Gronkiewicz-Waltz o 500 plus w Warszawie: Nie rozumiem, dlaczego prezes PiS tak zaatakował miasto. Pieniędzy nie ma, on o tym wie

- Zupełnie nie rozumiem, dlaczego prezes Kaczyński tak zaatakował miasto. Pieniędzy na wypłaty 500 plus w budżecie Warszawy po prostu nie ma, muszą być przesunięte z budżetu centralnego - mówiła w TOK FM Hanna Gronkiewicz-Waltz, była prezydent stolicy. Prezes PiS winą za nieterminowe wypłacanie 500 zł na dziecko obarczył władze Warszawy.
Zobacz wideo

Między władzami Warszawy a prezesem Prawa i Sprawiedliwości trwa spór o wypłaty z rządowego programu 500 plus. Prezydent stolicy Rafał Trzaskowski zarzucił przedstawicielom rządu, że pieniądze na wypłaty świadczenia przekazuje w ostatniej chwili - w dodatku po kilku przypomnieniach. Przekonuje, że miasto wciąż nie otrzymało pieniędzy na wypłaty na październik, listopad i grudzień. W poniedziałek głos w tej sprawie zabrał sam prezes PiS Jarosław Kaczyński. Na specjalnie zwołanej konferencji przekonywał, że Warszawa otrzymuje wystarczającą ilość środków na program 500 plus, a prezydent stolicy "prowadzi operację, która zmierza do tego, żeby nie wypłacać 500 plus".

"Nie rozumiem, dlaczego prezes zaatakował miasto"

- Zupełnie nie rozumiem, dlaczego on tak zaatakował miasto - przyznała  w TOK FM była prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Jak dodała, pieniędzy na wypłaty 500 plus w budżecie miasta "po prostu nie ma". - One muszą być przesunięte z budżetu centralnego i on [prezes PiS - red.] dobrze o tym wie - podkreśliła.

Była prezydent stolicy zapewniała, że warszawski ratusz zawsze wypłacał środki z programu 500 plus na czas. I podkreśliła, że nie tylko Rafała Trzaskowskiego, ale też każdego innego prezydenta miasta "nie posądzałaby o to, że nie chce wypłacać pieniędzy". Sam Trzaskowski we wtorek w TVN24 zapewniał, że stołeczny ratusz nie ma "żadnego problemu z 500 plus". - Popieramy 500 plus. Chcemy tylko wypłacać je w czasie i nie chcemy chaosu - zaznaczył. Podkreślił przy tym, że ostatnie pieniądze na 500 plus zostały przesłane do warszawskiego ratusza 26 września, a - jak dodał - powinny zostać przesłane "przynajmniej w połowie miesiąca".

Hanna Gronkiewicz-Waltz - dopytywana przez Macieja Głogowskiego o "techniczne szczegóły" obsługi wypłat 500 złotych - wskazała, że całość środków na realizację tego programu przesyła miastu rząd. Samorząd zaś musiał ponieść koszty związane m.in. z zatrudnieniem nowych pracowników potrzebnych do obsługi programu.

Była prezydent zwróciła też uwagę, że nie brakuje takich reform, które - choć wprowadzane z inicjatywy rządu - w znacznej części finansowane były przez samorząd. Wspomniała w tym kontekście głównie o reformie edukacji i likwidacji gimnazjów. Jak mówiła, miasto musiało w tym zakresie m.in. przeprowadzać remonty placówek oświatowych, aby przystosować je do zmian. W sumie władze Warszawy szacują, że za reformę edukacji rząd powinien dopłacić miastu blisko 60 mln zł.

Kto skorzysta na podziale Mazowsza? "Prezes Kaczyński"

Prowadzący Magazyn EKG Maciej Głogowski pytał byłą prezydent także o zapowiadany przez prezesa PiS podział Mazowsza na Warszawę i resztę województwa. Zdaniem Hanny Gronkiewicz-Waltz, na takim rozwiązaniu nie zyskałaby ani stolica, ani inne miasta i wsie Mazowsza. Dopytywana, dla kogo to w takim razie byłoby korzystne - odpowiedziała, że dla prezesa PiS, który, jak oceniła, jest zwolennikiem centralizacji i mógłby pokazać, że rządzi twardą ręką.

Rozmówczyni Macieja Głogowskiego przekonywała, że "solą w oku Jarosława Kaczyńskiego" zawsze było to, że w Warszawie wygrywa nie Prawo i Sprawiedliwość, ale Platforma Obywatelska. Dlatego jej zdaniem PiS - dzieląc województwo - mogłoby także dążyć do zmiany okręgów wyborczych tak, aby mieć większe szanse na wygraną.

Czytaj też: Bydgoszcz wstrzymała wypłatę 300 złotych na szkolną wyprawkę. Miasto czeka na pieniądze od wojewody>>>

Przypomnijmy, w 2017 roku Prawo i Sprawiedliwość chciało utworzyć wielką metropolię złożoną z Warszawy i kilkudziesięciu ościennych gmin, które wspólnie miałyby wybierać jednego prezydenta. Projekt ten - wprowadzany przez Jacka Sasina - spotkał się jednak ze stanowczą krytyką lokalnych władz i mieszkańców. Ostatecznie został wycofany.

- Myślę, że całe województwo mazowieckie korzysta na tym, że Warszawa się rozwija. Tak jak w każdym państwie, stolica jest motorem rozwoju gospodarczego i to się opłaca tym, co trochę dalej mieszkają - oceniła w TOK FM Gronkiewicz-Waltz. Przyznała, że jej zdaniem w całej sprawie "chodzi tylko i wyłącznie o wielką politykę". - I gdyby przycisnąć prezesa Kaczyńskiego do ściany, to na pewno by się wygadał, że to głównie o to mu chodzi - podsumowała była prezydent.

Hanna Gronkiewicz-Waltz komentowała także m.in. kwestię likwidacji 30-krotności. Całej rozmowy w Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM