Roman Kuźniar o polityce zagranicznej PiS: Nie rozumieją świata. Ich świat to polski grajdołek

- Polska przestała prowadzić politykę zagraniczną późną jesienią 2015 roku - powiedział w TOK FM Roman Kuźniar z Uniwersytetu Warszawskiego. Zdaniem profesora, obecne Prawo i Sprawiedliwość nie reprezentuje interesów narodu na świecie, ale próbuje wybielić własny wizerunek.
Zobacz wideo

Punktem wyjścia do rozmowy z profesorem Kuźniarem był jego artykuł opublikowany przed kilkoma dniami w OKO.press, pt.: "Polityka zagraniczna jest w ruinie. To zdrada interesów Polski". Jak wskazał prowadzący audycję Mikołaj Lizut, główny wniosek tego tekstu jest taki, że nasz kraj polityki zagranicznej w ogóle nie prowadzi.

- Zgadza się. Polska przestała prowadzić politykę zagraniczną późną jesienią 2015 roku - przyznał w TOK FM Roman Kuźniar. Jak wyjaśniał, mianem polityki zagranicznej należy nazwać m.in. reprezentowanie interesów państwa na zewnątrz oraz dbanie o wpływy kraju na środowiska międzynarodowe. - Rząd PiS zredukował to, co wcześniej było polityką zagraniczną do rozpaczliwej osłony dla antydemokratycznych przemian, które zapoczątkował, jak doszedł do władzy. I tylko tym właściwie zajmuje się teraz ich "polityka zagraniczna" - stwierdził gość TOK FM.

Jak dodał, Prawo i Sprawiedliwość nie reprezentuje interesów całego społeczeństwa, ale za wszelką cenę próbuję wybielić swój wizerunek przed światem, zwłaszcza przez Europą. - Owszem, prowadzi się pewną aktywność w stosunkach zewnętrznych, ale to jest zwyczajne, rutynowe utrzymywanie relacji, a nie polityka zagraniczna - podkreślił.

"Polski grajdołek"

- A może polityka zagraniczna nie jest Prawu i Sprawiedliwości do niczego potrzebna? - zastanawiał się Mikołaj Lizut. Zdaniem prof. Kuźniara to trafna ocena. Jak mówi, "oni  się zupełnie nie interesują światem, świata nie rozumieją i on nie jest im do niczego potrzebny". -  Ich świat to polski grajdołek, który chcą urządzić po swojemu. Świat zewnętrzny im przeszkadza - oceniał gość TOK FM.

Zdaniem eksperta, szczególnie źle wypadają relacje między Polską a Unią Europejską. Jak ocenił, że gdyby nie fakt, że ze Wspólnoty nasz kraj otrzymuje pewne finansowe granty, PiS z chęcią by się z niej w ogóle wycofał. - Bo Unia Europejska przeszkadza im zamieniać Polskę w skansen nacjonalistyczno-totalitarny - stwierdził.

Bardzo krytycznie wypowiadał się na temat kandydatury Janusza Wojciechowskiego na komisarza. Przypomnijmy, kandydat PiS stara się o tekę dotyczącą rolnictwa - europosłowie wciąż nie dali mu jednak "zielonego światła". Na przesłuchaniu w PE Wojciechowski wypadł słabo i miał odpowiedzieć na dodatkowe pytania pisemnie.  -  Wypadł fatalnie, a my nadal twierdzimy, że jemu się ta teka komisarza po prostu należy - dziwił się prof. Kuźniar.

Krytycznie odnosił się także do kompetencji nowych europosłów Prawa i Sprawiedliwości. Przekonywał, że "są to ludzie, którzy nie rozumieją Unii Europejskiej" i - jak mówił - nie dbają o jej mocną pozycję wobec świata zewnętrznego. - Raczej Polska przykłada się do tego, co próbują robić Putin z Trumpem, czyli do rozebrania Unii - przekonywał gość TOK FM.

Zdrada w polityce zagranicznej

Mikołaj Lizut zwrócił uwagę, że we wspomnianym na początku eseju profesor Kuźniar dość często wspomina o zdradzie. Dziennikarz podkreślił, że w polskiej polityce zagranicznej jest to bardzo ciężkie oskarżenie.  

- Jeżeli spojrzymy w słownik, to widzimy, że zdradzić można również ideały, tradycje, zasady. Więc to wszystko, co miało miejsce w polityce zagranicznej, wpisuje się w słownikową definicję zdrady. Tu nie ma żadnego nadużycia - przekonywał były doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego

Według profesora w działaniach rządu Prawa i Sprawiedliwości "mamy do czynienia z klasyczną zdradą tego wszystkiego, czym nasza polityka była do tej pory i co zapewniało Polsce powodzenie - zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz". Zdaniem eksperta, po 1989 roku Polska była bardzo aktywnym uczestnikiem przemian społecznych i gospodarczych: otwierała się na Zachód, weszła m.in. do Wspólnoty Europejskiej, a na arenie międzynarodowej "uchodziła za kraj sukcesu". Teraz - jak mówił nasz gość - jest wprost przeciwnie.

Również w kontekście ogłoszonego ostatnio zniesienia wiz do Stanów Zjednoczonych Roman Kuźniar wypowiadał się dość sceptycznie. Jego zdaniem, ogłoszenie te "miało związek wyłącznie z wyborami" do Sejmu i Senatu, które odbędą się w Polsce w najbliższą niedzielę. - Przyjaciel obozu władzy w Stanach Zjednoczonych, czyli prezydent stojący w obliczu impeachmentu i człowiek moralnie upadły - podobnie jak obóz rządzący Polską - chce im po prostu pomóc, mówiąc, że wizy już za chwilę będą - stwierdził profesor.

Całej rozmowy z profesorem Kuźniarem w Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie!

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (56)
Roman Kuźniar o polityce zagranicznej PiS: Oni nie rozumieją świata. Ich świat to polski grajdołek
Zaloguj się
 • getz54

  Oceniono 22 razy 14

  Im człowiek jet biedniejszy, słabiej wykształcony, mało urodziwy, tym bardziej zakompleksiony, roszczeniowy, godnościowy, bardziej obrazalski, czuły na wyimaginowany brak szacunku, ponizenie, drwiny. Taki jest PiS. Oni mają pojęcie o polityce zagranicznej, widzieli jak ją robią ich poprzednicy, ale domagają się traktowania na równi. Chcą zeby decydujący głos zawsze nalezał do nich. Zeby wszyscy przyjmowali nasz punkt widzenia, mieli szacunek dla naszej martyrologii. Dlatego ujął ich Trump chwaląc Powstanie Warszawskie, chociaz w warunkach amerykańskich Okulicki zostałby natychmiast rozstrzelany za masakrę jaką spowodował Warszawiakom i ich miastu. No i do polityki zagranicznej potrzeba wykształconych ludzi, dyplomatów ze stazem. Cały świat jeszcze wije się ze śmiechu trzymając się za brzuch na wspomnienia selfie Dudka z biurkiem prezydenta Trumpa, i podkradanie chińskich cieńkopisów z jego gabinetu. Taka obsesyjnie czujna i i ciągle obrazona była Fotyga i potem juz było coraz gorzej. Szczyt unijny ? o.k. przyjedziemy, ale jak będziemy siedzieli przy stole z prezydentem Francji, kanclerz Merkel, i premierem Wielkiej Brytani. Czym na to sobie zasłuzyliśmy ? Jako ostatni Traktat Lizboński podpisał chyba największy szkodnik polskiej dyplomacji Lech Kaczyński. Cała Europa na niego czekała, a co ? Francuzów uczyliśmy jesc nozem i widelcem, powinni nam byc wdzięczni. Z San Escobar zrobimy trójmorze, itd. itd.
  Od jesieni 2015 r. jesteśmy kupą zaschniętego gó&na, z którego juz nawet owsiki zwiały.

 • justas32

  Oceniono 19 razy 11

  Ale suweren tego nie rozumie. Suweren wie jedno - tamci kradli. Ci też kradną - ale po pierwsze to nasi a po drugie oni się dzielą. Więc dalej ciemny suweren będzie głosował na oszołomów z PiS ...

 • wernyh

  Oceniono 15 razy 9

  Jarek Kaczyński umiera i idzie oczywiście do piekła. Staje przed Lucyperem, a ten mówi: "Wiesz co? Wyrządziłeś tyle zła, że sam nie wiem, jaka kara jest dla ciebie właściwa. Zrobimy więc tak - przejdziesz się po piekle, zobaczysz, jak ukarani są różni członkowie PiS i ty sam zadecydujesz, jakiej karze się poddasz."
  No i Jarek rozpoczyna przechadzkę po piekle. Widzi jak jeden zmarły działacz PiS smarzy się w smole, inny cierpi na madejowym łożu, jeszcze inny jest polewany przez diabły kwasem. Nagle patrzy... - i widzi własnego brata Lecha, który kopuluje jednego z najprzystojniejszych aktorów Hollywoodu - Gregory'ego Pecka. Ponieważ preferencje Jarka wiadomo jakie są, pędzi zachwycony do Lucypera i woła: "O, władco ciemności! Poproszę o taka samą karę, jaką odbywa mój brat!"
  Lucyper na to w śmiech: "Kochany, to nie tak jak myślisz. To nie jest kara dla twojego brata. To jest kara dla Gregory'ego Pecka!"

 • 2bxornot2b

  Oceniono 16 razy 6

  Tlocza te belkotliwe brednie do swoich pustostanow, ktore niczym sie nie interesuja i na niczym sie nie znaja.

 • dcag

  Oceniono 13 razy 5

  @komentarzdramatyczny
  bełkot to ty produkujesz pisowski łachu.
  Wyjdź z grajdołka i zobacz jak nas widzą na na świecie i co znaczymy:
  PL - lider Wyszehradu - lol
  Ukraina, Mołdawia i Gruzja - PL jako ambasador - chyba w San Escobar
  Unia Europejska - kandydatura Szczerskiego i Wojciechowskiego , PL zaskarżona do Trybunału UE
  "najwiekszy" sojusznik USA (przyjazd Trumpa do Wolski)
  Jeszcze???

 • raz1dwa2trzy3

  Oceniono 6 razy 4

  Polska ma wygląd Kaczyńskiego, który urodą, schludnością i byciem Europejczykiem XXI wieku - nie grzeszy.

 • uthark

  Oceniono 12 razy 4

  "Raczej Polska przykłada się do tego, co próbują robić Putin z Trumpem, czyli do rozebrania Unii "

  Oczywiście. Kaczyński realizuje to, co mu zlecili zlecenodawcy z Kremla.

 • hipo krater

  Oceniono 7 razy 3

  Doskonale wszystko rozumieją. Tylko ich interesujeurzadzenie się w tym grajdołku, a nie w świecie. To jest Skok na ten grajdołek. Uzależnienie ludzi od siebie. Stworzenie kasty niewolników i kasty panów, na których ci niewolnicy będą pracować. To jest nowa odmiana współczesnego niewolnictwa, bo ci niewolnicy mają o tym nie wiedzieć, ze nimi są,bo daje im się ideologię godnością . Wstali z kolan.

 • zmudzin_jozef1

  Oceniono 9 razy 3

  To że pisowcy uczynili z Polski grajdołek widać z "wykładów" TVP PiS. Łopatologiczne i nachalne informacje są tego dowodem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX