Wojciechowski kandydatem na komisarza UE. "Ma dwie bitwy do stoczenia i najpewniej obie przegra"

Janusz Wojciechowski został kandydatem na komisarza UE ds. rolnictwa. Ursula von der Leyen przedstawiła skład "swojej" Komisji Europejskiej. Zdaniem ekspertów, jeśli Wojciechowski zostanie wybrany, to czeka go trudne zadanie.

Janusz Wojciechowski to już oficjalny kandydat na stanowisko unijnego komisarza ds. rolnictwa. Zdaniem Michała Broniatowskiego z Politico to będzie jedna z najtrudniejszych tek w całej Komisji Europejskiej. - Janusz Wojciechowski będzie musiał stoczyć dwie bitwy, które najpewniej przegra – prognozował w TOK FM.

Jak wyjaśnił, pierwsza bitwa Janusza Wojciechowskiego będzie dotyczyć ograniczenia funduszy na rolnictwo, bo to w tej chwili największa część wydatków całej UE. - Druga to uzależnienie wypłaty funduszy od praworządności w danym kraju. Ta sprawa będzie pewnie ostro dyskutowana, bo zaczną się pracę nad nowym wieloletnim budżetem UE – tłumaczył  Michał Broniatowski.

Jak oceniła prof. Renata Mieńkowska-Norkiene, Janusz Wojciechowski "walczy o obszar coraz mniej istotny i wszyscy w UE to wiedzą". - To Francja rozdaje tam karty. Polska została zmarginalizowana. Mogła mieć dużo lepszą pozycję, ale to wymagało dużo efektywniejszych negocjacji – mówiła ekspertka z Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.

"Timmermans doceniony"

Ursula von der Leyen ogłosiła, że jej pierwszym zastępcą będzie Frans Timmermans, odpowiedzialnym za nowy europejski "green deal". Do jego zadań będzie się zaliczała polityka klimatyczna. - Będzie nadzorował pracę Janusza Wojciechowskiego. To też pokazuje, jak bardzo Timmermans został doceniony, bo ochrona klimatu dla von der Leyen będzie bardzo ważna – podkreślił Michał  Broniatowski.

Prof. Mieńkowska-Norkiene przyznała, że "po cichu i trochę z przekory" liczyła na to, że holenderski polityk zostanie przy kwestiach praworządności, którymi zajmuje się obecnie w Komisji Europejskiej. - Ale tam też będzie ciekawie, bo sprawą praworządności będzie się zajmowało aż dwóch komisarzy: Czeszka Viera Jourova oraz  komisarz ds. sprawiedliwości Belg Didier Reynders – wymieniała.

Broniatowski dodał, że aż trzy osoby ze ścisłego zarządu KE mają "krytyczne stanowisko na temat praworządności w Polsce". - To właśnie Czeszka Jourova, Timmermans i sama von der Leyen – wskazał ekspert.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (2)
Janusz Wojciechowski kandydatem na komisarza UE. "Ma dwie bitwy do stoczenia i najpewniej obie przegra"
Zaloguj się
 • mm0427

  Oceniono 1 raz 1

  A ja myślę, że w wielu kwestiach politycy kierują się realizmem i trendy w UE się zmieniają. Im większe szanse na pełnię władzy ma PiS, tym większe szanse mają ich politycy w Brukseli.
  W Tok fm czy gazeta.pI dominuje myślenie życzeniowe, które skutecznie zaciemnia obraz sytuacji.

 • valentin1943

  Oceniono 3 razy -3

  Z wyglądu to Wojciechowski nadaje się bardziej na komisarza rajkomu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX