Mike Pence po spotkaniu z Andrzejem Dudą. "Nie jesteśmy tylko sojusznikami, jesteśmy rodziną"

- Pozostajemy optymistycznie nastawieni, że program bezwizowy w Polsce zostanie przyznany i te ustalenia zostaną w kontekście tego spotkania zrobione - poinformował wiceprezydent USA. Jak podkreślił, podczas konferencji z prezydentem Dudą, "Polska i Stany Zjednoczone nigdy nie zostaną podzielone, bo nie jesteśmy tylko sojusznikami, jesteśmy rodziną".
Zobacz wideo

Prezydent Andrzej Duda i wiceprezydent USA Mike Pence spotkali się z dziennikarzami po rozmowach bilateralnych obu delegacji. 

Wiceprezydent USA ocenił, że "teraz jest czas, aby być ostrożnym i uważnie przyglądać się ewentualnym intencjom, ale też i działaniom podejmowanym przez Rosję". - Widzimy, że inne kraj NATO-wskie podążają za pana przywództwem, panie prezydencie, i rzeczywiście wypełniają swoje zobowiązania odnośnie wydatków na obronę. Wiemy, że te wysiłki, które będą przez Rosję podejmowane, zostaną zniweczone, ponieważ NATO to najsilniejszy sojusz na świecie. Przywództwo pana prezydenta Trumpa i pana przywództwo, tu w Europie, tylko wzmacniają NATO - zaznaczył wiceprezydent USA, zwracając się do prezydenta Andrzeja Dudy

Wskazał, że "mimo wszelkich prowokacji, prawda jest taka, że Polska i Stany Zjednoczone nigdy nie zostaną podzielone, bo nie jesteśmy tylko sojusznikami, jesteśmy rodziną". - Dlatego też, jestem naprawdę wdzięczny, że mogę być tutaj, panie prezydencie - dodał.

Jak mówił, "trwamy razem, zgodnie ze słowami historycznego polskiego zawołania: w imię Boga, za wolność waszą i naszą". Ocenił, że są to wartości, które łączą nas "dziś, które łączyły nas w przeszłości, również w czasach ciemnych, trudnych i zawsze będą nas łączyć. Naród polski i naród amerykański".

Blisko ruchu bezwizowego

Pence podkreślił, że dzięki przywództwu prezydentów: Donalda Trumpa i Andrzeja Dudy sojusz Stanów Zjednoczonych i Polski jest silniejszy niż kiedykolwiek.

- Chciałbym podkreślić, że Polska osiągnęła już sytuację, w której może uczestniczyć w programie zniesienia wiz. Jak już mówiłem, musi nastąpić jeszcze certyfikacja i Polska wkrótce dołączy do tego programu - poinformował Pence.

Wizyta Trumpa jeszcze przed wyborami?

Wiceprezydent USA był pytany na konferencji prasowej, kiedy odbędzie się wizyta prezydenta USA Donalda Trumpa w Polsce (Trump odwołał wizytę w związku z huraganem Dorian, który nadciąga nad Florydę-red.) i czy jest ona możliwa jeszcze przed wyborami parlamentarnymi, które odbędą się 13 października.

Pence przekazał, że w rozmowie telefonicznej, podczas której Trump poinformował prezydenta Dudę o konieczności zmiany planów ws. wizyty w Polsce, mówił też o bardzo szczerym życzeniu przybycia do Polski w niedalekiej przyszłości.

Wiceprezydent USA zapewnił, że Trump był bardzo rozczarowany, jednak sytuacja w Stanach Zjednoczonych nie pozwoliła mu na przybycie do Polski. - Myślę, że oczekiwania są, że będzie tutaj jesienią- oświadczył Pence.

- Pozostajemy optymistycznie nastawieni, że program bezwizowy w Polsce zostanie przyznany i te ustalenia zostaną w kontekście tego spotkania zrobione - dodał Pence.

Duda przypominał, że Trump przekazał mu, iż będzie chciał przybyć do Polski jak najszybciej. - Więc to nie jest tak, że wizyta jest odwołana, tylko jest zmuszony ją przełożyć z uwagi na okoliczności niezależne od jego woli, tylko obiektywne wynikające z obowiązków głowy państwa - dodał.

- Liczymy na to, że nastąpi to jeszcze w tym roku - oświadczył prezydent.

"Moskwa stara się podzielić nasz sojusz"

Wiceprezydent USA Mike Pence po rozmowach polskiej i amerykańskiej delegacji pochwalił stanowisko Polski w sprawie projektu Nord Stream 2. Zaznaczył również, że Stany Zjednoczone "z głęboką wdzięcznością przyjęły odrzucenie" przez Polskę propozycji podatku od usług cyfrowych, "które utrudniły wymianę handlową pomiędzy naszymi krajami".

- Wiemy jednak, że mamy jeszcze sporo do zrobienia. Pomimo wielu lat negocjacji rosyjskie wojska ciągle okupują nielegalnie duże połacie Gruzji i Ukrainy. Moskwa - taka jest prawda - stara się podzielić nasz sojusz, wykorzystując do tego zasoby ropy naftowej i gazu - zaznaczył Mike Pence.

Pence podkreślił, że od października zeszłego roku Polska podpisała trzy umowy z amerykańskimi przedsiębiorstwami, które pozwolą zaimportować ponad 7 mld metrów sześciennych gazu ziemnego rocznie. - Nadal będziemy współpracować nad rozwijaniem innych źródeł energii w tym energii jądrowej. Prezydent Trump i ja jesteśmy naprawdę wdzięczni za wasze odważne przeciwstawienie się (...) projektowi Nord Stream 2 - podkreślił wiceprezydent Stanów Zjednoczonych. 

Współpraca wojskowa

W czasie spotkania padła też deklaracja o zwiększeniu obecności amerykańskich wojsk w Polsce z 4,5 do 5,5 tysiąca żołnierzy. - Rozmawialiśmy o rozszerzeniu amerykańskiej obecności w Polsce, liczę na to, że jeszcze w tym roku uda nam się podpisać finalne umowy, jeśli chodzi o rozszerzenie tej amerykańskiej obecności i że podejmiemy ostateczne decyzje co do tego, jakie będą lokalizacje. Trwają prace nad tym, rozważamy te kwestie wspólnie z przedstawicielami USA, przedstawiamy cały szereg propozycji, liczę na to, że tym roku dojdzie do ostatecznego ich sprecyzowania - zaznaczył Duda.

- Rozmawialiśmy również o współpracy wojskowej, mówiliśmy o udziale amerykańskim w modernizacji polskiej armii, mówiliśmy o zaplanowanym przez nas wcześniej wzroście w kolejnych latach wydatków na obronność. Mówiliśmy także o naszych planach. Nie jest dla nikogo tajemnicą, że czeka nas w najbliższych latach zakup kolejnych śmigłowców, które zastąpią te, których używaliśmy do tej pory - powiedział prezydent.

Wyraził nadzieję, że w tych planowanych przetargach wezmą udział firmy amerykańskie. - Wiadomo, że w tym zakresie USA produkują sprzęt, który jest z całą pewnością w absolutnej światowej czołówce i mamy nadzieję, że tutaj firmy amerykańskie przedstawią swoje oferty. Z całą pewnością jest to sprzęt doskonały i cieszylibyśmy się, gdyby właśnie z takiego najlepszego sprzętu polska armia miała korzystać - podkreślił Duda.

Jak wskazał, Polska i USA realizują razem programy zakupu zestawów Patriot, które mają być podstawą systemu obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła oraz zakupu zestawów artylerii rakietowej HIMARS. 

Pobierz Aplikację TOK FM i słuchaj sprytnie:

DOSTĘP PREMIUM