Powtórka z Szydło. "Wojciechowski bez szans na zostanie komisarzem"

Wszystko wskazuje na to, że Janusz Wojciechowski nie ma szans na zostanie nowym unijnym komisarzem. Polski rząd chciał, by polityk PiS był komisarzem ds. rolnictwa. Jak informuje "Rzeczpospolita", decyzja w sprawie odrzucenia kandydatury Wojciechowskiego "już zapadła".
Zobacz wideo

Przesłuchanie polskiego kandydata na komisarza odbyło się we wtorek 1 października. "Już we wtorek wiadomo było, że Janusz Wojciechowski musi się przygotować na ewentualne dodatkowe przesłuchanie. W środę po południu doszło do kolejnych spotkań grup politycznych i wniosek, jak twierdzą nasze źródła, był jednoznaczny: z tą kandydaturą nic się już nie da zrobić" - informuje 'Rzeczpospolita".  Kandydat Polski nie pomógł sam sobie, bo jego przesłuchanie oceniono jako "fatalne". 

Wczoraj wieczorem Janusz Wojciechowski dostał w środę wieczorem listę pytań, w których został poproszony o skonkretyzowanie swoich poglądów na wspólną politykę rolną. "Jeśli to nie zadowoli europosłów, będzie zaproszony na ponowne przesłuchanie i znów, jak po pierwszym, odbędzie się spotkanie koordynatorów grup politycznych. Tam musi uzyskać poparcie dwóch trzecich głosów. A jeśli i to mu się nie uda, to odbędzie się głosowanie tajne w komisji rolnictwa, gdzie zwykłą większością głosów zapadnie decyzja o jego losie. Ale już teraz nasi rozmówcy w Brukseli twierdzą, że Polska musi poszukać innej osoby na stanowisko komisarza" - czytamy w "Rz".

Warto przypomnieć, że jeszcze przed wtorkowym przesłuchaniem, były unijny komisarz Janusz Lewandowski ocenił w TOK FM, że wystawienie Wojciechowskiego do walki o stanowisko w Komisji Europejskiej, "to proszenie się o kłopoty". Jak zasugerował, można się spodziewać powtórki z przegranych dla polskich kandydatów głosowań w sprawie stanowiska dla Beaty Szydło i Zdzisława Krasnodębskiego. 

Przypomnijmy, była polska premier dwa razy przepadła w głosowaniu na stanowisko szefowej komisji zatrudnienia i spraw socjalnych w Parlamencie Europejskim, a europoseł Krasnodębski przegrał głosowanie na wiceprzewodniczącego PE. 

DOSTĘP PREMIUM