"Wydawanie publicznych pieniędzy znajomym wiceprezesa jest karygodne, haniebne". Opozycja chce, by prokuratura zajęła się PFN

- To przykład patologii tego układu władzy, który z publicznych pieniędzy, z naszych pieniędzy finansuje kariery i biznesy swoich znajomych - tak Grzegorz Schetyna komentował informacje dotyczące wydatków Polskiej Fundacji Narodowej. Lider PO zapowiedział złożenie zawiadomienia do prokuratury.
Zobacz wideo

Z ustaleń Onetu wynika, że na współpracy z Polską Fundacją Narodową miała bardzo dobrze zarobić nie tylko amerykańska firma White House Writers Group, ale także rodzina prof. Marka Chodakiewicza. Jego siostra miała dostawać rocznie 120 tys. dolarów. 

- Wydawanie publicznych pieniędzy znajomym wiceprezesa, znajomym ludzi, którzy są politycznie powołani do zarządu tej fundacji, jest karygodne, haniebne, niezgodne z prawem i poczuciem elementarnej przyzwoitości. To jest kolejny przykład na wyrzucanie publicznych pieniędzy dla znajomych, dla znajomych znajomych, dla rodzin i znajomych rodzin - ocenił Grzegorz Schetyna. Lider Platformy Obywatelskiej zapowiedział też złożenie w prokuraturze zawiadomienia w związku z informacjami na temat wydatków PFN. Jak stwierdził Schetyna, "Polska Fundacja Narodowa to pieniądze nas wszystkich, to są pieniądze spółek Skarbu Państwa, które są w ten skandaliczny sposób wydawane przez ostatnie miesiące". - Jest to przykład patologii tego układu władzy, który z publicznych pieniędzy, z naszych pieniędzy finansuje kariery i biznesy swoich znajomych - dodał szef Platformy.

Lider PO podkreślił, że największa partia opozycyjna nie zostawi sprawy wydatków Polskiej Fundacji Narodowej, powołanej za czasów rządy Beaty Szydło. - Nie zostawimy tego, w czasie kampanii wyborczej, a także po wyborach ta sprawa musi zostać wyjaśniona, a ci, którzy odpowiadają za ten haniebny proceder, muszą po prostu, nie tylko politycznie, ale też prawnie odpowiedzieć - zaznaczył Schetyna. 

Nic się nie stało?

O sprawę pytany był dziś wicepremier i minister kultury - Piotr Gliński. Uznał, że tezy stawiane przez Onet są czysto propagandowe. - Jeżeli medium ma interes w tym, by podważać sensowność działań państwa polskiego w jego interesie, to trudno to komentować. Wszystkie poważne kraje na świecie, walczą o swój wizerunek, pozycję - powiedział w radiowej Trójce. 

Oświadczenie ws. publikacji Onetu wydała Polska Fundacja Narodowa. Napisano w nim m.in.  że prof. Chodakiewicz jest ekspertem historii najnowszej Polski i Europy, doktoryzował się na Columbia University, a Monika Jabłońska (ma magisterium z literatury i prawa w Polsce i USA) studiowała w Rzymie i znała osobiście polskiego Papieża, a także jest autorką jedynej wydanej po angielsku monografii o nim, jako o autorze poezji i dramatów. 

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM