Prof. Kołodko: Sytuacja w końcówce rządów PiS jest lepsza niż przewidywali to nawet prorządowi ekonomiści

- Oceniając całokształt polityki Prawa i Sprawiedliwości, to polityka społeczno-gospodarcza jest relatywnie najlepszą stroną tego rządu - ocenił w Magazynie EKG prof. Grzegorz Kołodko. Były wicepremier i minister finansów podkreślił jednak, że PiS popełniło kilka kardynalnych błędów.
Zobacz wideo

Profesor Grzegorz Kołodko - pytany o to, czy jest spokojny o Polskę przed wyborami, odparł, że tak, bo "nie spodziewa się żadnych wstrząsów ani fajerwerków". Dopytywany z kolei o projekt nowego budżetu państwa -  bez deficytu - którym chwalił się ostatnio rząd, profesor stwierdził wprost: "to nie jest fajerwerk".

- Reguły gry są takie, że jak będzie nowy rząd, to wtedy przedkłada się nową wersję budżetu i obawiam się, że ona będzie istotnie inna - ocenił. Jak dodał, projekt przyjęty przez Radę Ministrów "oparty jest na bardzo optymistycznych założeniach". Choć z drugiej strony, profesor przyznał, że pod względem na przykład ściągalności podatku sytuacja zdecydowanie się poprawiła. - To niewątpliwie jest zasługa kończącego obecną kadencję rządu, służb skarbowych, fiskalnych i naszego Ministerstwa Finansów. Natomiast taka skala poprawy nie może trwać wiecznie - przestrzegał gość TOK FM.

Rozmowy z profesorem w Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie

Według profesora na osłabienie gospodarki w Polsce może wpłynąć skomplikowana sytuacja międzynarodowa, w tym m.in. problemy z brexitem czy wojna handlowa rozkręcana przez administrację Donalda Trumpa. - Wobec tego aktywność gospodarki może osłabnąć, w większym stopniu niż zakłada to w budżecie nasz rząd. Dochody mogą być mniejsze, a wydatków nasz rząd nie jest w stanie ograniczyć. Także deficyt może być większy, ale nie na tyle, żeby panikować - ocenił gość Macieja Głogowskiego.

Profesor przyznał, że "sytuacja budżetowa w końcówce rządów Prawa i Sprawiedliwości jest lepsza, niż zakładali to nawet prorządowi ekonomiści". - I to jest naprawdę dużym osiągnięciem polityki ostatnich lat - podkreślił ekspert były wicepremier i minister finansów.  Zaznaczył, że w ciągu ostatnich czterech lat rządów PiS PKB na mieszkańca wzrosło realnie o ponad 18 proc. i "to jest bardzo dużo".

- Oceniając całokształt polityki Prawa i Sprawiedliwości, polityka społeczno-gospodarcza jest relatywnie najlepszą stroną tego rządu - stwierdził prof. Kołodko. Zwłaszcza jeśli porównamy ją z np. z polityką ekologiczną, wymiarem sprawiedliwości czy kulturą, które - zdaniem profesora - powodują wiele negatywnych konsekwencji.

"Kardynalne" błędy polityki gospodarczej PiS

Prof. Kołodko podkreślił jednak, że Prawo i Sprawiedliwość w gospodarce popełniło też szereg kardynalnych błędów, z których jako "największy dokonany błąd" wskazał obniżenie wieku emerytalnego.

Przypomnijmy, rząd PO-PSL podniósł i wyrównał wiek emerytalny do 67. roku życia dla kobiet i mężczyzn. PiS z kolei powrócił do dawnego systemu, przywracając wiek emerytalny na poziomie 65 lat dla mężczyzn i 60 dla kobiet.  

- Należało co najwyżej trochę inaczej podejść do podwyższania wieku emerytalnego dla kobiet ze względu na ich formę aktywności rodzinnej i zawodowej. Natomiast na dłuższą metę to się będzie mściło na sytuacji gospodarczej i będzie pogarszało sytuację finansów publicznych - przewidywał gość Magazynu EKG.

