Krzysztof Brejza odpowiada na zarzuty stawiane przez TVP Info: Totalne bzdury. Totalna szczujnia

- To uruchomiona akcja nagonki i próba zniszczenia mnie i mojej rodziny. Złożyłem w tej sprawie skargę do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji - mówił w TOK FM poseł PO Krzysztof Brejza, pytany o jego rzekomy udział w "aferze hejterskiej" w Inowrocławiu.
Zobacz wideo

Według telewizji i portalu TVP Info szef sztabu Koalicji Obywatelskiej i kandydat do Senatu Krzysztof Brejza miał kierować komórką "do spraw zwalczania przeciwników politycznych" w ratuszu w Inowrocławiu - gdzie prezydentem jest jego ojciec - Ryszard Brejza. Specjalna "komórka" miała m.in. szerzyć w internecie komentarze przychylne Brejzom - na ich zlecenie - i szkalujące ich przeciwników politycznych. Sprawa została ujawniona dwa tygodnie temu, tuż po tym, jak dowiedzieliśmy się o akcji szkalowania sędziów, którą mieli prowadzić internetowa hejterka Emilia, były już wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak

- To są totalne bzdury. Totalna szczujnia. To uruchomiona akcja nagonki i próba zniszczenia mnie i mojej rodziny - komentował w Poranku Radia TOK FM poseł Brejza. Jak dodał, złożył w tej sprawie skargę do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. - Toczy się postępowanie w sprawie wyłudzenia w urzędzie miasta w Inowrocławiu, zresztą z zawiadomienia mojego ojca, i to jest sedno problemu. Nie chcę tego komentować - skwitował szef sztabu KO. 

Postępowanie, o którym mówił Brejza, dotyczy tzw. afery fakturowej. Śledztwo trwa od 2017 roku. Do tej pory zarzuty przekroczenia uprawnień, poświadczenia nieprawdy w dokumentach oraz oszustwa przedstawiono w sumie 16 osobom: pracownikom Wydziału Kultury, Promocji i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Inowrocławia oraz przedsiębiorcom współpracującym z magistratem. Zarzuty usłyszała między innymi Agnieszka Ch., była naczelnik Wydziału Kultury, Promocji i Komunikacji Społecznej.

Kidawa-Błońska zamiast Schetyny. "Słuchamy ludzi"

We wtorek Grzegorz Schetyna ogłosił, że to nie on, ale Małgorzata Kidawa-Błońska będzie kandydatką Koalicji Obywatelskiej na premiera. Była marszałek Sejmu będzie też "jedynką" listy w Warszawie, a Schetyna wystartuje z Wrocławia. Jak mówił w TOK FM Brejza, decyzja ta jest efektem rozmów z wyborcami.

- Słuchamy ludzi. Przez ostatnie miesiące posłowie, senatorowie i radni PO uczestniczyli w akcji "POrozmawiajmy" (...) W oparciu o to, co nam mówią, o ich postulaty zbudowaliśmy bardzo dobry program wyborczy, ale też w oparciu o głosy ludzi, żeby postawić na osobę, która zakończy polityczną wojnę zapadła decyzja, żeby kandydatką na premiera była Kidawa-Błońska - wyjaśniał w rozmowie z Piotrem Kraśką. 

Jak mówił poseł, który kieruje sztabem wyborczym KO, Kidawa-Błońska  "jest nie tylko kompetentna", ale potrafi też "słuchać innych i budować zgodę", a zgody "najbardziej teraz brakuje między Polakami".

Dopytywany o to, kto będzie szefem Platformy Obywatelskiej, jeśli KO wygrałaby wybory, a Kidawa-Błońska rzeczywiście została premierem - Brejza nie chciał odpowiedzieć na to pytanie. Przekonywał, że obecnie KO skupia się na kampanii wyborczej.  - Znając Grzegorza Schetynę, który jest skutecznym politykiem (...), będzie on bardzo dobrym szefem partii. Na pewno nie będzie człowiekiem, który jednoosobowo będzie wzywał kogoś do siedziby PO i sterował człowiekiem. To nie są cechy Grzegorza Schetyny. A Małgorzata Kidawa-Błońska odpowiada na wielką potrzebę zakopania tych rowów między Polakami, potrafi zabliźnić głębokie rany, które są w wielu polskich rodzinach - tłumaczył Brejza.

- W jak dużym gronie zapadła decyzja, że to jednak Małgorzata Kidawa-Błońska? Co przesądziło? - pytał swojego gościa Piotr Kraśko. Brejza kluczył. Przekonywał, że Koalicja działa "zgodnie ze swoją agendą", zaprezentowała kandydata "najlepszego z najlepszych". - To są decyzje zgodne z wielką potrzebą wprowadzenia zgody do polskiej polityki - stwierdził. Jak dodał, Małgorzata Kidawa-Błońska jest odbierana przez wielu wyborców (nie tylko KO) jako osoba wnosząca zgodę, ze wspaniałym życiorysem i dorobkiem. - Ona potrafi ten pożar nienawiści trawiący Polskę ugasić - podkreślił szef sztabu KO.

W piątek - już z Kidawą-Błońską na czele - Koalicja Obywatelska ma zamiar przedstawić program wyborczy. Jak mówił Brejza, znajdą się tam kwestie związane m.in. z ochroną zdrowia, klimatem i naprawą wymiaru sprawiedliwości.  

W Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie:

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM