Skarga nadzwyczajna w służbie polityki. Min. Ziobro interweniuje ws. dziennikarza wPolityce.pl

"Prokurator generalny Zbigniew Ziobro wniósł skargę nadzwyczajną w sprawie Wojciecha Biedronia z portalu wPolityce.pl, który współpracował z nawróconą hejterką Emilią przy dyskredytowaniu sędziów" - informuje "Wyborcza". Biedroń skazany został za zniesławienie sędziego Wojciecha Łączewskiego.
Zobacz wideo

Zdaniem "Wyborczej" "skarga nadzwyczajna Ziobry to namacalny dowód na to, że roztoczono parasol ochronny nad dziennikarzem, który współpracował z hejterką Emilią Szmydt organizującą wspólnie z sędziami z Ministerstwa Sprawiedliwości akcje dyskredytujące niezależnych sędziów". Sama Emilia, która w mediach społecznościowych występowała jako "mała Emi", mówiła w rozmowie z "Wyborczą", że miała kontakty z Biedroniem, a portal wPolityce.pl  publikował wiele artykułów na podstawie materiałów dostarczonych przez hejterkę.

Czytaj też: Emilia będzie mieć ochronę? "Dostaje groźby pozbawienia życia, uszkodzenia ciała">>>

Wojciech Biedroń został w 2016 roku prawomocnie skazany na grzywnę za zniesławienie sędziego Wojciecha Łączewskiego. Opisywał on, jak sędzia z Warszawy m.in. "miał na Twitterze nawiązać prywatną korespondencję z osobą, którą wziął za Tomasza Lisa, i miał ją namawiać do przyjęcia nowej strategii w politycznej walce z rządem". 

Sędzia Łączewski jest w ścisłej czołówce sędziów, którzy władzy podpadli. To on w 2015 roku nieprawomocnie skazał na więzienie byłych szefów CBA – Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika – za nadużycie władzy w tzw. aferze gruntowej. Przypomnijmy, że Kamiński i Wąsik zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę, szybko po tym, jak objął on stanowisko. 

Skarga nadzwyczajna dzięki prezydentowi

Skarga nadzwyczajną, z której skorzystał Zbigniew Ziobro ws. Wojciecha Biedronia, pojawiła się w polskim prawie za sprawą prezydenta. Andrzej Duda w jednej z zaproponowanych przez siebie ustaw sądowych zaproponował możliwość wniesienia skargi na prawomocne orzeczenie każdego sądu, jeśli ktoś czuje się takim rozstrzygnięciem skrzywdzony. Skarga może być stosowana w przypadku spraw, w których wyroki uprawomocniły się po 17 października 1997 r.

Przepisy zostały przez Andrzeja Dudę podpisane w grudniu 2017 roku. 

DOSTĘP PREMIUM