PiS jako pierwszy rząd realnie "zajął się" NGO-sami. Efekt? "Organizacje uchodźcze powoli zwijają się z Polski"

Tak źle jeszcze nie było - w taki sposób przedstawiciele organizacji pozarządowych w TOK FM podsumowywali kończącą się właśnie kadencję rządu Prawa i Sprawiedliwości.
Zobacz wideo

Wicepremier Piotr Gliński - zajmujący się tą sferą w rządzie - jeszcze kilka dni temu stwierdził, że PiS bardzo dobrze wywiązywał się ze współpracy z NGO-sami. - Zrealizowaliśmy 100 procent, a może nawet i więcej naszych zapowiedzi w obszarze reformy państwa dotyczącym właśnie wsparcia społeczeństwa obywatelskiego - przekonywał Gliński.

Co więcej, na stronie Kancelarii Premiera czytamy, że rząd PiS był pierwszym, który uznał "wspieranie sektora obywatelskiego za jeden z priorytetów swojej polityki".

Rząd sobie, NGO-sy sobie

Jednakże przedstawiciele organizacji pozarządowych nie podzielają entuzjazmu polityków PiS. Twierdzą, że "tak źle jeszcze nie było". Chodzi przede wszystkim o sposób, w jaki obecne władze traktują trzeci sektor. - Doświadczamy ataków na bezprecedensową skalę. Cała retoryka wobec organizacji się zmieniła. Jest podżeganie do konfliktu i pogłębianie podziału w sektorze organizacji. Jest cały szereg organizacji, które określane są jako "niepolskie" czy "niepatriotyczne" - mówiła w TOK FM Magdalena Pękacka z Forum Darczyńców.

A to przekłada się na finansowanie przez państwo wybranych fundacji i stowarzyszeń. - Jednym organizacjom odmawia się prawa do funkcjonowania, do autoryzacji ich działań, a równocześnie do klubów "Gazety Polskiej" mówi się: "to wy jesteście prawdziwym społeczeństwem obywatelskim" - wskazywał na naszej antenie Ignacy Dudkiewicz z Ngo.pl.

Do tego dochodzi jeszcze utrudnianie a czasem wręcz uniemożliwianie organizacjom pozarządowych udziału w konsultacjach społecznych. - Choć nigdy nie było w tej kwestii dobrze, to teraz jest ewidentny regres. Nie ma metra przestrzeni na dyskusje w tej sprawie. Proces konsultacji nie odbywał się w najważniejszych sprawach - dodawał Dudkiewicz.

W 2017 roku rząd PiS powołał Narodowy Instytut Wolności, czyli "pierwszą w historii Polski agencję wykonawczą odpowiedzialną za wspieranie społeczeństwa obywatelskiego, działalności pożytku publicznego i wolontariatu". Goście TOK FM ocenili, że choć widać w jego działaniach i przydzielaniu środków publicznych "przechył na prawo", to i tak działa dużo lepiej niż ministerstwa. - W NIW procedury są bardziej przejrzyste, ta rozpiętość światopoglądowa organizacji, które dostają wsparcie, jest większa, mimo tego przechyłu. Za to w resortach jest jazda bez trzymanki - wskazywał Ignacy Dudkiewicz. Jak wyjaśniał, ma na myśli między innymi ministerstwa: sprawiedliwości, rodziny, spraw zagranicznych. - Widać, że one wspierają organizacje z jednego klucza, a jest nim wspieranie władzy i zbieżność światopoglądowa z PiS - precyzował ekspert. 

Podkreślał również, że są "całe obszary, którzy nie otrzymały w ciągu czterech lat ani złotówki wsparcia". - Na przykład organizacje uchodźcze, które powoli zwijają się z Polski. Komitet do spraw pożytku publicznego, na którego czele stoi Piotr Gliński, który miał to monitorować i koordynować, nie robi nic. I trzeba sobie to uczciwie powiedzieć - podsumowywał Dudkiewicz. 

W Aplikacji TOK FM posłuchasz całej rozmowy na telefonie:

DOSTĘP PREMIUM