CBA o oświadczeniu majątkowych Banasia. Kontrola skończy się... po wyborach

Centralne Biuro Antykorupcyjne zabrało głos w sprawie oświadczeń majątkowych szefa NIK Mariana Banasia, które bada od kilku miesięcy. Jak poinformowano w komunikacie, kontrola ma się zakończyć w drugiej połowie października, czyli już po wyborach parlamentarnych, które odbędą się 13 października.
Zobacz wideo

W krótkim komunikacie rozesłanym mediom przedstawiciele CBA informują, że oświadczenie majątkowe Mariana Banasia jest kontrolowane przez nich od 16 kwietnia bieżącego roku. "Postępowanie obejmuje oświadczenia majątkowe złożone w latach 2015-2019" - doprecyzowano.  

"Planowany termin zakończenia kontroli przypada na drugą połowę października br." - napisano w oświadczeniu CBA. To oznacza, że wyniki analizy Biura poznamy już po zakończonej kampanii i po wyborach parlamentarnych, które odbędą się 13 października.  

Centralne Biuro Antykorupcyjne w oświadczenia zaznaczyło, że zgodnie z ustawą o CBA postępowanie może trwać do dziewięciu miesięcy. "Jej przedłużenie w tym czasie wynika z potrzeby zgromadzenia niezbędnej dokumentacji. Do chwili zakończenia kontroli CBA, jak w każdym innym przypadku, nie informuje o szczegółach toczącego się postępowania ani też nie przesądza o jego wynikach" - czytamy w komunikacie CBA. 

Kamienica Mariana Banasia

Marian Banaś prezesem Najwyższej Izby Kontroli został w sierpniu. Wcześniej był ministrem finansów, nadzorował też Krajową Administrację Skarbową.

Z ustaleń dziennikarzy "Superwizjera" TVN wynika, że Banaś jest właścicielem kamienicy na krakowskim Podgórzu, w której prowadzony jest hotel z pokojami na godziny. Autor reportażu Bertold Kittel nagrał, że za usługę w tym miejscu nie dostał paragonu, a w recepcji można było spotkać ludzi z tzw. półświatka. Kamienica nie została wpisana do oświadczeń majątkowych składanych przez Mariana Banasia. Z dziennikarskiego śledztwa wynika, że w 2016 roku Marian Banaś zadeklarował, że sprzeda kamienicę, ale do tego nie doszło.

W oświadczeniu Mariana Banasia, które przekazał Polskiej Agencji Prasowej, czytamy m.in.: "Nie zarządzałem pokazanym w materiale hotelem. Byłem właścicielem budynku, który na podstawie umowy zawartej zgodnie z prawem wynająłem innej osobie. Osoba ta prowadziła tam działalność hotelową. Obecnie nie jestem właścicielem tej nieruchomości". Marian Banaś zapowiedział też, że będzie chciał przed sądem bronić swojego dobrego imienia.

Czytaj też: Sprawa kamienicy Mariana Banasia. "Jeśli to prawda, to jest to afera nieziemska">>>

Opozycja domaga się od Mariana Banasia natychmiastowej rezygnacji, z funkcji prezesa NIK przekonując m.in., że to niedopuszczalne, aby do oświadczeń majątkowych szefa tak ważnej instytucji były jakiekolwiek zarzuty. Politycy Prawa i Sprawiedliwości z kolei bronią Banasia i przestrzegają przed "forsowaniem zbyt szybkim wyroków". 

- Ja panu ministrowi, a obecnie prezesowi NIK ufam i wierzę, znam go. Znam go przede wszystkim z działalności, którą prowadził od czterech lat w rządzie, jako szef służb skarbowych, jako ostatnio jako minister finansów. Jest to człowiek, który zaoszczędził nam wszystkim dziesiątki miliardów złotych rocznie, które wcześniej wypływały do mafii VAT-owskich - mówił w poniedziałek wicepremier Jacek Sasin

Posłuchaj w Aplikacji TOK FM:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (5)
CBA o oświadczeniu majątkowmMariana Banasia
Zaloguj się
 • stef0909

  Oceniono 1 raz 1

  Kryształowi sku...s.......??????

 • teraz8

  Oceniono 1 raz 1

  Elektorat zawyje z zachwytu, słupki poparcia pis znowu wzrosną...a jak nie?...to w ryj :)

 • disneyland_after_dark

  0

  przez osiem lat rządziła nami kryształowo uczciwa koalicja PO-PSL i przegrała wybory bo głupi polaczkowie woleli złodziei i kłamców. przez 4 lata opozycja demokratyczna powtarzała jak mantrę tezę o sprzedaniu się polaczków za "pińcet +", o odrodzeniu faszyzmu na Wisłą, ba nawet niezależna telewizja znalazła twarde dowody i co? polaczkowie nadal wolą faszystowskich kłamców i złodziei. do wyborów niecałe trzy tygodnie. jakie jeszcze "trupy w szafie" znajdą niezależne, wolne i demokratyczne media?
  Banaś na własne życzenie znalazł sie w dwuznacznej sytuacji i tę sparwę należy wyjaśnić bo opozycja kiedyś wygra wybory, przejmie władzę i powoła swojego prezesa NIK-u i... mozę się spodziewać, że bedzię podgryzana przez fasztowskie i sterowane z Moskwy kato-rydzykowe media. i, wtedy się oburzy...
  Polska jest państwem teoretyczny z dykty. tak się pechowo składa, że to akurat nie prominentny działacz PiS-u wygłosił zdanie: *uj, *upa i kamieni kupa. to diagnoza sprzed pięciu lat. no chyba, że ex-minister Sienkiewicz antycypował. Wernyhora jaka czy cuś?

 • marudna.maruda

  0

  No nie ma się co spieszyć, są poważniejsze sprawy do zbadania i wtedy CBA robi pobudkę i przeszukanie bladym świtem. Ale w tym przypadku.... skoro mamy do czynienia z kryształowym charakterem, poświadczonym "autorytetami moralnymi"... Sasin, Karczewski...

 • musa-kusa

  0

  Kruk krukowi łba nie urwie, czy jakoś tak...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX