"Polska potrzebuje innych, nowych elit ekonomicznych". Wiceminister tłumaczy słowa Kaczyńskiego

- To jest wezwanie dla nowego pokolenia, do tego, żeby wchodzili w biznes, żeby się bogacili, żeby korzystali z owoców wzrostu gospodarczego, który obserwujemy - mówił w TOK FM Marcin Ociepa, wiceminister przedsiębiorczości i technologii.
Zobacz wideo

Jarosław Kaczyński przekonywał, że "Polska potrzebuje innych, nowych elit ekonomicznych". Prowadząca Poranek Radia TOK FM Karolina Lewicka pytała wobec tego Marcina Ociepę, wiceministra przedsiębiorczości i technologii, co złego jest w starej elicie. 

- To jest wezwanie dla nowego pokolenia, do tego, żeby wchodzili w biznes, żeby się bogacili, żeby korzystali z owoców wzrostu gospodarczego, który obserwujemy. To jest pozytywny przekaz. Nie odnosiłbym go do tego, co było do tej pory - przekonywał polityk. 

Dziennikarka przywołała także deklarację prezesa PiS o tym, że nikomu nic nie będzie zabrane.  - Na pewno w społeczeństwie jest w znacznej mierze uzasadnione przekonanie, że transformacja na przełomie lat 80. i 90. była procesem wykluczającym znaczne grupy społeczne, że znaczna część ludzi, którzy uwłaszczyli się i wzbogacili na tym procesie, (dokonała tego)  z pominięciem prawa lub jego naruszeniem - wyjaśniał kandydat do Sejmu z Opola. Dodał, że chodzi mu o osoby, które "na transformacji zbudowały potężne fortuny, które związane były z PZPR, z SB". 

Na pytanie, dlaczego osoby te nie zostały z tego rozliczone, skoro były to działania niezgodne z prawem, odparł, że "nawet trudno jest znaleźć formułę prawną, aby postawić komuś zarzuty". - W ciągu ostatnich 30 lat ileś zarzutów zostało postawionych tym, którym udało się udowodnić. Ale dalej zbieramy żniwa tego typu sytuacji - tłumaczył gość TOK FM. 

Polityka gospodarcza PiS. "Guzik z pętelką"

Karolina Lewicka przypomniała Marcinowi Ociepie o strategii rządu PiS na rzecz odpowiedzialnego rozwoju. Zwróciła uwagę na nieosiągnięcie przez obóz rządzący zaplanowanych w niej celów. - Wzrost wydajności pracy, rozwój gospodarki opartej na wiedzy i poprzez zwiększenie nakładów na badania i rozwój... I co? Guzik z pętelką - stwierdziła prowadząca program. 

- Pani redaktor jest zbyt surowa. Jeśli chodzi o badania i rozwój to po raz pierwszy przekroczyliśmy magiczny jeden procent PKB. Tego wcześniej nie było. Te nakłady rosną - tłumaczył wiceminister. 

Dziennikarka zaznaczyła jednak, że strategia zakładała, zwiększenie tych nakładów do 2 proc. w 2020 roku. A obecnie wynoszą one 1,3 proc. PKB. - Dokumenty strategiczne mają to do siebie, że są pisane na lata w przód. Wiadomo, że jest margines różnych wydarzeń, także otoczenie zewnętrzne wpływa na korektę wielu planów - bronił się polityk.  

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj! Karolina Lewica rozmawiała z Marcinem Ociepą m.in. o udziale w eksporcie produktów wysoko wyspecjalizowanych, sieci badawczej Łukasiewicz, a także udziale inwestycji w PKB. 

Audycji posłuchasz też na telefonie dzięki aplikacji TOK FM. 

DOSTĘP PREMIUM