"Jewish Insider": Andrzej Duda mówił o winie Izraela za ataki antysemickie w Polsce. Rzecznik prezydenta odpowiada

"Jewish Insider" na swojej stronie internetowej podał, że na środowym spotkaniu ze środowiskami żydowskimi w Nowym Jorku, prezydent Andrzej Duda mówił o winie Izraela za ataki antysemickie w Polsce. Rzecznik prezydenta zdecydowanie zdementował te doniesienia.
Zobacz wideo

W tekście zatytułowanym "Polski prezydent mówi, że Izrael jest odpowiedzialny za ostatnie antysemickie ataki w Polsce" portal - powołując się na kilku uczestników środowego spotkania z liderami żydowskiej społeczności w USA - poinformował, że Andrzej Duda wyraził ubolewanie z powodu braku przeprosin ze strony Izraela za wypowiedzi na temat udziału Polski w Holokauście.

"JI" przypomniał w tym kontekście wypowiedź izraelskiego ministra spraw zagranicznych Israela Kaca z początku roku, gdy powiedział m.in., że "Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki".

Powołując się na kilku uczestników spotkania, portal napisał, że Andrzej Duda zasugerował, że wypowiedzi Katza na temat polskiego antysemityzmu były "upokorzeniem" oraz powodem wzrostu ataków na tle antysemickim w Polsce. 

Duda na spotkaniu w konsulacie - donosi "JI" - miał również powiedzieć, że w Polsce doradzono mu, by nie jechał do Izraela, dopóki Kac za ten komentarz nie przeprosi.

Portal nie podał cytatu, a jedynie omówił rzekome wypowiedzi prezydenta Dudy.

Doniesienia zdementował w piątek rzecznik prezydenta RP. "Cytat jest nie tylko niedokładny. To po prostu nieprawda" - napisał na Twitterze Błażej Spychalski. Podkreślił, że Duda "nigdy nie powiedział, że "Izrael jest odpowiedzialny za ostatnie antysemickie ataki w Polsce" oraz że "wszyscy uczestnicy wspomnianego spotkania mogą to potwierdzić". Zdaniem Spychalskiego portal "to wymyślił".

Według rozmówców "JI" podczas spotkania doszło też do sporu między ocalałym z Holokaustu, odznaczonym Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi RP Edwardem Mosbergiem a rabinem Shmuleyem Boteachem. Mosberg miał zgodzić się ze słowami prezydenta Dudy i powiedzieć, że to Żydzi z Izraela "tacy jak Israel Kac" są odpowiedzialni za wzrost antysemityzmu. Według źródeł portalu Boteach miał przerwać wypowiedź Mosberga.

W Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (1)
"Jewish Insider": Andrzej Duda mówił o winie Izraela za ataki antysemickie w Polsce. Rzecznik prezydenta odpowiada
Zaloguj się
  • getz54

    Oceniono 5 razy 1

    Duda jest zywym przykładem rodzinnej patologii. Historii nie uczył się z podręczników, literatury naukowej, tylko oparł swoją ,,wiedzę,, historyczną na przekazach rodzinnych, literaturze Henryka Sienkiewicza, obrazach Jana Matejki i homiliach proboszczów. Podobnie historię najnowszą poznał Morawiecki, z opowiadań ojca i dziadka. Zyd dla tych ludzi będzie wrogiem od poczęcia do śmierci. Zdarza się. Tylko ze takich ograniczonych umysłowo ludzi powinno się izolowac, nie wysyłac za granicę jako reprezentantów narodu, nawet jak wariat jedzie do drugiego wariata.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX