Prof. Ćwiąkalski: Nie pokładam żadnych nadziei w śledztwie dotyczącym afery hejterskiej

Widać, jak służby opornie zabierają się do wyjaśniania afery hejterskiej w resorcie sprawiedliwości. Gdyby sytuacja dotyczyła opozycji, to działania byłyby błyskawiczne - przekonywał w Poranku Radia TOK FM prof. Zbigniew Ćwiąkalski, były minister sprawiedliwości.
Zobacz wideo

Sejm odrzucił w środę wieczorem wniosek o odwołanie Zbigniewa Ziobry. Profesor Zbigniew Ćwiąkalski tłumaczył w Poranku Radia TOK FM, dlaczego Jarosław Kaczyński nadal ceni szefa resortu sprawiedliwości. - Bo wykonuje zadania, jakich szef PiS od niego oczekuje. Realizuje politykę partii, czemu trudno się dziwić, bo po to został powołany - wyjaśniał prof. Ćwiąkalski. 

Wniosek o wotum nieufności był konsekwencją tzw. afery hejterskiej w Ministerstwie Sprawiedliwości. Jak ujawnił kilka tygodni temu portal Onet, w resorcie miała działać grupa, która organizowała hejt wobec sędziów nieprzychylnych reformom wymiaru sprawiedliwości wprowadzanym przez PiS. Na czele tej grupy miał stać ówczesny wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak. W sprawie zostało wszczęte śledztwo. 

Prof. Ćwiąkalski przyznał, że nie pokłada w działaniach prokuratury "żadnych nadziei", bo widać, jak śledczy "bardzo opornie się za to zabierają". - Gdyby to była odwrotna sytuacja, rzecz dotyczyłaby polityków opozycyjnych, to służby zadziałałby błyskawicznie. Przypomina się afera KNF, prezes Marek Chrzanowski mógł "podziałać" w biurze przez kilkadziesiąt minut, zanim pojawiły się tam służby - mówił dalej gość TOK FM. 

"W minutę nie da się wypisać recepty na zmiany PiS"

Karolina Lewicka pytała prof. Ćwiąkalskiego o to, czy jest recepta na odwrócenie zmian w prawie jakich dokonało Prawo i Sprawiedliwość. Były szef resortu sprawiedliwości odpowiadał, że nie da się "jednym aktem anulować wszystkiego, co zrobił PiS". - Trzeba działać bardziej punktowo. To bardzo trudne zadanie. Optymalna byłaby zmiana konstytucji. Gdy ją tworzono, nikt nie zakładał, że mogłoby do czegoś takiego dojść. Ugrupowanie, które zdominowało polską scenę polityczną, wywróciło wszystko do góry nogami, nie licząc się z żadnymi regulacjami. Pozostaje pytanie, jak zabezpieczyć się przed czymś podobnym w przyszłości - przekonywał Ćwiąkalski. I dodał, że najpierw powinien zostać powołany zespół złożony z autorytetów prawniczych, który zastanowiłby się, "jak to rozwiązać, bo w ciągu minuty nie da się wypisać recepty".

Prowadząca Poranek Radia TOK FM przypomniała, że PiS planuje "dokończyć" reformę wymiaru sprawiedliwości, jeśli jesienią wygra wybory. Co miałoby to oznaczać? - PiS chciałoby podporządkować sobie sądy tak jak prokuraturę czy Trybunał Konstytucyjny. Na tym ma polegać dokończenie reformy wymiaru sprawiedliwości, bo jeżeli chodzi o efekty, to nie zmieniło się nic, raczej się pogorszyło. Sprawy trwają jeszcze dłużej, prokuratura ma jeszcze gorsze wyniki. PiS chce przejąć sądy, żeby wyrok był taki, jaki życzy sobie władza polityczna - wyjaśniał prof. Ćwiąkalski. 

Jak ocenił były minister, nawet jeśli Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uzna, że nowa KRS jest upolityczniona, to nic to nie zmieni. - Bo po wyborach nikt się nie będzie liczył z wyrokami TSUE. Będzie decyzja polityczna i realizacja. Zdecydowanie się tego spodziewam. Okaże się, że wyrok zostanie zlekceważony i nie zostanie wdrożony. Nie jestem optymistą w tej kwestii - mówił gość TOK FM. 

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (80)
Zbigniew Ćwiąkalski w TOK FM
Zaloguj się
 • biesczad1

  Oceniono 18 razy 14

  Prezes obiecał 14. emeryturę, więc sprawę hejtu w Ministerstwie Sprawiedliwości uważam za zamkniętą!
  Suweren.

 • marudna.maruda

  Oceniono 18 razy 12

  " Gdyby to była odwrotna sytuacja, rzecz dotyczyłaby polityków opozycyjnych, to służby zadziałałby błyskawicznie"- no by. Ale mamy co mamy i reakcje polityczne znane ze świata naszych panujących nie dotyczą. W cywilizowanych krajach wystarczy cień podejrzenia, żeby odpowiedzialny minister czy premier natychmiast składał dymisję. Bo nie dopilnował, a za to bierze pieniądze podatników. U nas nie musi... bo prezes opłaca elektorat i może sobie pozwalać na tworzenie nowych politycznych standardów. Jeżeli nie obudzimy się do wyborów, to będzie jeszcze weselej.

 • tempa-dzida2

  Oceniono 11 razy 9

  Wszyscy wiedzą o co chodzi z sądami i co ?????
  Naprawdę nic się nie da zrobić ????

 • aietes

  Oceniono 10 razy 6

  da się zrobić. Ceausescu był wszechwładny, a został z żoną prawie noblistką rozstrzelany. Żonie mózg wypłynął na chodnik.
  Można sobie wyobrazić, że karę śmierci przez rozstrzelanie dostaną kaczyński, ziobro, pawłowicz, kurski, karczewski, błaszczak, sasin, suski, sobolewski, horała, smoliński, dudzicz, piebiak, grzegrzółka za kłamstwa, kuchciński za nadużycie władzy, morawiecki z kłamstwa i loty, rydzyk, jędraszewski, duda itd
  Bez kar śmierci dla pisowskiej szajki Polska nie zostanie uzdrowiona.

 • lakon

  Oceniono 10 razy 6

  Problem z PiS jest taki, że interes partii stoi ponad interesem państwa i prawa. A na dodatek na sztandarach jest "Prawo i Sprawiedliwość".

 • sunzi15

  Oceniono 11 razy 5

  Nalezy OBUDZC u WSZYSTKICH instynkt samozachowawczy!!!

  I PRZECIWDZIALAC !!!

 • baaag

  Oceniono 6 razy 4

  Są fundusze, ostracyzm dyplomatyczny...Jest czym naciskać.

 • franiux

  Oceniono 8 razy 4

  W razie jakby nie mieli większości to muszą się jakoś zabezpieczyć przed wylądowaniem w pierdlu. Muszą miecz czas na spakowanie się i wywiezienie zagrabionego majątku za granicę. Dlatego zrobili bezpiecznik w postaci przerwania obrad sejmu.
  Ta mafia nie odpuści nawet jakby wybory przegrała co jest mało prawdopodobne.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX