39. rocznica Sierpnia 80. Czym będzie zajmował się Instytut Dziedzictwa Solidarności tworzony przez Ministerstwo Kultury?

Gdańsk świętuje dzisiaj 39. rocznicę Sierpnia 80. W 1980 w sali BHP strajkującym robotnikom udało się zmusić władze do podpisania porozumień, które ostatecznie doprowadziły do upadku komunizmu. W sobotę w tym samym miejscu powstanie Instytut Dziedzictwa Solidarności.
Zobacz wideo

Nową instytucję powołają wspólnie NSZZ Solidarność i Ministerstwo Kultury, mówi wiceszef tego resortu Jarosław Sellin. - Głównym celem będzie badanie i rozpowszechnianie wiedzy na temat dziedzictwa i dorobku Solidarności poprzez organizowanie konferencji, debat, publikowanie książek, produkcję filmów. Walka o prawdę o tamtych czasu i o znaczeniu tego ruchu jest cały czas zadaniem aktualnym - twierdzi wiceminister kultury.

To zadanie wydawałoby się wypełnia Europejskie Centrum Solidarności, ale nie w opinii związkowców, którzy wyszli z kolegium programowego i rady ECS. 
- Marzeniem Solidarności było posiadanie instytucji, która mogłaby w sposób autoryzowany przez obecny związek zawodowy Solidarność badać i promować działalność Solidarności z lat 80-tych - mówią przedstawiciele związku.

Jeszcze dzisiaj poznamy skład rady programowej IDS i pierwsze cele, jakie przed sobą postawi.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM