Zbadano dostosowanie biur posłów i senatorów do potrzeb niepełnosprawnych. Nie ma się czym chwalić

Tylko 1/5 biur poselskich i senatorskich jest dostosowana architektonicznie do potrzeb osób z niepełnosprawnościami - wynika z audytu przeprowadzonego przez Fundację Integracja.
Zobacz wideo

Ankiety dotyczące przystosowania biur poselskich i senatorskich do potrzeb osób z niepełnosprawnościami trafiły do 460 polityków. Odpowiedziało na nie 95 parlamentarzystów lub pracowników ich biur - czyli niespełna 17 proc. wszystkich posłów i senatorów.

Odpowiedzi przesłało 45 posłów i senatorów Koalicji Obywatelskiej, 33 z Prawa i Sprawiedliwości, pięcioro z Polskiego Stronnictwa Ludowego, czworo z ugrupowania Kukiz'15.

Wyniki pozostawiają wiele do życzenia

Wyniki nie są zadowalające. - Tylko około 20 procent biur poselskich i senatorskich jest dostępnych dla osób z niepełnosprawnością i mówimy tu o takiej pełnej dostępności, że można wejść, poruszać się czy skorzystać z toalety - mówi Kamil Kowalski, ekspert ds. dostępności z Fundacji Integracja.

Poza tym ankiety wykazały, że żadne biuro nie jest wyposażone w pętlę indukcyjną ułatwiającą rozmowę z osobą słabosłyszącą, a tylko dwa procent umożliwia rozmowę z wykorzystaniem języka migowego.

Przy czym warto pamiętać, że w badaniu mowa tylko o 20 procentach z tych, którzy odpowiedzieli na pytania fundacji. A co z resztą? - Jest pytanie, dlaczego pozostali nie odpowiedzieli. Być może nie mieli czasu albo nie chcieli, a może nie zrobili tego, bo wiedzą, że ten stopień dostępności jest słaby i po prostu nie chcieli o tym mówić - zastanawiał się Kowalski.

Będzie apel do Kancelarii Sejmu

Fundacja Integracja zapowiada, że zaraz po wyborach przekaże raport do Kancelarii Sejmu, aby obowiązek dostosowania biur polityków wpisany został do odpowiednich zarządzeń. Bez tego - jak podają - wątpliwe jest, aby parlamentarzyści z własnej inicjatywy zadbali o dostępność swoich biur dla osób z różnymi niepełnosprawnościami.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo:

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM