Łukasz Schreiber: Jako politykowi prawicy marzy mi się, żeby w Polsce powstał taki nasz Fox News

W opinii Łukasza Schreibera, sekretarza stanu w kancelarii premiera, wynik PiS w wyborach parlamentarnych jest ogromnym sukcesem, biorąc pod uwagę wrogo nastawione do partii rządzącej media w Polsce. - Byłby zapewne lepszy, gdyby był większy pluralizm w mediach - ocenił.
Zobacz wideo

W wyborach do Sejmu PiS zdobył 43,59 proc. poparcia, co daje partii Jarosława Kaczyńskiego 235 mandatów i samodzielną większość w Sejmie. Drugie miejsce zajęła Koalicja Obywatelska, na którą zagłosowało 27,4 procent wyborców. Trzecie miejsce zdobyła Lewica z wynikiem 12,56 proc. W Sejmie znajdzie się jeszcze Koalicja Polska PSL i Kukiz'15 - 8,55 proc. poparcia oraz Konfederacja - 6,81 proc.

- Wynik PiS to jest gigantyczny sukces. Nigdy wcześniej nie było tak dobrego rządu. Faktycznie odzyskaliśmy pieniądze, wyrwaliśmy je różnego rodzaju złodziejom, spekulantom, mafiom i przekazaliśmy je na politykę prorodzinną i emerytom - oceniał w Poranku Radia TOK FM Łukasz Schreiber, który ponownie został posłem.  

Prowadzący program, Jan Wróbel, zwrócił jednak uwagę, że wynik Prawa i Sprawiedliwości od ostatnich wyborów poprawił się jedynie o siedem procent. - Nie było (do tej pory - red.) formacji, która zwiększyłaby stan posiadania po czterech latach rządzenia. W tym sensie jest to sukces. Bo wcześniej w Polsce partia po czterech latach się rozsypywała albo szła do opozycji. Nawet Platforma Obywatelska w 2011 roku straciła bardzo dużo wyborców, straciła procentowo poparcie i straciła miejsca w parlamencie. My zyskaliśmy kilka procent - zyskaliśmy 2 mln 300 tys. wyborców - podkreślił sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. 

Łukasz Schreiber. Chciałbym, aby powstał w Polsce taki nasz Fox News

Gość TOK FM podkreślił także, że wynik wyborczy PiS jest bardzo dużym sukcesem, jeśli weźmie się pod uwagę "warunki medialne" panujące w Polsce. - Byłby zapewne lepszy, gdyby był większy pluralizm w mediach. Marzy mi się jako politykowi prawicy, żeby powstał w Polsce taki nasz Fox News. Ale ja na to wpływu nie mam, ja go zakładać przecież nie będę - stwierdził, przywołując konserwatywną amerykańską stację telewizyjną.

Łukasz Schreiber stwierdził, że większość mediów w Polsce nie sprzyja partii rządzącej. - Cztery największe portale internetowe starają się zrobić wszystko, by siać na co dzień niepokój wśród internatów. Jeśli doliczymy do tego większość stacji radiowych z ich dość jednak brutalną akcją okładania rządu, jeśli dołączymy do tego wielką stację informacyjną (telewizyjną - red), jeżeli doliczymy do tego rynek gazetowy, nie tylko ogólnopolskie gazety, ale i regionalne, to jest to opis sytuacji. Takie są warunki - przekonywał sekretarz stanu w KPRM.

Dziennikarz przypomniał jednak, że telewizja publiczna, która została przejęta przez PiS, jest "uderzająco partyjno-stronnicza". - TVP Info jest agresywnie stronnicze. Omija pan je. Czy ono nie miało wpływu na wyborców? - pytał Jan Wróbel. 

- Nie omijam go, ale jedna jaskółka wiosny nie czyni. Jestem zasmucony tym, jak wyglądają media w Polsce i debata publiczna. Dzięki temu, że TVP wygląda dzisiaj zdecydowanie inaczej niż reszta mediów, o których mówiłem, to w ogóle stwarza jakiś poziom pluralizmu w mediach. Chciałbym, żeby całość wyglądała nieco inaczej. Staram się nie obrażać na rzeczywistość - mówił, wytykając, że spółka Agora, która jest współwłaścicielką Radia TOK FM, również nie słynie "z subtelności, symetryzmu i z tego, że stara się pielęgnować debatę pozbawioną spojrzenia na rzeczywistość jednej strony". 

Wybór marszałka Senatu 

Łukasz Shreiber odniósł się również do kwestii wyboru marszłka Senatu. Jego zdaniem "zgodnie z dobrymi zasadami - nie tylko parlamentaryzmu, ale w ogóle ciał uchwałodawczych, ustawodawczych - marszałka Senatu powinno wskazywać zwycięskie ugrupowanie czyli Prawo i Sprawiedliwość. - A jak pan widzi, ma być inaczej i nikogo to specjalnie już nie dziwi - dodał polityk. Według niego skoro PiS wprowadzi do Senatu 48 senatorów, a Kandydaci Koalicji Obywatelskiej zdobyli łącznie 43 mandaty, kandydaci PSL - trzy, a SLD - dwa, to wybór marszałka powinien należeć do PiS. Trzy mandaty przypadły kandydatom niezależnym, kojarzonym z opozycją.

Posłuchaj w Aplikacji TOK FM:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (184)
Łukasz Schreiber: Jako politykowi prawicy marzy mi się, żeby w Polsce powstał taki nasz Fox News
Zaloguj się
 • oko2009

  Oceniono 29 razy 23

  Z wielką pompą okrzyknięto wielkie zwycięstwo PiS. Ale należy spojrzeć trochę trzeźwiej. PiS ledwo przekroczyło barierę do samodzielnych rządów i utraciło większość w senacie. Tę porażkę widać to było po wykrzywionej w nienawiści twarzy prezesa, który liczył na większość konstytucyjną.

 • pd2016

  Oceniono 28 razy 22

  A TVPiS to nie polski Fox News, panie Shreiber?
  Niewyobrażalny apetyt pisowców - wciąż mało i mało...Od chciwości bolą kości, panie Shreiber...

 • marudna.maruda

  Oceniono 26 razy 20

  Gdyby nie te media w Polsce (pomijając media zmonopolizowane przez PiS), to wynik wyborczy byłby 99% dla partii rządzącej. Ale to już było...
  Parę dni temu, w czwartek chyba zdarzyło mi się oglądać lokalne wiadomości. W ciągu kwadransa w różnych tematycznie materiałach kandydat na słusznego posła pojawił się 8 razy. Fakt, nie za każdym razem zabierał głos, ale na każdym był postacią pierwszoplanową, jako on bądź osoba "przyspawana" do głównego rozmówcy. Został posłem PiS.

 • jes-ter

  Oceniono 19 razy 15

  Jesteś w błędzie. Nie jesteś żadną prawicą tylko populistycznym narodowym socjalistą.

 • obeznany

  Oceniono 17 razy 11

  Czemu jakieś egzotyczne Fox News a nie pisowsko-swojski Sputnik, Prawda albo Rassija Sjewodnia?

 • panbies

  Oceniono 17 razy 11

  A Kurski co wam stworzył?
  Jeszcze bardziej fox tylko w stronę kim.

 • ardi78

  Oceniono 17 razy 11

  Macie już swoje TVPis. Opierd... się od prywatnych gazet, rozgłośni i telewizji. Dzięki tym ostatnim jest właśnie zachowanych pluralizm!

 • pn75

  Oceniono 18 razy 10

  Panie Schreiber, to PiS w pełni kontroluje telewizję o największym zasięgu w Polsce oraz kilka kanałów radiowych. Podam prosty przykład, w kwietniu byłem tydzień nad morzem w Mielnie w przyzwoitym ośrodku wypoczynkowym. W ofercie telewizyjnej NIE było TVN24 i Polsatinfo, za to TVPinfo i TVP Szczecin i TVP Gdańsk i owszem. Nawet TVtrwam było....
  W lipcu byłem tydzień na Kaszubach w 4 gwiazdkowym hotelu, w praktyce w domkach kempingowych przy takim obiekcie. TV była przez dekoder naziemny, TVN24 oczywiście nie było. Ale co najciekawsze, wieczorami znikał nawet zwykły TVN oraz POLSAT (w ciągu dnia raz były, raz nie), za to TVP, TVPinfo oraz TVP Gdańsk oraz Trwamy nigdy takich problemów nie miały. Przypadek?

 • petrucchio

  Oceniono 18 razy 10

  Nawet w Fox News zwymiotowaliby na widok pasków Kurskiego.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX