PiS zapowiada "uregulowanie" zawodu dziennikarza. Samorząd zadba o "standardy etyczne i zawodowe"

Program wyborczy PiS zapowiada ustawę regulującą status zawodu dziennikarza. Zakłada ona powołanie samorządu dziennikarzy, który ma zadbać o "standardy etyczne i zawodowe".
Zobacz wideo

Program PiS został opublikowany w sobotę. Pojawił się w nim pomysł nowej ustawy, która miałaby regulować zasady pracy dziennikarzy. 

“Wprowadzałaby ona rozwiązania podobne do tych, jakie mają inne zawody zaufania publicznego, np. prawnicy lub lekarze. Głównym celem zmiany powinno być utworzenie samorządu, który dbałby o standardy etyczne i zawodowe, dokonywał samoregulacji oraz odpowiadał za proces kształtowania adeptów dziennikarstwa” - czytamy.

Z zapowiedzi wynika, że powołanie samorządu oznaczałoby wykreślenie z Kodeksu karnego art. 212, który daje możliwość skierowania prywatnego aktu oskarżenia za zniesławienie wobec dziennikarza. "Powstałaby gwarancja nienadużywania mechanizmów medialnych w sposób nieetyczny" - zakłada program. 

W dokumencie widnieje zapewnienie, że "ustawa ta nie będzie jednak w żadnym stopniu ograniczać zasady otwartości zawodu dziennikarza". Ponieważ nie wiadomo dokładnie, jaki dokładnie będzie jej kształt i jakie uprawnienia będzie miał samorząd, w środowisku dziennikarskim pojawiły się obawy, że może ograniczyć wolność mediów. 

- PiS chce wprowadzić samorząd dziennikarski, który ma strzec standardów. Próbuję sobie wyobrazić SDP jako strażnika tego, co publikować wolno, a czego nie - napisał na Twitterze Patryk Słowik z Dziennika Gazety Prawnej. 

Posłuchaj w Aplikacji TOK FM:

TOK FM PREMIUM