Marcelina Zawisza (Lewica) o służbie zdrowia: PiS nie dba o to, by polskim pacjentom było lepiej

Marcelina Zawisza, jedynka Lewicy z Opola, za jeden z najbardziej palących problemów w Polsce uznaje konieczność poprawy sytuacji służby zdrowia. - Nie uda nam się naprawić ochrony zdrowia bez podniesienia nakładów, a PiS tego po prostu nie robi - mówiła w Poranku Radia TOK FM.
Zobacz wideo

Jednym z postulatów Lewicy jest zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia. Jak mówiła w Poranku Radia TOK FM Marcelina Zawisza, to zadanie priorytetowe. - Musimy zwiększyć nakłady, poprawić profilaktykę zdrowotną wśród dzieci, musimy tak naprawdę zadbać o to, żeby było więcej lekarzy i lekarek, pielęgniarzy i pielęgniarek - podkreśliła, zaznaczając, że 72 proc. szpitali w Polsce zgłasza zapotrzebowanie na pielęgniarzy, a 68 proc. na lekarzy. 

- Mamy prawie najmniej pielęgniarek i lekarzy w Unii Europejskiej w przeliczeniu na 1000 pacjentów. Potrzebujemy lekarzy geriatrów, potrzebujemy psychiatrów. Psychiatria dziecięca woła o pomstę do nieba - wymieniała w rozmowie z Janem Wróblem.

- Nie uda nam się naprawić ochrony zdrowia bez podniesienia nakładów, a PiS tego po prostu nie robi. PiS rozkłada ręce i tak naprawdę realizuje interes wielkich korporacji amerykańskich, a nie dba o to, by polskim pacjentkom i pacjentom było lepiej. To jest coś, co trzeba zacząć rozwiązywać "wczoraj", a nie "jutro" - oceniła kandydatka Lewicy do Sejmu.

Płaca minimalna. "Co dziesiąta osoba otrzymuje płacę minimalną"

Marcelina Zawisza zaznaczyła także, jak istotne dla Lewicy jest podniesienie płacy minimalnej. - Musimy zdać sobie sprawę, z tego, jak wiele Polek i Polaków pracuje za płacę minimalną. To jest co dziesiąta osoba. Ona (płaca minimalna) powinna pozwalać ludziom godnie żyć. W przyszłym roku powinna wynosić 2700 zł. Powinna wynosić 60 proc. średniej krajowej - tłumaczyła polityczka. 

Prowadzący program, Jan Wróbel, stwierdził, że kandydatka do Sejmu wzmocniła swoją wypowiedzią pozycję partii rządzącej, która obiecuje podniesienie płacy minimalnej po wygranych wyborach.

- Wzmocniłam 1,5 mln Polek i Polaków. Pensja minimalna jest regulowana w bardzo wielu krajach. Pokazujemy jako państwo, że nie można płacić ludziom pieniędzy, za jakie nie można przeżyć - odpowiedziała Marcelina Zawisza, podkreślając, że także Lewicy uda się zrealizować postulat podniesienia płacy minimalnej.

Audycji posłuchasz także w aplikacji TOK FM

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (3)
Służba zdrowia. Macelina Zawisza z Partii Razem: PiS nie dba o to, by polskim pacjentom było lepiej
Zaloguj się
 • tepege

  Oceniono 4 razy 2

  Marcelka zapewne dogodzi wszystkim pacjentom w Polsce.

 • tomaselli

  Oceniono 1 raz -1

  Pani Marcelina tego pewnie nie pamieta , ale za rzadow poprzednich ekip sluzba zdrowia wrecz "kwitla". Na przyklad , gdy ministrem zdrowia byl niejaki Arlukowicz, ludzie nie mogli wykupic recept w aptekach, taki panowal wtedy porzadek.

 • siwywaldi

  Oceniono 6 razy -2

  Jako stały słuchacz słuchałem tej wypowiedzi i powiem, że dysponująca zerowym doświadczeniem Marcelina Zawisza, jest TAKIM SAMYM demagogiem, jak obiecujący złote góry działacze PiS.

  Bo po pierwsze, MINIMALNA pensja na "godne" życie, to może wystarcza w rozwiniętych gospodarczo krajach. Bo jak sama nazwa wskazuje, minimum to minimum, a jak chcesz żyć na lepszym poziomie, to kształć się, rozwijaj i zarabiaj WIĘCEJ. Pani Marcelina oczywiście nie może pamiętać, że ów "wariant robotniczy" przerabialiśmy za komuny, kiedy to robotnik w fabryce, często zarabiał dwa razy tyle co np. lekarz, a kierownik budowy miał MNIEJ niż zbrojarz-betoniarz...

  Kolejna sprawa to służba zdrowia, w której trzeba przede wszystkim poprawić ORGANIZACJĘ PRACY i uszczelnić system, bo dalsze pompowanie pieniędzy do tak funkcjonującego jak dziś resortu zdrowia, jest nalewaniem wody do studni bez dna. Przecież od samego dodania pieniędzy lekarzy NIE przybędzie, jedynie ci, którzy są, zamiast dyżurować po 12 godzin, zaczną dyżury 20 godzinne, z wiadomym dla pacjenta, czyli byle jakim efektem.
  I tyle.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX