Kiedy Donald Trump przyleci do Polski? Szczerski podaje możliwe terminy

Donald Trump, oficjalnie z powodu huraganu Dorian, musiał odwołać swoją wrześniową wizytę w Warszawie. Politycy PiS przekonują, że do przyjazdu prezydenta USA i tak dojdzie jeszcze w tym roku. Prezydencki doradca wskazał nawet konkretny - w miarę - termin.
Zobacz wideo

We wtorek w radiu RMF FM Krzysztof Szczerski, szef gabinetu Prezydenta RP, poinformował, że możliwy termin wizyty prezydenta Trumpa to "październik, listopad, ewentualnie początek grudnia".

- Do końca września trwa okres rozliczania wizowego, czyli wskaźnika odmów wizowych, a jednym z ważnych elementów tej wizyty - chcielibyśmy - żeby było zdecydowanie czy potwierdzenie faktu, że Polska może wejść do programu bezwizowego, więc chcielibyśmy, żeby wizyta nastąpiła po 1 października. Z kolei od strony amerykańskiej usłyszeliśmy, że ostatnim możliwym terminem jest połączenie tej wizyty ze szczytem NATO, który będzie na początku grudnia w Londynie - powiedział.

Szczerski podkreślił, że usunięte zostały już wszystkie - poza wskaźnikiem odmów - bariery dla ruchu bezwizowego. W Polsce był już także specjalny zespół, który wstępnie ocenia stan przygotowań do ruchu bezwizowego.

- Opinia tego zespołu jest pozytywna, więc jedyną dzisiaj barierą jest wyłącznie kwestia wskaźnika odmów. Natomiast wiemy, że on spada, więc jest szansa, że my go nie przekroczymy. Ważne jest też to, że my chcemy do ruchu bezwizowego wejść jak każde normalne państwo, bez żadnych specjalnych przywilejów - podkreślił szef gabinetu prezydenta.

Przypomnijmy, Donald Trump miał przyjechać do Polski na obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Jednak ze względu na huragan Dorian, przynajmniej oficjalnie, wizyta została odwołana. W Polsce Trumpa zastąpił wiceprezydent Mike Pence.

Posłuchaj w Aplikacji TOK FM:

DOSTĘP PREMIUM