Prof. Adam Strzembosz apeluje do premiera Morawieckiego o odwołanie Zbigniewa Ziobry

Były pierwszy prezes Sądu Najwyższego prof. Adam Strzembosz w filmie opublikowanym w mediach społecznościowych zaapelował do premiera Mateusza Morawieckiego o zdymisjonowanie ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. - Jeżeli tak się nie stanie, historia tego panu nie zapomni - stwierdza.
Zobacz wideo

Nagranie z apelem profesora zostało opublikowane na profilu stowarzyszenia Wolne Sądy na Facebooku. - Szanowny panie premierze, zwracam się do pana w sprawie moim zdaniem najwyższej wagi - stwierdza w pierwszych słowach apelu Adam Strzembosz.

Dalej, "w sposób stanowczy i zdecydowany" zwraca się do szefa rządu o odwołanie Zbigniewa Ziobry ze stanowiska ministra sprawiedliwości. - I to nie tylko dlatego, że pod jego bokiem działała grupa, właściwie przestępcza, bo ujawniająca niedostępne materiały personalne i dokonująca hejtu o znamionach zniesławienia, na której czele stał wiceminister sprawiedliwości, którego pan powołał - mówi Strzembosz.

Zaznaczył, że "równocześnie w grupie tej znaleźli się nominaci pana Zbigniewa Ziobry na stanowiska prezesów sądu, zastępców rzecznika dyscyplinarnego czy członków Krajowej Rady Sądownictwa". - Również znalazła się tam osoba z Sądu Najwyższego wybrana z udziałem ministra sprawiedliwości - dodał. 

- Zatem nie tylko w czasie haniebnych wystąpień w środkach masowego przekazu pomawiano o haniebne czyny członków stowarzyszenia Iustitia i tych adwokatów, którzy w ramach Wolnych Sądów zorganizowali obronę nas przed łamaniem konstytucji i innymi nadużyciami władzy - mówi dalej były prezes SN. Jak dodaje, "Ziobro odpowiada za nominację na wysokie stanowiska sędziowskie, często ludzi sfrustrowanych, gotowych na wszelkie kompromisy moralne dla uzyskania wysokich stanowisk".

"Historia tego panu nie zapomni"

W krótkim nagraniu profesor przekonuje też, że zmiany dokonywane przez Ziobrę w wymiarze sprawiedliwości wcale nie przyczyniły się do poprawy sytuacji związanej np. z przewlekłością postępowań sądowych - a wprost przeciwnie.

Na koniec apeluje: - W tej sytuacji proszę pana premiera o możliwie niezwłoczne odwołanie Zbigniewa Ziobry ze stanowiska ministra sprawiedliwości. Jeżeli tak się nie stanie, panie premierze, przecież jest pan historykiem, historia tego panu nie zapomni.

Adam Strzembosz to wiceminister sprawiedliwości  w latach 1989-1990, pierwszy prezes Sądu Najwyższego i przewodniczący Trybunału Stanu (1990-1998). Kawaler Orderu Orła Białego.

Kilka dni temu w Sejmie odbyła się debata nad wotum nieufności dla ministra Ziobry. Wniosek w tej sprawie złożyła opozycja po ujawnieniu przez Onet tzw. afery hejterskiej w resorcie sprawiedliwości. Politycy Prawa i Sprawiedliwości z szefem rządu Mateuszem Morawieckim na czele bronili Zbigniewa Ziobry i przekonywali, że "jest najlepszym ministrem sprawiedliwości w Polsce od czasów II wojny światowej". 

W efekcie Ziobro został na stanowisku.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo:

DOSTĘP PREMIUM