Wyższa płaca minimalna zniechęci pracowników do PPK? Wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju nie widzi problemu

Według Bartosza Marczuka, wicepresa Polskiego Funduszu Rozwoju, rosnące koszty pracy związane ze wzrostem płacy minimalnej nie odbiją się na chęci przystępowania pracowników do PPK. Podniesienie wysokości najniższego wynagrodzenia widzi on raczej jako zachętę do oszczędzania w ramach nowego systemu.
Zobacz wideo

Bartosz Marczuk, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju, mówił w Magazynie EKG w TOK FM, że umowy dotyczące prowadzenia Pracowniczych Planów Kapitałowych podpisało z instytucjami finansowymi 1320 firm. To około 30 proc. tzw. pierwszej fali firm, w której znajduje się ich 4 tys. 

Na podpisanie umów mają one czas do 25 października. 

Zdaniem wiceprezesa tempo podpisywania umów jest przyzwoite. - W tej chwili nam wpada do systemu dziennie już po kilkadziesiąt tych umów. Przypomnijmy, że do wczoraj firmy miały termin uzgodnienia z przedstawicielami pracowników, jaką instytucję finansową wybrać. Pamiętajmy, że lipiec i sierpień to były wakacje, w związku z tym nie było bardzo intensywnych prac (...) - zaznaczył. 

Od 1 lipca tego roku jako pierwsze do systemu wchodzą największe przedsiębiorstwa zatrudniające co najmniej 250 osób. Potem, co pół roku - do stycznia 2021 r. - system będzie wprowadzany w coraz mniejszych firmach. Polski Fundusz Rozwoju, który jest odpowiedzialny za uruchomienie i wdrożenie PPK, zakłada, że systemem docelowo zostanie objętych nawet 7-8 mln osób.

Wyższa płaca minimalna nie zniechęci pracowników do PPK?

Prowadzący program, Bartek Godusławski, pytał, czy zapowiadany przez rząd, ale także opozycję, wzrost płacy minimalnej nie spowoduje, że pracodawcy będą zniechęcać pracowników do PPK. Zarówno podniesienie minimalnego wynagrodzenia, jak i PPK, rodzą wyższe koszty dla pracodawcy. 

- Nie wydaje mi się, żeby to był jakiś problem specjalnie dla pracodawców. Dla pracowników wręcz to może być bardzo duża zachęta, bo jest mechanizm związany z płacą minimalną, który mówi, że mimo opłacania bardzo niskiej składki otrzymuje się pełne dopłaty- stwierdził.

Marczuk wyliczał, że biorąc pod uwagę planowaną na przyszły rok pensję minimalną w wysokości 2600 zł, pracownik będzie musiał od niej wpłacić jedynie 15 zł, a na oszczędności wpłynie mu dodatkowo aż 65-70 zł. - Taka proporcja nie zdarza się tak naprawdę w normalnym życiu i funkcjonowaniu. To jest bardzo atrakcyjny sposób odkładania pieniędzy na przyszłość" - podkreślił wiceprezes PFR.

Na PPK płacić mają pracodawcy i uczestnicy programu. Wpłata podstawowa do PPK wyniesie 2 proc. wynagrodzenia, stanowiącego podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe od uczestnika programu i 1,5 proc. wynagrodzenia, stanowiącego podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe od pracodawcy. Osoby zarabiające mniej niż 120 proc. minimalnego wynagrodzenia mogą wnioskować, o obniżenie składki do 0,5 proc. Dopłata z państwowego Funduszu Pracy wyniesie 20 zł miesięcznie,

Co z 30-krotnością składek na ZUS? Wiceprezes PFR jest ostrożny

Bartosz Marczuk odniósł się także do planu zniesienia limitu 30-krotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce, dotyczącego składek na ZUS.

- Tutaj byłbym rzeczywiście bardziej ostrożny, jeżeli chodzi o ocenę tego zniesienia limitu 30-krotności. (...) To rzeczywiście jest mocno dyskusyjne i w tym momencie to nie jest tak, że to jest moje osobiste zdanie. Widać, że wokół tego się dyskutuje nawet w samym rządzie, nawet pan premier Mateusz Morawiecki mówi, że w rękach Sejmu są decyzje dotyczące tej trzydziestokrotności - powiedział.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM