Jerzy Kwieciński nowym ministrem finansów

Jerzy Kwieciński nowym ministrem finansów. Jak poinformował rzecznik rządu, Jerzy Kwieciński nadal będzie też szefem resortu inwestycji i rozwoju.
Zobacz wideo

O nominacje na drugie stanowisko ministerialne dla Jerzego Kwiecińskiego poinformował Piotr Müller. "Premier Morawiecki zwrócił się do Prezydenta o powołanie Jerzego Kwiecińskiego na Ministra Finansów. Minister pozostanie jednocześnie na funkcji @MIR_GOV_PL" - napisał na Twitterze Piotr Müller

Na stanowisku ministra finansów był wakat po tym, jak 30 sierpnia Sejm zdecydował, że nowym prezesem Najwyższej Izby Kontroli zostanie Marian Banaś, który od maja był szefem resortu finansów.

Jerzy Kwieciński 19 października skończy 60 lat. Jest absolwentem Wydziału Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej. Na tym samym wydziale w 1991 roku uzyskał stopień doktora nauk technicznych w zakresie budowy i eksploatacji maszyn. Jerzy Kwieciński był pracownikiem naukowym Politechniki Warszawskiej, a od 1993 pracował w Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Polsce. W latach 2003–2005 był prezesem zarządu Europejskiego Centrum Przedsiębiorczości. W czasie poprzednich rządów PiS, w 2005 został powołany na podsekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego.

20 listopada 2015 Kwieciński został sekretarzem stanu w Ministerstwie Rozwoju, a w grudniu tego roku został pełnomocnikiem premiera do spraw funduszy europejskich i rozwoju regionalnego. Na początku 2018 został przez prezydenta powołany na stanowisko ministra inwestycji i rozwoju w rządzie Mateusza Morawieckiego.