Nowy szef NIK Marian Banaś w tarapatach? "Superwizjer" TVN o nowej aferze w kręgu władzy

Na czym zarabia jeden z najważniejszych urzędników w kraju? Marian Banaś, nowy prezes Najwyższej Izby Kontroli ma być bohaterem nowego materiału "Superwizjera" TVN. Dziennikarze stacji pytają, czy polityk nie pominął w swoich oświadczeniach majątkowych pewnych istotnych informacji.
Zobacz wideo

Cały materiał o nowym szefie NIK Marianie Banasiu ma ukazać się w TVN24 w sobotę wieczorem. Z krótkiej zapowiedzi opublikowanej w piątek na portalu Tvn24.pl wynika, że sprawa może mieć związek z wynajmowaniem "pokoi na godziny", w których mogły się odbywać erotyczne schadzki. Tytuł reportażu brzmi: "Pancerny Marian i pokoje na godziny".

W rozmowie z portalem Money.pl przedstawiciele Najwyższej Izby Kontroli zapowiedzieli, że w najbliższym czasie odniosą się do zarzutów. 

Kim jest Marian Banaś?

Marian Banaś to nowy prezes Najwyższej Izby Kontroli. Sejm powołał go na to stanowisko pod koniec sierpnia. Wcześniej był ministrem finansów. Funkcję tę pełnił jednak krótko - nieco ponad dwa miesiące - premier powołał go w ramach rekonstrukcji, która odbyła się na początku czerwca. Banaś - w roli szefa resortu finansów - zastąpił Teresę Czerwińską.

Wcześniej Marian Banaś był m.in. wiceministrem finansów, szefem Krajowej Administracji Skarbowej (KAS), Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej czy pełnomocnikiem rządu do spraw zwalczania nieprawidłowości finansowych.

Marian Banaś ma 64 lata. Jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, ukończył też m.in. studia podyplomowe z zakresu religioznawstwa oraz z zakresu audytu wewnętrznego. Od połowy lat 70. angażował się w działalność opozycyjną: zajmował się kolportażem podziemnych wydawnictw, działał m.in. w Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela i Konfederacji Polski Niepodległej. Marian Banaś za działalność w podziemnej "Solidarności" został skazany na trzy lata więzienia. 

Po 1989 roku m.in. doradzał ministrowi spraw wewnętrznych Antoniemu Macierewiczowi w okresie rządu Jana Olszewskiego. W Najwyższej Izbie Kontroli zaczął pracować w 1992, kiedy prezesem został Lech Kaczyński. Marian Banaś w NIK-u pracował do 2005 roku. Potem (do 2008 roku) był  podsekretarzem stanu w Ministerstwie Finansów oraz  szefem Służby Celnej.

DOSTĘP PREMIUM