Wybory. 11 kandydatów powalczy o jedno miejsce w Sejmie. Najstarszy ma 92 lata

13 października w wyborach parlamentarnych o jeden mandat posła średnio powalczy 11 kandydatów. Mniej chętnych będzie się ubiegać o mandat senatora. Tak wynika ze statystyk opublikowanych przez Państwową Komisję Wyborczą na prawie 2 tygodnie przed wyborami.
Zobacz wideo

Średnio 11 osób rywalizuje ze sobą o jeden mandat posła. W skali kraju o dostanie się do Sejmu konkuruje ponad 5 tysięcy osób - wynika ze statystyk opublikowanych przez Państwową Komisję Wyborczą. Zdecydowanie mniej jest kandydatów na senatorów. O 100 miejsc powalczy prawie 280 osób. W prawie połowie okręgów o mandat senatora walczą tylko dwie osoby - jedna rekomendowana przez PiS, a druga przez opozycję.

Uwagę zwraca dosyć wysoki średni wiek kandydatów na posłów - 46 lat. A w wyborach do Sejmu, przypominamy, można startować od 21. roku życia i tyle też ma najmłodsza osoba walcząca o mandat. Najstarsza ma lat 92. Najwięcej młodych kandydatów zgłosiła  Konfederacja - średnia wieku wynosi 39 lat.

Za to wszystkie ugrupowania nie najlepiej dają sobie radę z równą proporcją kobiet i mężczyzn na listach. Zgodnie z prawem liczba przedstawicieli obu płci nie może być mniejsza niż 35 proc. W tym zestawieniu najlepiej wypada Lewica - ma na listach 46 proc. kobiet, KO 43, a PiS poniżej 40.

Oprócz liczby kandydatek ważne jest też to, jakie miejsca na listach dostają. I tak najwięcej tzw. biorących "jedynek" dla kobiet jest na listach Lewicy i Koalicji Obywatelskiej. 

Fatalnie proporcja kandydatek i kandydatów wypada w wyborach do Senatu. Tam odsetek ewentualnych przyszłych senatorek wynosi zaledwie 16 proc. 

Wybory parlamentarne odbędą się w niedzielę 13 października

DOSTĘP PREMIUM