Tak PiS będzie tłumaczyć porażkę Wojciechowskiego? Dworczyk "ma podejrzenia", że politycy KO prowadzą "szkodliwe działania"

Mamy podejrzenia graniczące z pewnością, że politycy Koalicji Obywatelskiej prowadzą szkodliwe działania ws. starań Janusza Wojciechowskiego o objęcie teki unijnego komisarza ds. rolnictwa - powiedział we wtorek szef KPRM Michał Dworczyk.
Zobacz wideo

Szef KPRM o ponowne przesłuchanie Janusza Wojciechowskiego w Parlamencie Europejskim pytany był w Polskim Radiu 24. W pytaniu pojawiła się sugestia, że jest grupa polskich europosłów, która niechętnie widzi polityka PiS na stanowisku unijnego komisarza ds. rolnictwa.

Michał Dworczyk odpowiedział, że "od kilku lat parlamentarzyści Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej na forum Unii Europejskiej próbują w pewien sposób zaszkodzić Prawu i Sprawiedliwości". Jak dodał, dzieje się to ze szkodą dla wszystkich Polaków.

- To, że są takie postacie w polityce polskiej, które wychodzą z założenia: byle zaszkodzić PiS, nieważne, jakie będzie miało to skutki dla całego kraju, jest faktem. W przypadku naszego kandydata na komisarza też obserwujemy takie działania. I mamy podejrzenia graniczące z pewnością, że niektórzy z polityków Koalicji Obywatelskiej takie działania prowadzą - powiedział szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. 

Min. Dworczyk stwierdził, że szkodliwym i czysto politycznym działaniem podejmowanym przez opozycyjnych polityków jest również wspieranie pomysłu powiązania - jak powiedział - "tak zwanej praworządności ze środkami unijnymi". - Mówię tak zwanej, bo nikt tak naprawdę nie stwierdził, jak miałby ten mechanizm wyglądać. Nie da się precyzyjnie określić tego mechanizmu, który by wiązał rzeczoną praworządność z przekazywaniem środków unijnych - stwierdził szef KPRM. Jego zdaniem, mogłoby to doprowadzić do dużej uznaniowości i wykorzystywania mechanizmu jako politycznego instrumentu.

Polityk PiS ocenił, że Wojciechowski jest bardzo dobrym kandydatem do objęcia teki unijnego komisarza ds. rolnictwa. - Jesteśmy przekonani, że pan Wojciechowski jest bardzo dobrym kandydatem - dobrze i merytorycznie przygotowanym do tej funkcji. Wierzymy, że wkrótce obejmie tekę komisarza ds. rolnictwa z korzyścią nie tylko dla Polski, co interesuje nas w pierwszym rzędzie, ale dla polityki rolnej całej Unii Europejskiej - powiedział Michał Dworczyk.

Ostatnia szansa na stanowisko

W ubiegłym tygodniu odbyło się pierwsze wysłuchanie Wojciechowskiego w PE. Koordynatorzy grup politycznych z komisji rolnictwa PE nie dali mu wówczas jednak zielonego światła.

Europosłowie zadali Wojciechowskiemu dodatkowe pytania na piśmie. Odpowiedzi polskiego kandydata na komisarza UE nie przekonały przedstawicieli grup politycznych, którzy w poniedziałek opowiedzieli się za zorganizowaniem kolejnego wysłuchania. Zacznie się ono we wtorek o 11. Będzie to ostatnia szansa Wojciechowskiego na zdobycie przychylności eurodeputowanych, w przeciwnym razie może nie dostać pozytywnej rekomendacji do zasiadania w Komisji Europejskiej. 

Jeszcze przed pierwszym przesłuchaniem Janusz Lewandowski, były unijny komisarz, mówił w TOK FM, że zgłoszenie Wojciechowskiego to jak "proszenie się o kłopoty". Bo Parlament Europejskie odrzucił przecież kandydaturę Wojciechowskiego do Europejskiego Trybunału Obrachunkowego. Więc zdaniem byłego komisarza, może powtórzyć się sytuacja jak z głosowaniami ws. Beaty Szydło czy Zdzisława Krasnodębskiego. Szydło dwa razy przegrała głosowanie na komisarza, a Krasnodębski przepadł w głosowaniu na wiceszefa PE. - A można było wskazać kogoś, kto przeszedłby przez procedury bez problemów - ocenił Lewandowski.

W Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (7)
Tak PiS będzie tłumaczyć porażkę Wojciechowskiego w UE? Dworczyk "ma podejrzenia", że politycy KO prowadzą "szkodliwe działania"
Zaloguj się
 • wawxx

  Oceniono 3 razy 3

  Panie Dworczyk, czy to, że od wielu lat pan nie chce lub nie potrafi złożyć prawidłowej deklaracji majątkowej to też wina opozycji?

 • marudna.maruda

  Oceniono 4 razy 2

  Powinni pisowcy chuchać i dmuchać na opozycję, bo zawsze dostarcza im argumentów, dlaczego plan się nie powiódł. Bo przecież przyznanie, że promowanie i wystawianie na ważne stanowiska miernych przedstawicieli najlepszej ze zmian jest po prostu błędem. Tyle że oni innych nie mają....

 • pd2016

  Oceniono 1 raz 1

  Panie Dworczyk, nikt wam nie odbierze sprytu. Ale z kompetencjami kiepsko!

 • zbag19

  Oceniono 1 raz 1

  jak to dobrze, że jest kogo obwinić za swoją nieudolność, brak kompetencji; za PRL wszystkiemu byli winni kułacy, prywaciarze, imperialiści niemieccy (aha jeszcze stonka amerykańska) a na ostatek pogoda - przeżyłem w PRL trzy zimy stulecia. Ale "przewodnia siła Narodu" i jej wspaniały przywódca są nieomylni i kryształowo uczciwi.

 • Andrzej Spyrka

  0

  O.....to juz nie wina Tuska tylko kogo ? gangu Olsena....pytanie do zrytych beretow !

 • 2bxornot2b

  Oceniono 4 razy 0

  Targowickie krety ryja.

 • endrju1521

  Oceniono 2 razy 0

  ,
  Cielaczek - Dworczyk, nie wie co to takiego "raworządność" !

  - praworządność, cielaku, to rządy PRAWA ! ! ! ! !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX