Krystyna Pawłowicz w trzech sprawach sądowych wylosowała tego samego sędziego. Przypadek?

Trzy razy - w sprawach, w których stroną była posłanka PiS Krystyna Pawłowicz - do orzekania wylosowany został ten sam sędzia - Krzysztof Świderski. Posłanka z kolei - jako członek Krajowej Rady Sądownictwa - poparła niedawno jego awans do Sądu Okręgowego w Warszawie.
Zobacz wideo

Sędzia Krzysztof Świderski - w 2018 roku - dwukrotnie rozstrzygał sprawy, które Krystyna Pawłowicz wytoczyła Jerzemu Owsiakowi - szefowi Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zarówno w jednej, jak i w drugiej sąd stanął po stronie posłanki PiS.

Na dziwny zbieg okoliczności zwrócił wówczas uwagę sam Owsiak, który w mediach społecznościowych napisał: "Ma Pan po prostu niesamowite szczęście losując dwa razy pod rząd tę samą powódkę i powoda". Przypomnijmy bowiem, że to system - poprzez losowanie - przydziela sędziów do poszczególnych spraw.

Okazało się jednak, że sprawy Pawłowicz z Owsiakiem nie są jedynymi, w których orzeka Świderski. Jak podało RMF FM, sędzia ten występuje także w sprawie, którą posłance Prawa i Sprawiedliwości wytoczył Sławomir Nitras.

Poseł PO w 2017 roku wytoczył przeciwko Pawłowicz pozew cywilny związany z jej wpisami w mediach społecznościowych, które zdaniem Nitrasa były obraźliwe. Pozew został złożony do sądu w Szczecinie, ale ostatecznie sprawa została przeniesiona do Warszawy. Jak mówi w rozmowie z RMF FM Nitras, zabiegać o to miała sama Pawłowicz.

W Warszawie - do rozpoznania sprawy - wylosowany został sędzia Świderski.

W TVN24 poseł PO przekonywał, że sprawa jest poważna, bo - jak stwierdził - "idąc do sądu chciałby mieć poczucie, że jest on niezawisły". - A jeżeli w dwóch sprawach przeciwko Owsiakowi wylosowywany jest ten sam sędzia, dwa razy skazuje Owsiaka, a później ja się dowiaduję, że ten sam sędzia ma mnie sądzić (...)  to jestem pełen niepokoju, czy to jest jeszcze niezawisły sąd - stwierdził Nitras. 

Sędzia Krzysztof Świderski jest sędzią Sądu Rejonowego dla Warszawy-Woli, delegowanym do Sądu Okręgowego w Warszawie. RMF FM przypomina, że kilka tygodni temu Krystyna Pawłowicz opiniowała awans sędziego Świderskiego do Sądu Okręgowego w Warszawie i miała mu wystawić pozytywną opinię -  mimo zwrócenia jej uwagi na dwuznaczną sytuację opiniowania sędziego, który wydał dwa korzystne dla niej wyroki.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (7)
Krystyna Pawłowicz w trzech sprawach sądowych wylosowała tego samego sędziego
Zaloguj się
 • andrzej1.61

  Oceniono 5 razy 5

  Właśnie po to była potrzebna zmiana w sądownictwie. Treść wyroku jest znana zanim jeszcze rozpocznie się proces i co zeznają świadkowie.

 • wiejski.empedokles

  Oceniono 5 razy 5

  No patrzcie państwo, jaki przypadek. No jaki zbieg okoliczności. Jakie jest prawdopodobieństwo? Może panna Krystyna powinna dzisiaj totka puścić, bo lost jest wyjątkowo łaskawy.
  A Kostecki spokojnie zasnął w celi, w nocy przyszedł Duch św., założył mu pętle i pociągnął go za nogi.

 • wlaki100

  Oceniono 4 razy 4

  Witajcie w państwie totalitarnym.
  Temida została tak spętana, że co się nie zrobi, zawsze na wierzchu będzie PiS.

 • zbag19

  Oceniono 2 razy 2

  Jeżeli do maszyny losującej włoży się trzy kule o średnicy: 15 mm; 20 mm i 30 mm a otwór ma średnicę 18 mm to jakie jest prawdopodobieństwo że wyleci na pewno kula o średnicy 15 mm ???

 • endrju1521

  Oceniono 1 raz 1

  Piskorski w kasynach też miał seryjne wygrane !

 • arni123

  0

  w czasie losowania ten sędzia po prostu przechodził przypadkiem... z tragarzami

 • coda1980

  0

  Z takim szczęściem Pawłowicz powinna grać w Totolotka. Co za fart! Seryjny samobójca teraz chyba przerzucił się na losowania...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX