Nadal nie ma daty wizyty Donalda Trumpa w Polsce. Rzecznik Andrzeja Dudy: Jesień trwa do połowy grudnia

Kiedy Andrzej Duda spotka się z Donaldem Trumpem? - Myślę, że niedługo. We wrześniu na posiedzeniu ONZ - mówił w TOK FM Błażej Spychalski. A kiedy Trump przyjedzie do Polski? - Czekamy na informacje ze strony amerykańskiej. Mike Pence powiedział, że jesień tego roku - odpowiadał rzecznik prasowy prezydenta.
Zobacz wideo

Jak poinformowała katowicka "Wyborcza" prokuratura w Rybniku umorzyła śledztwo w sprawie znieważenia prezydenta Andrzeja Dudy i zniesławienia Jarosława Kaczyńskiego określeniem "kościółkowe ch...". - Nie można przyjąć udziału w obrzędach liturgicznych i działań w ramach realizacji kampanii wyborczej za udział w pełnieniu obowiązków służbowych przez funkcjonariusza publicznego - napisała asesor Dagmara Szynkowska. - Jeżeli tak uznała prokuratura to trudno z tym dyskutować. Te bajki, że prokuratura działa w sposób polityczny i tak dalej, jesteśmy w poważnym programie. Z całą pewnością nie będziemy się odwoływać do tego - przekonywał Błażej Spychalski, rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy

Jan Wróbel pytał, czy PiS nie przesadza z negatywną narracją na temat okresu Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Spychalski podkreślił, że ze względu na swój wiek, okresu PRL nie pamięta. Jak dodał, zdecydowanie istotniejszą kwestią jest to, co działo się zaraz po upadku komunizmu. - Obalenie komunizmu było czymś dobrym i fundamentalnym dla Polski oraz świata. Ale ilość złych rzeczy, które zdarzyły się po 1989 roku, jest przytłaczająca - mówił rzecznik prezydenta i wyjaśniał, że najbardziej widać to w mniejszych ośrodkach. - Ja urodziłem się i wychowałem na wsi. Jestem Kujawiakiem z krwi i kości. Tam lata 90. są traktowane jako tragedia. Tracono wtedy nie tylko możliwość pracy, ale też egzystencji. Upadały PGR-y i dla wielu osób kończyło się życie, nie wiedzieli, co mają robić dalej - mówił rzecznik prezydenta Dudy. 

Jego zdaniem, ocena tego okresu "definiuje podział na scenie politycznej". - Władza mówi, że to, co się wtedy działo, to nie było nic dobrego. Teraz możemy nadrabiać zaległości, zmieniać Polskę. A druga strona sceny politycznej mówi, że to, co się działo w latach 90., było dobre - podkreślał Spychalski. 

Jan Wróbel, prowadzący Poranek Radia TOK FM, przypomniał, że pointą lat 90. było wstąpienie Polski do Unii Europejskiej. - Byłem ostatnio w jednym z programów telewizyjnych z politykiem lewicy. Mówił, że to oni wprowadzili Polskę do Unii, że dzisiaj wyrównają dopłaty unijne. Większych bzdur nie słyszałem. Życzę sobie, że ci politycy, którzy negocjowali wtedy kwoty dopłat dla rolników, już nigdy nie rządzili, bo wtedy wyrządzili ogromne szkody dla rolnictwa - ocenił rzecznik prezydenta. 

Spotkanie Dudy z Trumpem "niedługo"

Błażej Spychalski powiedział, że "niedługo"  dojdzie do spotkania Donalda Trumpa z Andrzejem Dudą. - Pod koniec września pan prezydent - jak co roku - będzie w Nowym Jorku na posiedzeniu ONZ - mówił rzecznik Dudy. Wróbel odparł, że nie chodzi mu o przelotną wymianę zdań na korytarzu, ale o spotkanie z prawdziwego zdarzenia. - Jeżeli chodzi o wizytę w Polsce, to czekamy na informacje ze strony amerykańskiej. Mogę się opierać na tym, co powiedział wiceprezydent Mike Pence, jesień tego roku - mówił Spychalski. 

Dziennikarz dopytywał, czy będzie to przed październikowymi wyborami. - Jesień trwa w Polsce do połowy grudnia. Przed 13 października? My jesteśmy gotowi, ale to jest decyzja strony amerykańskiej. Znalezienie terminu to nie jest prosta sprawa - dodawał rzecznik prezydenta. 

Trump miał być w Polsce w związku z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej. Jednak finalnie odwołał swoją wizytę - oficjalnie z powodu huraganu Dorian, który miał uderzyć we Florydę. Do Warszawy prezydent Stanów Zjednoczonych wysłał właśnie Mike'a Pence, swojego zastępcę.

Kogo wspiera prezydent?

Prowadzący ocenił, że Andrzej Duda jest "z urzędu" zobowiązany do wsparcia PiS w wyborach, bo partii zawdzięcza prezydenturę. - To zawsze śliska sprawa, kiedy prezydenta popiera jedną partię, choć nikogo by to nie zaskoczyło. Wizyta Trumpa byłaby idealną okazją do promocji PiS. Bez Trumpa jak prezydent sobie chce z tym zadaniem poradzić? - pytał Jan Wróbel. 

- Ale pan prezydent nie popiera żadnej partii politycznej! - odparł Spychalski i pytał: Kiedy podczas ostatnich kampanii wyborczych Andrzej Duda dobitnie wsparł którąkolwiek z partii?

Wróbel odpowiedział, że ma przed przynajmniej "kilkanaście" wypowiedzi Andrzeja Dudy, które wspierały program PiS. - Pan prezydent wspiera każde dobre rozwiązanie, które proponuje każda z partii politycznych. Gdyby opozycja miała dobre rozwiązania dla Polaków, to będzie wsparcie Andrzeja Dudy - przekonywał rzecznik prezydenta. 

W Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie:

DOSTĘP PREMIUM