Sprawdź, "kto cię namierzył". Wtyczka, dzięki której dowiesz się, kto chce wpłynąć na twoją decyzję wyborczą

Narzędzie znane m.in. w USA, Wielkiej Brytanii czy na Ukrainie - teraz dostępne jest już także w Polsce. Mowa o specjalnej internetowej wtyczce "Kto Cię namierzył".
Zobacz wideo

Czym jest projekt "Kto Cię namierzył"? To specjalna wtyczka. Wystarczy ją zainstalować w swoim komputerze, aby wiedzieć więcej o tym, jakie komitety wyborcze wzięły nas na celownik oraz kto próbuje wpływać na nasze decyzje - np. wysyłając do nas ukryte treści polityczne.

Jak to działa? Posłuchaj w Aplikacji TOK FM:

- Możliwości reklamowe, jakie dają media społecznościowe podczas kampanii wyborczych oraz mała przejrzystość politycznych kampanii reklamowych stwarzają dużą pokusę do nadużyć - wyjaśnia Karolina Iwańska z Panoptykonu. To właśnie ta organizacja i Fundacja ePaństwo stoją za wtyczką "Kto Cię namierzył". - Chcemy, żeby każdy mógł sprawdzić, które partie docierają do niego z reklamami na Facebooku. Zachęcamy do zainstalowania wtyczki, która pokaże, które komitety wyborcze do nas trafiały i dlaczego - dodaje. 

Według twórców wtyczki, jeśli nie zdajemy sobie sprawy, że dana treść jest przekazem marketingowym, możemy wpaść w pułapkę i potraktować ją jako neutralną informację. - Choć w rzeczywistości wcale nią nie jest. Za to może wpłynąć na nasz wybór podczas głosowania - tłumaczy Iwańska. 

Wtyczka ma zbierać automatycznie tylko i wyłącznie wszystkie wyświetlane nam reklamy. Twórcy zapewniają, że nasze dane są bezpieczne. 

Informacje zebrane dzięki wtyczce posłużą również badaczom do prześwietlania wyborczych praktyk. Można ją pobrać na stronie akcji "Kto cię namierzył".

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM