Wybory parlamentarne 2019. Chcesz dopisać się do spisu wyborców? Kończy się na to czas

Jeszcze tylko do wtorku (8 października) można dopisać się do spisu wyborców. To opcja dla tych, którzy w przyszłą niedzielę chcą głosować tam, gdzie obecnie przebywają, ale nie mieszkają na stałe. Procedura zajmuje kilka minut.
Zobacz wideo

Żeby dopisać się do spisu wyborców, wystarczy jedynie złożyć wniosek w urzędzie gminy - tam, gdzie zamierza się głosować.

- Jeśli chodzi o spis, to samo wypełnienie trwa pięć minut. Podaje się swoje dane, miejsce zamieszkania, miejsce pobytu i koniec -  zachęca Jolanta Teodorowicz-Pyrzyna z urzędu dzielnicy Ochota w Warszawie.

Należy jednak pamiętać, że dopisanie się do spisu wyborców podczas poprzednich wyborów nie będzie obowiązywało w czasie tych najbliższych. 

- To jest wtedy incydentalne dopisanie na jedne tylko określone wybory - podkreśla ekspertka prawa wyborczego Anna Godzwon.

Inaczej jest w przypadku dopisywania się na stałe do rejestru wyborców. W tym przypadku potrzebne są dokumenty potwierdzające zamieszkiwanie na terenie gminy, w której chce się głosować. Na ich sprawdzenie i wydanie decyzji urzędnicy mają aż 5 dni.
Tym, którzy nie zdążą się dopisać - pozostaje wzięcie ze swojego urzędu zaświadczenia o prawie do głosowania w dowolnym miejscu. Na to jest czas do piątku. 

Do spisu i rejestru wyborców można się też dopisać przez platformę ePUAP.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM