Wypadek Beaty Szydło. Płyta z nagraniem została nieodwracalnie uszkodzona

Sądowi eksperci poinformowali, że płyta z monitoringu z czasu wypadku premier Beaty Szydło została uszkodzona w sposób mechaniczny, a znajdujących się na niej danych nie da się odzyskać. Pełnomocnik kierowcy biorącego udział w wypadku seicento uważa, że w ten sposób utracono możliwość ustalenia bezpośredniego świadka zdarzenia.
Zobacz wideo

W czerwcu 2019 roku pełnomocnik Sebastiana Kościelnik, kierowcy fiata seicento, z którym zderzyła się rządowa limuzyna audi A8, złożył zawiadomienie do prokuratury w sprawie uszkodzonej płyty z nagraniem monitoringu.  

Jak informuje, TVN24 Biuro Ekspertyz Sądowych z Lublina stwierdziło, że płyta została uszkodzona nieodwracalnie oraz że uszkodzenie jest mechaniczne. Zapisane na niej dane zostały bezpowrotnie utracone. Wnioski z badania zostały przekazane sądowi w Oświęcimiu. 

- Dla mojego klienta ma to znaczenie dramatyczne. Twierdzę, że jest wysoce prawdopodobne, jeśli nie graniczące z pewnością, że na tym nagraniu musiał być zarejestrowany samochód, który zatrzymał się bezpośrednio za Sebastianem tuż przed wypadkiem, a który następnie na polecenie funkcjonariuszy ówczesnego BOR został przekierowany do natychmiastowego odjazdu w ulicę Orzeszkowej. Musiał zatem dojechać do skrzyżowania 300 metrów dalej, które było objęte tym monitoringiem. Być może jest inaczej i nie mam racji, ale w moim przekonaniu bardzo prawdopodobne jest, że w ten sposób utraciliśmy możliwość ustalenia kierowcy tego samochodu, który był bezpośrednim świadkiem zdarzenia - mówił pełnomocnik Kościelnika, Waldemar Pociej, w rozmowie z TVN24. 

W czwartek (19 września) sąd rejonowy w Oświęcimiu, przed którym toczy sie spawa wypadku, odczytał pismo od ekspertów z Lublina. 

Postępowanie sprawdzające w tej sprawie prowadzi Prokuratura Okręgowa w Nowym Sączu. Do dzisiaj nie podjęła ona decyzji o wszczęciu lub zaniechaniu wszczynania śledztwa w sprawie uszkodzonych dowodów. 

Wypadek Beaty Szydło

Do wypadku premier Beaty Szydło doszło 10 lutego 2017 roku. Rządowa limuzyna, którą jechała, zderzyła się z fiatem seicento, a następnie uderzyła w drzewo. Szefowa rządu oraz dwaj funkcjonariusze BOR zostali ranni. 

21-letni kierowca seicento, Sebastian Kościelnik, został oskarżony o nieumyślne spowodowanie wypadku. Nie przyznał się do winy. 

DOSTĘP PREMIUM