżki PIT "dla 25 mln obywateli jest niezwykle ważny". - Ma na celu przyspieszenie budowy klasy średniej w Polsce - budowy grupy ludzi, która będzie zarabiała więcej, na poziomie europejskim - stwierdził.

Samorządy stracą

Zmiana stawek PIT nie dla wszystkich jest jednak powodem do zadowolenia. Jak informowaliśmy w TOK FM, samorządy alarmują, że obniżka oraz inne zmiany podatkowe wprowadzane przez rządzących (w tym zwolnienie z podatku osób poniżej 26. roku życia) drastycznie osłabią lokalne budżety.

- To przyniesie dla samorządów 6,2 mld złotych mniej w przyszłym roku, bez jakiejkolwiek rekompensaty - informował w TOK FM Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich. - Po pierwsze, to jest niezgodne z konstytucją. Po drugie, to spowoduje ogromny regres w finansach samorządowych - przekonywał.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo:

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM