PiS zapowiada "uregulowanie" zawodu dziennikarza. Samorząd zadba o "standardy etyczne i zawodowe"

Program wyborczy PiS zapowiada ustawę regulującą status zawodu dziennikarza. Zakłada ona powołanie samorządu dziennikarzy, który ma zadbać o "standardy etyczne i zawodowe".
Zobacz wideo

Program PiS został opublikowany w sobotę. Pojawił się w nim pomysł nowej ustawy, która miałaby regulować zasady pracy dziennikarzy. 

“Wprowadzałaby ona rozwiązania podobne do tych, jakie mają inne zawody zaufania publicznego, np. prawnicy lub lekarze. Głównym celem zmiany powinno być utworzenie samorządu, który dbałby o standardy etyczne i zawodowe, dokonywał samoregulacji oraz odpowiadał za proces kształtowania adeptów dziennikarstwa” - czytamy.

Z zapowiedzi wynika, że powołanie samorządu oznaczałoby wykreślenie z Kodeksu karnego art. 212, który daje możliwość skierowania prywatnego aktu oskarżenia za zniesławienie wobec dziennikarza. "Powstałaby gwarancja nienadużywania mechanizmów medialnych w sposób nieetyczny" - zakłada program. 

W dokumencie widnieje zapewnienie, że "ustawa ta nie będzie jednak w żadnym stopniu ograniczać zasady otwartości zawodu dziennikarza". Ponieważ nie wiadomo dokładnie, jaki dokładnie będzie jej kształt i jakie uprawnienia będzie miał samorząd, w środowisku dziennikarskim pojawiły się obawy, że może ograniczyć wolność mediów. 

- PiS chce wprowadzić samorząd dziennikarski, który ma strzec standardów. Próbuję sobie wyobrazić SDP jako strażnika tego, co publikować wolno, a czego nie - napisał na Twitterze Patryk Słowik z Dziennika Gazety Prawnej. 

Posłuchaj w Aplikacji TOK FM:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (14)
PiS zapowiada "uregulowanie" zawodu dziennikarza. Samorząd zadba o "standardy etyczne i zawodowe"
Zaloguj się
 • stef0909

  Oceniono 3 razy 3

  Stary zjarany ciulu sam sobie ureguluj swoje gó...ane życie!

 • kkryg

  Oceniono 5 razy 3

  ...i ta twarzyczka tchnąca miłością bliźniego ....

 • wujekdolf

  Oceniono 5 razy 3

  miejmy nadzieje że ta kacza menda za to odpowie przed tym jak go zakopią pod ziemią...

 • marudna.maruda

  Oceniono 5 razy 3

  "Powstałaby gwarancja nienadużywania mechanizmów medialnych w sposób nieetyczny" - będzie dotyczyła także dziennikarzy z TVPiS i TV Trwam??

 • teraz8

  Oceniono 5 razy 3

  "uregulowanie" czyli wzięcie za mordę! bolszewicy wiedzą, jak to się robi...Gomułka, to alter ego Kaczyńskiego, ten sam sposób myślenia, strach, że coś może funkcjonować poza jego kontrolą, wykorzystywanie najnędzniejszych polskich instynktów; w 68' Gomułka podgrzał antysemityzm, zniszczył życie wielu ludzi, pamiętam te czasy i dreszcz mi po plecach przechodzi, jak słyszę Kaczyńskiego- uwalnia najciemniejsze siły!...okazuje się, że prostactwo umysłowe jest b. skuteczne w tym kraju, ciemny lud kupuje wszystko, pis im uporządkował świat, teraz już bez namysłu pokażą gdzie jest czarne, gdzie białe, jaka ulga, że nie trzeba już myśleć..bóg honor ojczyzna

 • realizmforte2

  Oceniono 2 razy 2

  "standardy etyczne i zawodowe" ręce i portki opadają !!!!!
  "Najniżej upadło społeczeństwo, które w milczeniu wysłuchuje, jak jawni dranie prawią mu kazania o moralności” Marie von Ebner-Eschenbach

 • gblo

  Oceniono 2 razy 2

  Pisobolszewia ma w ku...zji kupę roboty, tam są "rzetelni" dziennikarze taki np. Rachoń i jemu podobni kolaboranci pisowscy. Tacy Karnowscy wydający jakiegoś szmatławca kłamliwego zaczadzonego fanatyzmem religijnym , gdzie tuczą się na teklamach spółek skarbu państwa, albo taki Sakiewicz czy Ziemkiewicz, tuzy dziennikarstwa

 • oko2009

  Oceniono 2 razy 2

  A to dobre! Dawno tak się nie uśmiałam! PiS i standardy etyczne. W dziennikarstwie!
  Czyżby ze wszystkich chcieli zrobić takie szuje jak w ich telewizji pracują?

 • getz54

  Oceniono 4 razy 2

  Bolszewizacja kraju przyspieszyła. Pawlik Morozow wiecznie zywy. Kadry do samorządu dziennikarskiego, komisji weryfikacyjnej, inspekcji programowych, policji rewolucyjnej strzegącej porządku w mediach, gotowe. Są to rzesze bezrobotnych absolwentów kursów dziennikarstwa od Rydzyka. Niezaleznymi ekspertami, których opinie będą decydowały o przyznaniu lub zabraniu koncesji dla dziennikarzy, wydania zezwolenia na pracę, wstępną weryfikację tekstów przygotowanych do druku zostaną rózne Rachonie, Wildsteiny, Tyrmandy, Janeckie, Hołeckie, Lichockie, Kanie, Sakiewicze itp. upiory medialne. To gremium będzie wydawało koncesje na sprzedaz róznych parafialnych biuletynów, chwalących na równi Kaczyńskiego i matkę boską jakąśtam, męczeństwo Jezusa Chrystusa i Lecha Kaczyńskiego, wielkośc JP II i Teda Rydzyka. Utworzenie samorządu dziennikarskiego to kolejny punkt realizacji wytycznych Viktora Orbana. On tak samo zeszmacił media i prasę niezalezną na Węgrzech. Wraca PRL ze swoją Trybuną Ludu, Zołnierzem Wolności, i ITD. Mysią zastąpi Nowogrodzka, Ziobro będzie się szczycił, ze w zadnym kraju europejskim niepokorny dziennikarz dysydent nie idzie na 5 lat do więzienia za przemycony bez cenzury tekst.
  Tylko surowa kara zapewni porządek w mediach. Ze zabezpieczenia na majątku trwałym dziennikarzy, wydawnictw, stacji tv, przynoszą budzetowi z tytułu kar miliony zysków co roku. Kaczyński bez uczucia wstydu i strachu będzie występował wreszcie w kazdym medium, witany tam będzie przez tłumy pracowników. Księgarnie będą zawalone ksiązkami autorstwa tego wielkiego wodza rewolucji. Kaczyński ogłosi drugi etap cięzkiej drogi do zwycięstwa. Tak jak dotrzymał obietnicy i nad Wisłą zrobił Budapeszt, teraz z Warszawy zrobi Pyongyang, a specjalnie dla kobiet z Polski Iran. A on takich obietnic dotrzymuje, chyba ze go odsuniemy z jego bandą od władzy w pazdzerniku. Dla naszego dobra. Jaki jak słuch niesie, juz tworzy wokół siebie takie PiS-owskie Hitlerjugend, czy ultra katolickie oazy,
  jak zwał tak zwał, zagospodarowuje młodziez do pracy dla PiS-owskiego państwa. Po lekcjach katechezy od przedszkola do matury, będzie mu łatwiej prac juz w pewnym sensie wyprane mózgi naszych dzieci. A wystarczy nie stawiac zadnego krzyzyka przy zadnym nazwisku z toksycznej listy nr 2.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX