Tomczyk o porównaniach Szydło do Kidawy-Błońskiej: Niezasadne. Kiedy świat zobaczył Beatę Szydło, nie wiedział, kim ona jest

- Uważam, że Małgorzata Kidawa-Błońska będzie świetnym premierem. To osoba, która łączy i jest trudna do zaatakowania nawet dla polityków Prawa i Sprawiedliwości - mówił w TOK FM Cezary Tomczyk, poseł PO i "jedynka" do Sejmu z Sieradza.
Zobacz wideo

Na ostatniej prostej przed zgłaszaniem kandydatów do parlamentu Koalicja Obywatelska zdecydowała, że kandydatką formacji na premiera będzie Małgorzata Kidawa-Błońska, a nie szef Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna. Ponadto, to właśnie była Marszałek Sejmu będzie liderką listy do Sejmu w Warszawie, gdzie zmierzy się z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. - Dlaczego ta decyzja nie zapadła wcześniej? - pytała Cezarego Tomczyka Karolina Lewicka.

"Chcieliśmy, żeby to była niespodzianka"

- Dobre pomysły warto stosować. A po ostatnich wypowiedziach polityków PiS, widzę, że mają z tym problem, co potwierdza, że ta decyzja była bardzo dobra - stwierdził poseł PO. Jak dodał, była marszałek Sejmu jest bardzo dobrze odbierana przez wyborców, zwłaszcza w bezpośrednich rozmowach z ludźmi na ulicach. - To jest więc trochę wybór ulicy - przyznał. 

Całej rozmowy z poseł Tomczykiem w Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie!

Platforma Obywatelska kandyduje do Sejmu razem z Nowoczesną i Zielonymi. Na antenie TOK FM Tomczyk przekonywał, że decyzja o zastąpieniu Schetyny przez Małgorzatę Kidawę-Błońską została podjęta wspólnie przez wszystkie te ugrupowania. - Rzeczywiście była trzymana do samego końca w ścisłej tajemnicy przed większością, bo chcieliśmy, żeby to była niespodzianka dla wyborców - powiedział poseł PO.

W najbliższy piątek Koalicja Obywatelska ma przedstawić kompletny program wyborczy. Tomczyk zapowiedział, że twarzą tej konwencji ma być właśnie Małgorzata Kidawa-Błońska. Szczegółów dotyczących samego programu zdradzić nie chciał. Powiedział jedynie, że znaczna jego część będzie dotyczyła "ludzi i pracy". 

"Rozpoznawalność Kidawy-Błońskiej sięga 70-80 proc."

Redaktor Lewicka zwróciła uwagę, że Grzegorz Schetyna wielokrotnie zarzucał prezesowi PiS, że zamiast stanąć do walki o fotel premiera lub prezydenta - chowa się albo za Beatą Szydło, albo za Andrzejem Dudą. Tymczasem - stawiając na Kidawę-Błońską - szef PO także usunął się w cień. Zdaniem Tomczyka, sytuacja jest "nieporównywalna", bo była Marszałek Sejmu - w przeciwieństwie do wspomnianych polityków PiS - jest politykiem pierwszego rzędu Platformy Obywatelskiej, a nie "wyciągniętym z kapelusza". - Jej nie trzeba nikomu przedstawiać. Była drugą osobą w państwie, rzecznikiem rządu, na pierwszej linii polskiej polityki jest od wielu lat - wyliczał.

- Kiedy świat zobaczył Beatę Szydło, nie wiedział, kim ona jest. Kiedy zobaczył Kidawę-Błońską - wiedział - powiedział gość TOK FM. Przekonywał, że Kidawa-Błońska jest politykiem samodzielnym, który w Platformie Obywatelskiej ma swoje zaplecze. Dopytywany natomiast o rozpoznawalność byłej marszałek, poseł powiedział, że wynosi ona około 70-80 proc. (nie zdradził, skąd te dane). 

- Uważam, że będzie świetnym premierem. To osoba, która łączy i jest trudna do zaatakowania nawet dla polityków PiS - ocenił gość Karoliny Lewickiej. I dodał, że do tej pory nawet "telewizja publiczna miała problem", aby znaleźć na nią haki.

Ponadto, Tomczyk przypomniał, że podobne dywagacje co do "sterowania z tyłu" padały wobec Ewy Kopacz, kiedy zastąpiła Donalda Tuska na stanowisku premiera. - Byłem przy pani Ewie Kopacz i takiego sterowania nigdy nie było - mówił poseł PO, który w rządzie Ewy Kopacz był rzecznikiem prasowym.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo:

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM