Krystyna Pawłowicz w trzech sprawach sądowych wylosowała tego samego sędziego. Przypadek?

Trzy razy - w sprawach, w których stroną była posłanka PiS Krystyna Pawłowicz - do orzekania wylosowany został ten sam sędzia - Krzysztof Świderski. Posłanka z kolei - jako członek Krajowej Rady Sądownictwa - poparła niedawno jego awans do Sądu Okręgowego w Warszawie.
Zobacz wideo

Sędzia Krzysztof Świderski - w 2018 roku - dwukrotnie rozstrzygał sprawy, które Krystyna Pawłowicz wytoczyła Jerzemu Owsiakowi - szefowi Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zarówno w jednej, jak i w drugiej sąd stanął po stronie posłanki PiS.

Na dziwny zbieg okoliczności zwrócił wówczas uwagę sam Owsiak, który w mediach społecznościowych napisał: "Ma Pan po prostu niesamowite szczęście losując dwa razy pod rząd tę samą powódkę i powoda". Przypomnijmy bowiem, że to system - poprzez losowanie - przydziela sędziów do poszczególnych spraw.

Okazało się jednak, że sprawy Pawłowicz z Owsiakiem nie są jedynymi, w których orzeka Świderski. Jak podało RMF FM, sędzia ten występuje także w sprawie, którą posłance Prawa i Sprawiedliwości wytoczył Sławomir Nitras.

Poseł PO w 2017 roku wytoczył przeciwko Pawłowicz pozew cywilny związany z jej wpisami w mediach społecznościowych, które zdaniem Nitrasa były obraźliwe. Pozew został złożony do sądu w Szczecinie, ale ostatecznie sprawa została przeniesiona do Warszawy. Jak mówi w rozmowie z RMF FM Nitras, zabiegać o to miała sama Pawłowicz.

W Warszawie - do rozpoznania sprawy - wylosowany został sędzia Świderski.

W TVN24 poseł PO przekonywał, że sprawa jest poważna, bo - jak stwierdził - "idąc do sądu chciałby mieć poczucie, że jest on niezawisły". - A jeżeli w dwóch sprawach przeciwko Owsiakowi wylosowywany jest ten sam sędzia, dwa razy skazuje Owsiaka, a później ja się dowiaduję, że ten sam sędzia ma mnie sądzić (...)  to jestem pełen niepokoju, czy to jest jeszcze niezawisły sąd - stwierdził Nitras. 

Sędzia Krzysztof Świderski jest sędzią Sądu Rejonowego dla Warszawy-Woli, delegowanym do Sądu Okręgowego w Warszawie. RMF FM przypomina, że kilka tygodni temu Krystyna Pawłowicz opiniowała awans sędziego Świderskiego do Sądu Okręgowego w Warszawie i miała mu wystawić pozytywną opinię -  mimo zwrócenia jej uwagi na dwuznaczną sytuację opiniowania sędziego, który wydał dwa korzystne dla niej wyroki.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo:

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM