Ile kosztowała konwencja PiS w Lublinie? Tylko na wynajem hali poszło ponad 100 tysięcy złotych

Chodzi o zorganizowaną z dużym rozmachem konwencję PiS, która odbyła się 7 września w hali Globus w Lublinie. Były telebimy, multimedia, mnóstwo ochrony i telewizyjny przekaz na żywo. Konwencja z "wielką pompą" zwróciła uwagę m.in. polityków opozycji. To właśnie od wyborczej imprezy w Lublinie zaczęły się pytania o to, ile PiS wydaje na kampanię.
Zobacz wideo

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Lublinie, który zarządza halą Globus, nie chciał ujawnić, ile zarobił na wynajmie. "Podobnie jak w przypadku wszystkich innych podmiotów wynajmujących halę nie możemy ujawnić kwoty za wynajem, ponieważ są to dane standardowo obejmowane w umowach klauzulą poufności" – napisał nam Miłosz Bednarczyk, rzecznik prasowy MOSiR.

Wysłaliśmy więc oficjalny wniosek na drodze dostępu do informacji publicznej, wskazując m.in., że utajnienie kwoty może budzić poważne wątpliwości i pytania, czy PiS nie uzyskał nieodpłatnego wsparcia ze strony ośrodka.

Tu odpowiedź jest już inna – Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji oficjalnie ujawnił, że umowa dotycząca wynajmu hali opiewała na kwotę niemal 111 tysięcy zł brutto. Chodzi o same koszty wynajmu. Do tego trzeba doliczyć zapewne kolejne tysiące za profesjonalną, zorganizowaną na bardzo wysokim poziomie oprawę multimedialną czy dużą liczbę ochroniarzy.

Sto tysięcy zł – dużo czy mało?

Sto tysięcy złotych to z perspektywy Kowalskiego czy Nowaka kwota znacząca, ale dla PiS już niekoniecznie. Na stronie Państwowej Komisji Wyborczej można znaleźć sprawozdania poszczególnych partii politycznych za ubiegły rok. Zajrzeliśmy do dokumentu przygotowanego przez PiS. To "sprawozdanie o źródłach pozyskania środków finansowych oraz o wydatkach poniesionych ze środków Funduszu Wyborczego". Wynika z niego, że przychody partii wyniosły prawie 21,5 miliona zł, przy czym większość to partyjna subwencja. Nieco ponad milion zł to wpłaty od osób fizycznych.

Jeśli chodzi o wpływy i wydatki Funduszu Wyborczego PiS, przychody (wpływy) to prawie 37 milionów zł, z czego 21 milionów to wpłaty od osób fizycznych. Niemal całą kwotę w roku 2018 wydano na wybory samorządowe.

Ile wydają inne partie?

Platforma Obywatelska w 2018 roku miała prawie 17 mln zł przychodów, z czego milion pochodził od osób fizycznych. Jeśli chodzi zaś o ubiegłoroczny Fundusz Wyborczy PO, wpływy to prawie 25 mln zł, z czego 16 mln pochodziło od osób fizycznych.

PSL miało 9,5 mln zł wpływów, w większości z partyjnej subwencji, ale też np. z darowizn – 2,5 mln zł. W Funduszu Wyborczym odnotowano 11,6 mln zł, z czego zdecydowana większość - 10,6 mln - z wpłat od osób fizycznych.

Partie niechętnie dzielą się rozliczeniami z kampanii wyborczej

Co ciekawe, choć po lubelskiej konwencji Zjednoczonej Prawicy szef Platformy Grzegorz Schetyna wzywał, by rządzący ujawnili koszty przedsięwzięcia.- My przedstawimy koszty, które były związane z naszą wczorajszą konwencją w Warszawie. Pieniądze podatników muszą być wydawane w sposób transparentny, szczególnie przez partie polityczne, szczególnie w okresie kampanii wyborczej i szczególnie przez tych, którzy obiecują złote góry - mówił Schetyna.

Ale... do dziś kosztów konwencji Koalicji Obywatelskiej nie poznaliśmy.

Tajemnicą do dziś są też koszty inauguracyjnej  konwencji Wiosna Roberta Biedronia, która odbyła się w lutym w Warszawie. Lider Wiosny informował jedynie, że koszty zostały pokryte z kwot wpłaconych przez zwolenników Wiosny i że będą rozliczone w sprawozdaniu dla PKW. Nieoficjalnie pojawiały się informacje, że wynajęcie hali na Towarze mogło kosztować ok. 50 tysięcy zł.

TOK FM PREMIUM