Prof. Kołodko: Sytuacja w końcówce rządów PiS jest lepsza niż przewidywali to nawet prorządowi ekonomiści

- Oceniając całokształt polityki Prawa i Sprawiedliwości, to polityka społeczno-gospodarcza jest relatywnie najlepszą stroną tego rządu - ocenił w Magazynie EKG prof. Grzegorz Kołodko. Były wicepremier i minister finansów podkreślił jednak, że PiS popełniło kilka kardynalnych błędów.
Zobacz wideo

Profesor Grzegorz Kołodko - pytany o to, czy jest spokojny o Polskę przed wyborami, odparł, że tak, bo "nie spodziewa się żadnych wstrząsów ani fajerwerków". Dopytywany z kolei o projekt nowego budżetu państwa -  bez deficytu - którym chwalił się ostatnio rząd, profesor stwierdził wprost: "to nie jest fajerwerk".

- Reguły gry są takie, że jak będzie nowy rząd, to wtedy przedkłada się nową wersję budżetu i obawiam się, że ona będzie istotnie inna - ocenił. Jak dodał, projekt przyjęty przez Radę Ministrów "oparty jest na bardzo optymistycznych założeniach". Choć z drugiej strony, profesor przyznał, że pod względem na przykład ściągalności podatku sytuacja zdecydowanie się poprawiła. - To niewątpliwie jest zasługa kończącego obecną kadencję rządu, służb skarbowych, fiskalnych i naszego Ministerstwa Finansów. Natomiast taka skala poprawy nie może trwać wiecznie - przestrzegał gość TOK FM.

Rozmowy z profesorem w Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie

Według profesora na osłabienie gospodarki w Polsce może wpłynąć skomplikowana sytuacja międzynarodowa, w tym m.in. problemy z brexitem czy wojna handlowa rozkręcana przez administrację Donalda Trumpa. - Wobec tego aktywność gospodarki może osłabnąć, w większym stopniu niż zakłada to w budżecie nasz rząd. Dochody mogą być mniejsze, a wydatków nasz rząd nie jest w stanie ograniczyć. Także deficyt może być większy, ale nie na tyle, żeby panikować - ocenił gość Macieja Głogowskiego.

Profesor przyznał, że "sytuacja budżetowa w końcówce rządów Prawa i Sprawiedliwości jest lepsza, niż zakładali to nawet prorządowi ekonomiści". - I to jest naprawdę dużym osiągnięciem polityki ostatnich lat - podkreślił ekspert były wicepremier i minister finansów.  Zaznaczył, że w ciągu ostatnich czterech lat rządów PiS PKB na mieszkańca wzrosło realnie o ponad 18 proc. i "to jest bardzo dużo".

- Oceniając całokształt polityki Prawa i Sprawiedliwości, polityka społeczno-gospodarcza jest relatywnie najlepszą stroną tego rządu - stwierdził prof. Kołodko. Zwłaszcza jeśli porównamy ją z np. z polityką ekologiczną, wymiarem sprawiedliwości czy kulturą, które - zdaniem profesora - powodują wiele negatywnych konsekwencji.

"Kardynalne" błędy polityki gospodarczej PiS

Prof. Kołodko podkreślił jednak, że Prawo i Sprawiedliwość w gospodarce popełniło też szereg kardynalnych błędów, z których jako "największy dokonany błąd" wskazał obniżenie wieku emerytalnego.

Przypomnijmy, rząd PO-PSL podniósł i wyrównał wiek emerytalny do 67. roku życia dla kobiet i mężczyzn. PiS z kolei powrócił do dawnego systemu, przywracając wiek emerytalny na poziomie 65 lat dla mężczyzn i 60 dla kobiet.  

- Należało co najwyżej trochę inaczej podejść do podwyższania wieku emerytalnego dla kobiet ze względu na ich formę aktywności rodzinnej i zawodowej. Natomiast na dłuższą metę to się będzie mściło na sytuacji gospodarczej i będzie pogarszało sytuację finansów publicznych - przewidywał gość Magazynu EKG.

Jako "największy błąd niedokonany" prof. Kołodko wskazał z kolei niepodjęcie procedury przystępowania do strefy euro.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo:

TOK FM PREMIUM