Wicemarszałek PiS Małgorzata Gosiewska z zakazem wjazdu do Rosji

Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska nie ma prawa wjazdu do Rosji - wynika z informacji przesłanej Polskiemu Radiu przez rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
Zobacz wideo

9 września wicemarszałek odwiedziła Polaków mieszkających na Białorusi. Przekraczając białoruską granicę, Gosiewska kilkadziesiąt minut czekała, aż służby graniczne sprawdzą jej paszport.

"Białorusini chcieli także zajrzeć do bagażnika samochodu należącego do polskich służb konsularnych, co jest naruszeniem międzynarodowych konwencji" - podaje Polskie Radio.

Białoruski funkcjonariusz powiadomił Małgorzatę Gosiewską, że Rosja wpisała ją na listę osób, które nie mają prawa wjazdu na teren Federacji.

30 września Polskie Radio złożyło oficjalne zapytanie w tej sprawie do rosyjskiego MSZ i 3 października otrzymało odpowiedź potwierdzającą, że wicemarszałek Małgorzata Gosiewska jest na liście osób, których wjazd do Rosji jest niepożądany.

Gosiewska jest związana z partią Jarosława Kaczyńskiego od bardzo dawna. W latach 90. należała do Porozumienia Centrum (pierwszej partii Kaczyńskiego), w 2001 roku wstąpiła do Prawa i Sprawiedliwości. 

Kim jest Małgorzata Gosiewska?

W wyborach w 2005 z listy PiS uzyskała mandat posła w okręgu warszawskim. W wyborach w 2007 bez powodzenia ubiegała się o reelekcję. Została następnie zatrudniona w Kancelarii Prezydenta RP. W wyborach samorządowych w 2010 uzyskała mandat radnej sejmiku województwa mazowieckiego. W wyniku wyborów w 2011 wróciła do Sejmu jako posłanka VII kadencji. Była także kandydatką PiS w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2014.

W 2015 z powodzeniem ubiegała się o poselską reelekcję (dostała 13 976 głosów). 12 czerwca 2019 została wybrana na wicemarszałka Sejmu VIII kadencji.

DOSTĘP PREMIUM