Jako "największy błąd niedokonany" prof. Kołodko wskazał z kolei niepodjęcie procedury przystępowania do strefy euro.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (86)
Prof. Kołodko: Sytuacja fiskalna w końcówce rządów PiS jest lepsza niż przewidywali to nawet prorządowi ekonomiści
Zaloguj się
 • paulinaanna

  Oceniono 17 razy 13

  Możecie mi wmawiać że sytuacja gospodarcza jest super, ale ja idę do sklepu i wszystko jest droższe, płacę rachunki - też podwyżki, paliwo - droższe, natomiast pensja stoi w miejscu. A za chwilę będzie jeszcze drożej bo UE obetnie nam kasę i przysoli kary za m. in. CO2. Już nie mówiąc o budżetówce, która zaraz zbankrutuje. Tabelki oderwane od rzeczywistości nie zmienią faktu, że mamy politykę gospodarczą w stylu Kamikaze. Tylko, że jak to runie to nie będzie czego zbierać.

 • sunzi15

  Oceniono 13 razy 11

  Ocena ekonomiczna jest oparta o dane i analizy przeprowadzone
  przez instytucje kierowane przez wiernych pretorianow PiS.

  Wiarygodnosc tych danych i analiz jest analogiczna
  do wiarygodnosci calego aparatu dywersji i propagandy PiS.

  Tak sie sklada, ze regularnie wszelakie wskazniki
  generowane w Rosji wykazuja kolejne sukcesy rzadow Putina
  i wzrost dobrobytu, stawiajacy w cieniu Zgnily Zachod.
  To samo bylo w PRLu.
  Tak bylo w III Rzeszy, gdzie finanse panstwa,
  bedacego wielokrotnie na skraju bankructwa,
  stanowily najbardziej strzezona tajemnica panstwowa.
  Wszedzie obowiazywal przekaz Goebelsowskiej propagandy.

  Grecja calymi latami falszowanych danych gospodarczo-finansowych,
  oszukiwala cala UNIE az znalazla sie na skraju bankructwa.

  Nalezy na wszystko, co generuje PiS,
  patrzec przez pryzmat "klamstwa smolenskiego".

 • partia_niewidzialnych

  Oceniono 16 razy 10

  Czyli "jest bardzo dobrze, ale oczywiście w ogóle się nie cieszę". Nie w tym jednak problem, a w doprowadzonej na skraj głodu (bo skraj ubóstwa dawno przekroczony) budżetówce. Państwo to biblioteki, szkoły, przedszkola, służba zdrowia, ochrona zabytków, kultura. W tym sensie państwo polskie zdycha przy płocie i to jest w tym momencie główny problem.

 • valentin1943

  Oceniono 13 razy 9

  A ja bardziej niż prof. Kołodce wolę wierzyć wersetom Biblii o snach faraona, tłustych i chudych krowach, pełnych i pustych kłosach, oraz interpretacj tych snów przez Józefa.

 • sensej

  Oceniono 9 razy 7

  Dlaczego przy takiej dobrej gospodarce waluta polska tak słabo jest notowana?

 • tonz2

  Oceniono 7 razy 7

  Emerytury dla kobiet od 60 lat to teraz nie problem. Nowe emerytki będą dostawać w większości minimalną emeryturę co nie będzie za dużym obciążeniem dla państwa

 • spyderman2

  Oceniono 6 razy 6

  cenki x3 to pisi sukces
  pisie rodziny pensje x10 to pisi sukces
  służba zdorwia sie wali, polska na świecie nic juz nie znaczy to pisi sukces

 • miszogun

  Oceniono 5 razy 5

  Dlaczego jest tak "dobrze"? Nawet GUS nagina metodykę pod wyniki. Wszystko to kreatywna księgowość, czyli stare leninowskie " wprawdzie chleb zdrożał towarzysze, ale lokomotywy staniały!'

 • taunus68

  Oceniono 5 razy 5

  E tam jest super! Będzie jeszcze lepiej,ale to już po wyborach kiedy uwolnią ceny prądu i wywozu śmieci,niektóre gminy w Małopolsce odgrażają się że to mogą być podwyżki o nawet 150 %,i od razu mówię z całego serca życzę Pisowi wygranej w wyborach,ta lekcja musi być bolesna żeby została zapamiętana...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX